Спеціальні потреби

Ющенко присвоїв звання Героя України Степану Бандері


Президент Ющенко присвоїв звання Героя України лідерові ОУН Степану Бандері. Про своє рішення глава держави повідомив у п’ятницю під час урочистостей, присвячених Дню Соборності.

Президент процитував слова указу, підписаного 20 січня, в якому мовиться: звання присвоєно «за незламність духу у відстоюванні національної ідеї, виявлені героїзм і самопожертву у боротьбі за незалежну Українську державу».

Як наголосив Ющенко, «цієї події, безумовно, багато років чекали мільйони українських патріотів». Високого звання провідник ОУН удостоєний посмертно, а відзнаку з рук президента прийняв онук Героя – Степан Бандера.

Прощальний указ Віктора Ющенка не сподобався його потенційному наступникові – фавориту президентських перегонів Віктору Януковичу, який сказав:

«Я вважаю, що президент України має бути президентом усієї України, а не якоїсь однієї її частини», – сказав проросійський політик, коментуючи відзначення провідника українських націоналістів.

Тезу повторила й очолювана Януковичем політична сила. Партія регіонів виступила із заявою, в якій рішення чинного президента названо «кроком до ще більшого розколу країни». Як мовиться в документі, «Присвоєння звання Героя України Степанові Бандері в День Соборності України не сприятиме об’єднанню України». «Ми повинні робити все, щоб зближувати регіони, зближувати людей, а не кидати в народ нове каміння розбрату», – наголошується в заяві, що з’явилась на офіційному сайті партії. Регіонали зажадали також «перегляду нагородної політики президента України».

З неприхованим роздратуванням сприйняли новину і у владних структурах Росії. У сусідній державі, де Степана Бандеру ще з радянських часів вважають фашистом, а слово «бандерівець» вживають замість лайки, рішення українського президента назвали «ганебним». «Сором і ганьба! Якби про це дізналися наші батьки і діди, то від обурення попереверталися б у своїх могилах!», – заявив віце-спікер верхньої палати російського парламенту Юрій Воробйов. А російський комуніст, віце-спікер Держдуми Іван Мельников висловив сподівання на те, що рішення скасують, коли президент Ющенко піде з посади.

«Не варто дуже перейматися з цього приводу. Впевнений, що це рішення тимчасове: зміниться влада, і воно буде скасоване», – заявив член КПРФ в інтерв’ю агенції «Интерфакс».

А тим часом прихильники патріотичних сил в Україні вітають рішення президента, хоч і вважають його дещо запізнілим. Такої думки дотримується, зокрема, відомий український журналіст Вахтанг Кіпіані, який свого часу виступав «адвокатом» Степана Бандери у телепроекті «Великі українці». Тоді провідник ОУН, за результатами голосування глядацької аудиторії, посів у пантеоні українських героїв третє місце. Ось що сказав Вахтанг Кіпіані в інтерв’ю «Голосу Америки»:

«Мені здається, що президент Ющенко зробив у своєму політичному житті багато помилок, але було і кілька добрих справ, які житимуть і після його політичного відходу на пенсію. Те, що він аж наприкінці свого урядування все-таки наважився дати Бандері Героя, означає, що він дійсно був тією людиною, яка намагалася відсунути вбік радянський концепт історії і запропонувати натомість українське бачення. Але для того, щоб це реалізувати, потрібен час.

Ющенко мав це зробити, скажімо, два роки тому, коли глорифікував Романа Шухевича. Це виглядало дуже дивно: адже Шухевич – генерал армії Бандери. І саме Бандера був тим провідником, ідеї і погляди якого реалізував Герой України Роман Шухевич. Натомість сьогодні, в останній момент, коли президент уже мусить піти і не може дати розпорядження ані Міносвіти, ані Академії наук, щоб ті якось популяризували, пояснювали, власне кажучи, написали правдиву історію Бандери, – це виглядає як дещо запізнілий крок політика, який уже нічого іншого зробити не може», – зазначив Кіпіані.

«Краще пізно, ніж ніколи», – заперечує внук Героя України, який сьогодні прийняв з рук президента орден свого діда. Як вважає громадянин Канади Степан Бандера, Віктор Ющенко обрав для оприлюднення свого рішення слушний час:

«Президент вчинив правильно, що не зробив це під час виборчої кампанії. Якби він це зробив як політик, який балотується в президенти України, то це сприймалося б як спроба прихилити на свій бік певний електорат. Натомість він спокійно і, на мою думку, мудро почекав, щоб завершилася виборча кампанія, і оголосив про своє рішення не як політик, котрий балотується в президенти, а як президент і державний муж».

Що ж до загрози розколу, про яку заявляє Партія регіонів, то на думку Степана Бандери, сама Партія регіонів подібними заявами розколює країну:

«Якщо працювати розважливо, без емоцій, роз’яснювати правду, а не повторювати пропаганду, інспіровану з Москви, і якщо буде копітка систематична робота між Сходом і Заходом України, то немає причин, чому присвоєння звання Героя України Степанові Бандері чи взагалі теми, пов’язані з Другою світовою війною, мусять розколювати Україну», – сказав онук Степана Бандери «Голосу Америки».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG