Спеціальні потреби

Підсумки українсько-польського форуму на найвищому рівні - 2003-06-24


Сьогодні в Одесі завершено роботу шостого економічного форуму „Україна-Польща” за участю Президентів обох країн. Вони високо оцінили значення цієї зустрічі. Леонід Кучма особливо відзначив той факт, що минулого року товарообіг між двома країнами перевищив 1 мільярд доларів. Український Президент висловив і надію, що наступний рік буде більш результативним в україно-польських стосунках. Також Леонід Кучма і Олександр Квасневський закликали ділових людей обох раїн підвищити рівень активності.

Тим часом, головними питаннями одеської зустрічі бізнесменів стали запровадження візового режиму і експлуатація нафтопроводу „Одеса – Броди”, який заплановано добудувати до польського міста Гданськ. Президент України Леонід Кучма заявив, з цього приводу, що „саме життя розпорядилося так, щоби Одеса і Гданськ - великі портові міста, - висловили готовність до партнерської співпраці. Група підприємців Польщі побувала на морському нафтотерміналі „Південний” та ознайомилася з роботою порту Южний.

Цікавим, наприкінці Форуму „Україна - Польща”, був виступ українського міністра економіки та з питань європейської інтеграції Валерія Хорошковського.

На його думку, „дієвим інструментом для створення належних умов співпраці на регіональному рівні повинно стати опрацювання плану українсько-польського міжрегіонального та прикордонного співробітництва. Я сподіваюсь, що Польща підтримає прагнення України одержати підтримку ЄС на облаштування українського східного кордону” – сказав Валерій Хорошковський.

Він наголосив, що Україна та Польща мають не лише спільний кордон, але і велику спільну історію, близькі мови і близьку культуру:

„Ми маємо надати новий сенс територіальному сусідству. Я вважаю, що цей проект має вести до взаємного посилення позицій наших держав на міжнародній арені. Наші спільні риси є ресурсом для цього процесу. Також ресурсом є і наші відмінності, адже розмаїття культурне та мовне є завжди джерелом розвитку і появи нових можливостей для конкуренції у світі. Україна і Польща, обравши шлях до Європи як приорітет, обрали спільну історію. Про цей вибір мають знати нові покоління, що зростають у наших країнах. Для інтеграції з Європейським союзом Україні ще доведеться пройти достатньо складний шлях, з великою кількістю перешкод і приводів для того щоби зупинитися. Але, приклад країн Центральної та Східної Європи, які з наступного року приєднаються до Європейського Союзу, свідчить про те що цей шлях можно і треба пройти. Головне щоби реформа була не зовнішньою вимогою, а усвідомленою необхідністю”.

За плідну роботу учасникам форуму та головам регіонів двох країн подякували віце прем”єр міністр республіки Польща Марек Поляк, Президент Олександр Квасневський та інші.

Президент Леонід Кучма у своєму виступі наголосив, що проблемою на шляху просування до Євросоюзу є той факт, що економіка України не стала на іноваційний шлях розвитку. Він назвав форум „Україна – Польща” спільним кроком покликаним допомогти використати переваги розширення Європейського Союзу. „Україна і Польща мають добрі перспективи стати ключовою економічною і транзитною ланкою, яка об”єднуватиме Схід і Захід Європи. Тому поглиблення наших відносин стратегічного партнерства стає запорукою інтеграції України до європейського економічного простору” - зазначив Президент Кучма.

24 червня в Одесі відкрито Генеральне консульство Польщі. Це вже четверта подібна польська дипломатична місія в Україні. Консульство очолив 52 річний Анджей Собчак, який дотепер працював у МЗС Польщі.

Активісти Одеської регіональної організації „Українське братство” організували 23 червня інформаційний пікет і висловили протест проти, на їхню думку, „спекулювань польських політиків на Волинській трагедії та вимог до України вибачитися”. За словами, Голови організації Андрія Юсова, „після пікету десять активістів „Українського братства” були затримані працівниками міліції і їх кілька годин утримували у Приморському РВВС під приводом перевірки особи, хоча всі вони мали з собою паспорти”.

Журналісту всеукраїнського тижневика „Український Південь”, який видається у Миколаєві, Олександру Орлову працівники ДАЇ та охорона постійно заважали виконувати професійні обов”язки. Йому заявляли, що на час перебування Президентів України та Польщі Одеса є „режимною територією, і тому тут діють зовсім інші правила”. На посвідчення журналіста вони не реагували. На вулиці Успенській, на час відкриття консульства Польщі, дійшло до того, що охорона забороняли людям виглядами з вікон. На вулицях міста два дні спостерігалося скопичення автомашин. Рух автомашин було значно ускладнено.

XS
SM
MD
LG