Спеціальні потреби

Дорогa до втрaченого дому - 2002-03-27


ВСТУП: МAБУТЬ, КОЖЕН З НAС ПAМ’ЯТAЄ ЯКУСЬ ДРАМАТИЧНУ ПОДІЮ В СВОЄМУ СУСІДСТВІ – КОЛИ ЗAГОРІВСЯ ДІМ, РОЗБИЛAСЯ AВТОМAШИНA ТОЩО. A УЯВІТЬ СОБІ, ЩО ОДНОГО ДНЯ AВІAЛAЙНЕРИ ВРІЗУЮТЬСЯ В СУСІДНІ З ВAМИ БУДИНКИ. ТAК І СТAЛОСЯ ПОНAД ПІВ РОКУ ТОМУ В СУСІДСТВІ «БAТТЕРІ ПAРК-СІТІ» - ПОРУЧ ВСЕСВІТНЬОГО ТОРГОВОГО ЦЕНТРУ В НЬЮ-ЙОРКУ. ДЛЯ МЕШКAНЦІВ ЦЬОГО ЖИТЛОВОГО РAЙОНУ ПAМ’ЯТЬ ТОГО, ЩО СТAЛОСЯ ЗA ЇХ ПОРОГОМ ОДИНAДЦЯТОГО ВЕРЕСНЯ, ЯСКРAВA, БОЛІСНA І ОСОБИСТA. AЛЕ ЯК ПОВІДОМЛЯЄ ЮРІЙ КРAВЦІВ, БАГАТО ХТО ПОВЕРНУВСЯ ДО СВОЇХ ДОМІВОК З ТВЕРДИМ НАМІРОМ ВІДБУДУВАТИ ЖИТТЯ ЗАНОВО.

ІНТЕРШУМ: Ілaйзa Гикс нa сходaх

ВЕРТАТИ ДОДОМУ – ПОТРЕБА НА РІВНІ ІНСТИНКТУ. КОЛИ Ж ДІМ – ЦЕ МІСЦЕ КАТАСТРОФИ, ВОЛЯ ВІДНОВИТИ І ВІДБУДУВАТИ СТАЄ ЗАКЛИКОМ З ГЛИБИН ЛЮДСЬКОГО ЄСТВА.

Ілайза Гикс: “Знаєте, це наш дім. Ми хочемо повернутись. Це просто рефлекс – вертати додому”.

ЗВАЖАЮЧИ НА РІВЕНЬ РУЙНАЦІЇ БІЛЯ «ЗОНИ ЕПІЦЕНТРУ» – КРАЄВИД З КВАРТИРИ ІЛАЙЗИ ГИКС КРАЩАЄ.

Ілайза Гикс: “Неймовірно. Направду – таки неймовірно, як вони просунулись. То були ніби гори з руїн, а вони, мало-помалу, камінець по камінцю, вивозячи все те малими вантажівками, розібрали завали так швидко”.

ІЛАЙЗА ГИКС З ЧОЛОВІКОМ ПІТЕРОМ ВІЛРАЙТОМ І ДІТЬМИ ЖИЛА ПРЯМО НАВПРОТИ ВСЕСВІТНЬОГО ТОРГОВОГО ЦЕНТРУ. КОЛИ ВЕЖІ ВПАЛИ, ХВИЛЯ УЛАМКІВ ВДАРИЛА В ЇХНІ ВІКНА. ЗАРАЗ ВОНИ ЗНІМАЮТЬ ТИМЧАСОВЕ ЖИТЛО. ЗБІГЛИ МІСЯЦІ, А ВОНИ ВСЕ ЩЕ НАМАГАЮТЬСЯ СКЛАСТИ ДОКУПИ СВОЄ ЖИТТЯ І ПОВЕРНУТИ ВТРАЧЕНИЙ ДІМ.

Ілайза Гикс: “Кожен старається навести порядок – що хотілося б зберегти, а що можна викинути, і ми візьмемось чистити будинок. Це вже місяці як сталось, але і досі там страшний гармидер. Ось один із предметів, що влетів у вікно”.

ТОВСТИЙ ШАР ПИЛЮГИ УПЕРЕМІЖ З УЛАМКАМИ ТОРГОВОГО ЦЕНТРУ – ПОВЕРХ ЇХНІХ РЕЧЕЙ.

Ілайза Гикс: “Занесло з такою силою, просто угрузло всюди. Оце все папери з Торгових веж. Тонни паперів”.

РЯТУВАЛЬНИКИ, ЩО ПРОЧІСУВАЛИ БУДИНОК, ВИВЕЛИ ЦІ СЛОВА НА ПИЛЮЗІ: “ПРИХОДИШ У ЦЕ ЖИТТЯ БЕЗ НІЧОГО. ІДЕШ БЕЗ НІЧОГО. ПОЦІЛУЙТЕ СВОЇХ ДІТЕЙ”. АТАКА ОДИНАДЦЯТОГО ВЕРЕСНЯ ЗМІНИЛА В ТУТЕШНІХ МЕШКАНЦІВ ЖИТТЄВІ ПРІОРИТЕТИ.

Ілайза Гикс: “Я зрозуміла, це не так уже й важливо – речі, якими володієш. Те, чим я справді дорожу – це не меблі. Це малюнки моїх дітей, і їхні фотографії – такого от штибу речі, і я зрозуміла це зразу ж – ось що справді мені дороге”.

ОСОБИСТІ СКАРБИ МАЛОЇ ГРОШОВОЇ ВАРТОСТІ СТАЛИ ВАЖЛИВІШИМИ ЗА ДОРОГИЙ ОДЯГ ТА МЕБЛЕВІ ГАРНІТУРИ.

Пітер Вілрайт: “Ці гетри носив мій дід, як працював у ковбойському шоу “Бафало Білл Коді”.

У БЕТТЕРІ ПАРК СІТІ, ЩО МЕЖУЄ З “ЗОНОЮ ЕПІЦЕНТРУ”, МЕШКАЄ РОБЕРТ СІМКО – ВИДАВЕЦЬ КОМУНАЛЬНОЇ ГАЗЕТИ.

Роберт Сімко: “Я сказав би, що панує таке загальне відчуття: треба повертатись до звичного розпорядку. Наш район постраждав за останні три-чотири місяці. Я сказав би десь лише половина або три четверті людей повернулись”.

МОЛОДІ БАТЬКИ З ДІТЬМИ ПОВЕРТАЮТЬСЯ НАЙБІЛЬШ НЕОХОЧЕ.

Роберт Сімко: “Найбільша втрата Беттері Парк Сіті – це, мені здається, малеча. Багато родин, які ми знали, з малими дітьми до двох, до трьох років – вони просто знялись і виїхали звідси”.

ЧЕКАТИ РОКИ, ДОКИ МІСЦЕ ВІДБУДУЮТЬ ПІСЛЯ РОЗЧИСТКИ – ЩЕ ОДНА ПРИКРА ПЕРСПЕКТИВА, ЩО ПОСТАЛА ПЕРЕД МЕШКАНЦЯМИ.

Роберт Сімко: “Тут будуть великі незручності – бо буде велика будова. Хто живе на півночі Беттері Парк Сіті, вже зіткнулися з проблемами – бо сюди йдуть баржі, сюди їдуть вантажівки, перевантажують уламки на баржі. І багато цих людей скаржаться, бо робота йде круглу добу. Прожектори світять їм вночі у вікна, і шуму багато”.

ТА ДЕХТО ВВАЖАЄ – ЩОСЬ МОЖЕ ВИЙТИ Й НА КРАЩЕ. ТАК ДУМАЄ КАЙЛ БРУКС.

Кайл Брукс: “Я нізащо не переїду з цього району, тут дуже цікаво буде. Є надія, що вони зможуть виправити помилку, яку зробили в шістдесятих, збудувавши самий Всесвітній торговий центр”.

Ілайза Гикс: “Вони б могли побудувати на місці Торгового центру щось таке, з чого в усьому районі було б приємніше жити”.

АГЕНТ З ПРОДАЖУ НЕРУХОМОСТІ ПІЄР МОРЕН КАЖЕ – ЦІНИ НА ЖИТЛО ВТРИМАЛИСЬ, АЛЕ МАЛИЙ БІЗНЕС ПОСТРАЖДАВ.

Пієр Морен: “Кожен збирається повернутись, але бізнеси явно зазнали великих втрат”.

У МІСЦЕВОМУ БАРІ ВИСЛОВЛЮЮТЬ ОБЕРЕЖНИЙ ОПТИМІЗМ.

Пан Бартендер: “Все краще, ніж ми чекали. Клієнтури менше, але потроху повертається”.

НЕЗВИЧНА СПІВПРАЦЯ СКЛАЛАСЬ МІЖ МІСЦЕВИМИ БІЗНЕСАМИ, – КАЖЕ ВЛАСНИК КРАМНИЦІ ДОМАШНІХ ПРИСТРОЇВ АССАД МІРШАМЗІ.

Ассад Міршамзі: “Мій домовласник так ласкаво з нами повівся. / / Він дав нам вже зараз двомісячну перерву в ренті. Але цього недостатньо. Мені не втриматись у бізнесі, якщо ренту доведеться платити сповна, без допомоги”.

ІНШИХ ТРИВОЖАТЬ ПРОБЛЕМИ ЗІ ЗДОРОВ”ЯМ ЧЕРЕЗ ЯКІСТЬ ПОВІТРЯ БІЛЯ “ЗОНИ ЕПІЦЕНТРУ”.

Чоловік нa вулиці: “Почав кашляти”.

Ілайза Гикс: “Що стосується здоров”я – тут про це багато полемізують. По суті справи, Всесвітній торговий центр розтерло на порох – він всюди, і він дуже, дуже дрібний. Багато окремих часточок висить у повітрі. Покищо не встановлено, що це може бути, і наскільки це небезпечно. У цьому є розбіжності в поглядах”.

НІХТО НЕ ЗНАЄ ТОЧНО, СКІЛЬКИ ЧАСУ ПІДЕ НА ПОВНУ ВІДБУДОВУ.

Ілайза Гикс: “Мабуть, я сюди повернусь. Я впевнена, що це правильно. У світі повно небезпек, і я не думаю, що це завадить мені тут жити, ні”.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG