Спеціальні потреби

17.05.02  -  У цьому випуску-материнське молоко підвищує розумові здібності немовлят; вплив білків на ожиріння; риба і здорове серце.... - 2002-05-18


Американські і датські вчені говорять, що годування немовлят материнським молоком може збільшити розумові здатності дитини на пізніших стадіях розвитку. Залежність тут пряма-чим довше матері годують своїм молоком немовлят, тим розумнішими можуть бути їхні діти. Результати дослідження, опубліковані у нещодавньому числі журналу американської медичної асоціації, показують, що ті, кого годували груддю дев’ять місяців, показували кращі результати на розумових тестах у підлітковому та молодому віці. У середньому їхні оцінки були на шість пунктів вищі, ніж у тих, хто отримував материнське молоко менше місяця. Оцінки на тестах збільшувалися мірою збільшення терміну годування, але залишалося незмінним після дев’яти місяців. Але що може впливати на розвиток розумових здатностей при материнському годуванні? Психолог ДЖУН РЕЙНІШ з Інституту КІНСІ, що в університеті штату Індіана у Блумінгтоні, разом з її датськими колегами, вказують на три можливості: речовина у материнському молоці, яка відсутня у коров’ячому; фізичний і психологічний контакт між матір’ю і дитиною під час годування; або ще якісь невідомі фактори. Сама РЕЙНІШ уважає, що у материнському молоці є щось таке, що відсутнє у коров’ячому, або сумішах. А педіатр з університету штату Каліфорнія, КЕРОЛІН ЧЕНТРІ, яка обстежувала розумовий розвиток понад двох тисяч немовлят, сказала на нещодавній конференції лікарів-педіатрів у Балтиморі, що немовлята, які споживали виключно материнське молоко протягом пів-року, менш ризикують мати респіраторні хвороби-пневмонію, застуди, запалення вуха,---ніж ті, які отримували його чотири місяці. Як і її колеги з Данії, вона уважає, що чим довше дітей годувати материнським молоком, тим краще і для їхнього розуму, і для їхнього здоров’я.

Блокування в організмі білку, який впливає на перетравлення жиру і цукру, може бути засобом лікування ожиріння і діабету, говориться у статті з нещодавнього числа журналу Девелопментал Селл. Миші, говориться у статті, у яких генетичним шляхом вилучали цей білок, можуть їсти жирну їжу, і залишатися худими. Це наштовхнуло вчених на думку, що блокування цього білку у людини може відкрити шлях до лікування ожиріння і діабету. Цей білок зветься протеїн-тірозін-фосфатаза один-Бе, або ПеТеПе-один-Бе, і він належить до родини білків та ферментів, які пов’язуються з ожирінням у мишей. Білок впливає як на гормон лептін, який виділяється жировими клітинами, і впливає на ожиріння, і на інсулін. Миші, у яких цей білок був відсутній, виявляли підвищену чутлівість до інсуліну та лептіну, тобто ці два гормони у них працювали ефективніше. Тому вони виглядали як Майті-МАУСИ, себто як треновані атлети. Лікарі сподіваються згодом створити ліки, які б блокували вплив білку ПеТеПе на дію інсуліну та лептіну у людей. У хворих діабетом-два (а таких--п’ятнадцять мільйонів лише у США), організм не реагує на інсулін, не даючи йому перетворювати цукор на енергію. А у хворих на ожиріння забагато гормону лептіну. У невеликих кількостях він зменшує апетит, але роки переїдання роблять організм нечутливим до гормону.

А зараз-про корисні жири. Дослідники повідомляють, що споживання жирної риби-оселедця, макрелі, лосося-зменшує ризик інфарктів. Риб’ячий жир містить велику кількість речовини, яка зветься Омега-три жирна кислота. Вона також збільшує прові́дність нервових клітин у мозку, запобігаючи інсультам і депресіям. Дослідження, опубліковане у Нью Інгленд джорнел оф медісин, базувалося на обстеженні двадцяти двох тисяч здорових лікарів-чоловіків з вісімдесят другого року. П’ятнадцять тисяч цих лікарів давали лікарям кров на аналіз. Дев’яносто чотири з них раптово померли у наступні сімнадцять років. Дослідники виміряли кількість Омега-три жирної кислоти у їхній крові, і порівняли з рівнями ста вісімдесяти здорових учасників обстеження. Виявилося, що у тих, хто передчасно помер, були нижчі рівні жирних кислот, ніж у здорових. Дослідження показало, що чоловіки з вищими рівнями жирних кислот на вісімдесят відсотків менше ризикують раптово померти від інфаркту або інсульту, ніж чоловіки з нижчими рівнями. Ця ж тенденція простежується і у жінок-обстеження шістдесяти п’яти тисяч медсестер з сімдесят шостого року показало, що жінки, які їли рибу раз на тиждень, на тридцять відсотків менше ризикують вмерти від інфаркту, ніж ті, які взагалі не їдять риби. Назагал же лікарі рекомендують їсти жирну рибу (або приймати риб’ячий жир) двічі на тиждень для захисту серця від інфарктів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG