Спеціальні потреби

Експерти: Новий президент перегляне газові угоди з Росією


Новому президенту України найімовірніше доведеться переглядати укладені рік тому газові контракти із російським «Газпромом». Директор енергетичних програм Центру економічних і політичних досліджень імені Разумкова Володимир Саприкін називає умови, на яких Україна отримує російське паливо, вкрай невигідними:

«Виходячи з аналізу ситуації в країнах СНД, Україна має один із найгірших контрактів. Тому будь-який новообраний президент повинен ставити питання про перегляд положень цих угод».

Експерти кажуть, що найбільше занепокоєння викликає чи не найвища серед сусідів ціна палива, можливість застосування штрафних санкцій і гарантування обсягів транзиту.

Постачальник палива державна компанія «Нафтогаз України» покриває свої збитки за рахунок транзитної плати та позичок. Однак торік через важкий фінансовий стан монополія не змогла повернути кредит і опинилася на межі банкрутства. Проводити щомісячні розрахунки доводиться за рахунок нових позичок або грошима золотовалютних резервів НБУ.

Практично всі претенденти на крісло глави держави, крім Юлії Тимошенко, вже заявили, що ставитимуть питання перегляду газових домовленостей з Росією. Цього тижня Віктор Янукович, всупереч заявам російських лідерів, назвав діючі контракти «кабальними» і пообіцяв укласти угоди на інших, вигідніших, умовах.

Експерт з питань енергетики Олександр Тодійчук не бачить нічого дивного в заяві лідера Партії регіонів:

«За Януковичем стоять потужні промислові групи – металургійна, хімічна, цементна промисловості. Для них питання ціни на газ – це питання життя і смерті їхніх виробництв. Промисловці хочуть адекватної ціни на паливо».

Проти перегляду газових угод із Російською Федерацією лише нинішній прем'єр-міністр країни Юлія Тимошенко. Вона називає укладені на 10 років контракти основою та запорукою стабільності й прогнозованості стосунків з Москвою у газовій сфері. Тимошенко навіть обіцяє не піднімати цього року ціну на газ для українських споживачів, які досі платять за нього менше собівартості.

В Москві донедавна висловлювали неготовність переглядати газові домовленості. Російські ЗМІ повідомляли, що у «Газпромі» навіть почали готувати тактику їх юридичного захисту у стокгольмському суді. Однак цього тижня заступник керівника думського комітету з міжнародних справ Андрій Клімов припустив ймовірність вдосконалення газових угод після президентських виборів. Під час телемосту він визнав недосконалість контрактів:

«Що стосується укладеного договору, то не треба забувати, яка була ситуація під час підписання – вона була нервова й політизована. У таких обставинах, звичайно, хороший оптимальний документ важко створити. Тому я не виключаю, що дві сторони повернуться до цієї розмови, і ми підпишемо щось більш глибоке і продумане», – заявив російський політик.

Саприкін вважає, щоб переконати «Газпром» внести зміни у контракти, Україні, очевидно, доведеться йти на суттєві поступки:

«Можливо було б доцільно частково приватизувати українську газостранспортну систему, залишивши контроль за українською державою. Робити це слід на відкритому конкурсі. В ньому б взяли участь і Росія, і найбільші компанії Європи, Ruhrgas, Gaz de France».

На думку експерта, це змусило б «Газпром» відмовитися від плану спорудження газогону «Південний потік», який розглядають як альтернативу українським транзитним потужностям. Втім, Саприкін вважає невдалим час для приватизації ГТС, оскільки система є найбільшим джерелом доходів обтяженого фінансовими зобов’язаннями НАК «Нафтогаз». Тодійчук додає: якщо українська влада зможе виробити єдину позицію, то зможе заручитися підтримкою Євросоюзу. Разом з ЄС Києву буде легше переконати Кремль у необхідності йти на поступки.

XS
SM
MD
LG