Спеціальні потреби

Конфлікт в Ємені – що лежить в його основі

Намагання Ємену приборкати аль-Кайду на своїй території не є єдиним викликом перед урядом тієї країни. У віддаленому районі в північній частині Ємену, вздовж кордону із Саудівською Аравією, точиться ще один конфлікт – між урядовими військами Ємену і повстанцями, які – як підозрює уряд – користуються підтримкою з боку Ірану.

На півночі Ємену лежить провінція Саада. Тут протягом останніх п’яти років не припиняється війна між урядовими силами Ємену і бойовиками шиїтського клану Гуті. Останнім часом протистояння загострилось. Як повідомляють, до конфлікту долучились нові гравці. Сусід Ємену Саудівська Аравія розпочала власні операції проти клану Гуті. А Іран, на думку єменського уряду, почав підтримувати повстанців.

Говорить міністр інформації Ємену Гасса аль-Лозі:

«Якби не було підтримки Гуті з боку релігійних керівників Ірану, конфлікт не тривав би так довго. Іранський уряд має на меті подати цю війну як конфлікт між шиїтами і сунітами».

Гуссейн аль-Гуті був членом парламенту Ємену. У 2004 році він підняв збройне повстання проти держави. Він казав, що хотів захистити шиїтів клану Заїді, члени якого становлять більшість у провінції Саада, від підтримуваних Саудівською Аравією сунітів секти ваххабі, кількість яких у північній частині Ємену зростає. Ваххабізм – це фундаменталістська секта ісламу, яка є державною релігією в Саудівській Аравії. Її прихильники вірять, що справжній іслам базується виключно на вченнях пророка Мохамеда.

У 2004 році війська єменського уряду вбили Гуссейна аль-Гуті.

Лідером повстанців став його молодший брат Абдул Малек. Одначе, є непідтверджені повідомлення, що недавно він загинув у результаті повітряного рейду.

Після того, як на початку листопада бойовики угруповання Гуті захопили частину саудівської території, Ер-Ріяд розгорнув проти них наступ, включно з ударами авіації.

Деякі аналітики твердять, що воюючі сторони в Ємені є маріонетками у протистоянні між Іраном і Саудівською Аравією.

Ємен займає стратегічно важливу позицію на півдні Аравійського півострова.

Державний департамент США каже, що не має переконливих доказів, що Іран підтримує шиїтських повстанців у Ємені. Іран також заперечує, що він допомагає клану Гуті.

Згідно з даними Верховного комісара ООН з питань біженців, з 2004 року майже 175 тисяч мешканців провінції Саада покинули свої доми. Більшість з них живе у таборах біженців недалеко зони воєнних дій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG