Спеціальні потреби

Актуально

Ющенко представив свою передвиборчу програму

Ті ж помаранчеві прапори, та сама підкова на щастя і знайоме гасло: «Ющенко – український президент!» У понеділок чинний глава держави, кандидат у президенти Віктор Ющенко презентував свою передвиборчу програму.

Ріка, в яку він заходить удруге, відчутно обміліла. Коло прихильників, ладних скандувати його ім’я, за ці 5 років звузилось від мільйонного Майдану до залу Українського дому на кількасот місць. Та ще поза стінами з’їзду, на вулиці, промову, трансльовану з великого екрану, слухало з півсотні однодумців із «Нашої України».

Втрата підтримки не змусила, однак, Ющенка засумніватись у правильності власних дій. Він затято повторює, що пишається здобутками свого президентства, з яких головним називає свободу:

«Одні пропонують великий мішок з цукерками, з цукром-рафінадом, яким посипають по дорогах і кажуть: вибирайте хліб, і ви будете щасливі. А я кажу – ні! Вибирайте свободу, вибирайте незалежну Україну – і ви будете і з цим цукром, і з цим хлібом, у вас буде все, як є все у належного європейця», – заявив президент, протиставивши свою програму програмам інших кандидатів.

Ющенко перераховує решту своїх досягнень на посту. Вільні вибори і знищена політична цензура, відроджена національна пам’ять і незалежне тестування у вишах. Десятки тисяч гривень допомоги на народження дитини і замість дітей у черзі за прийомними батьками – черга батьків за усиновленням.

Він каже, що для глибших реформ йому як українському президенту бракувало одного: українського прем’єра.
«Ми маємо ту владу, яка не здатна робити політику реформ. Але переконаний – ми доживемо до того світлого дня, коли український уряд очолить український прем’єр, і Україна буде країною передових європейських реформ».

«І я сподіваюся, що ВОНА не переможе. Я не знаю, що ви маєте на увазі, а я маю на увазі – криза. Криза моралі, криза духу, та корупція, той лад, яке в нас сьогодні є», -- наголосив Ющенко, не пропустивши нагоди «пройтися» по своїй основній опонентці Юлії Тимошенко.

Президент вкотре повторив: Україну спасе тільки патріот. І наголосив: «Я вдруге постаю перед українським народом, бо не маю права залишати поле боротьби за нашу націю і нашу державу».

Представляючи свою програму, кандидат у президенти Віктор Ющенко, серед іншого, пообіцяв: він доб’ється для українців права безвізового в’їзду до країн Європейського Союзу. Запровадить окремі податкові суди та обкладе спеціальним податком розкішне майно – вілли, яхти, лімузини. Для вчителів та лікарів встановить статус державних службовців. Для матерів, діти яких відвідують дошкільні заклади та навчаються в молодших класах, скоротить робочий день на одну годину із збереженням заробітної плати. Скоротить термін попереднього затримання в міліції з 72 до 24 годин, а для «перевертнів у погонах» доб’ється максимального терміну ув’язнення з конфіскацією майна.

«Я вам даю слово: після виборів 2010 року і моєї перемоги ми будемо мати чесну міліцію, чесних митників, чесних податківців. Я вам обіцяю», – запевнив кандидат, який 5 років тому обіцяв «Бандитам – тюрми!»

Віктор Ющенко заявив також, що, вдруге ставши президентом, дасть Верховній Раді 100 днів на розгляд свого проекту Конституції. Якщо ж через 100 днів країна не отримає нової Конституції – він розпустить парламент.

За словами президента, його передвиборча програма – це продумана й цілісна програма творення сильної національної держави. «Я вірю у нашу перемогу. Я вірю у власні сили. Ми зможемо, і Україна переможе», -- завершив свою промову Ющенко під оплески однодумців.

Ці слова повторили тезу з нового передвиборчого ролика, показаного на самому початку з’їзду. У ньому президент звертається до українців з Дніпрових круч, на тлі світанкового сонця:

«Свобода схожа на сонце. Ми не помічаємо її, коли вона є. Я хочу назавжди зберегти свободу. Саме тому я йду на вибори. Я усвідомлюю мету, мій вибір зроблено. Свій вибір зробите ви, бо ще зараз все виключно залежить від нас. Ми повинні йти вперед, не можемо зупинятися, щоб наші діти, внуки і правнуки не починали все спочатку», -- сказав Віктор Ющенко.

Як він додав:

«Я обираю вільну, сильну і справедливу Україну. Ми зможемо, і Україна переможе

Всі новини дня

В Словаччині до влади хоче повернутися Фіцо і припинити допомогу Україні

Роберт Фіцо (праворуч) очолю партію Смер - соціальна демократія. Він закликає припинити військову допомогу Україні і виступає проти санкцій ЄС щодо Росії.

Розклад сил перед парламентськими виборами у Словаччині вказує на можливість повернення до влади колишнього прем’єр-міністра Роберта Фіцо, який каже про наміри переглянути зовнішньополітичний курс Братислави і зокрема відмовитися від активної підтримки України.

Опитування перед голосуванням 30 вересня показували лідерство (понад 20%) очолюваної Робертом Фіцо партії Смер - соціальна демократія.

Можлива зміна політики Словаччини - країни з понад п’ятимільйонним населенням - члена ЄС і НАТО, що межує з Україною, стала б новим чинником у Європейському Союзі.

Досі серед країн ЄС лише уряд Угорщини на чолі з прем’єр-міністром Віктором Орбаном відверто виступав проти санкцій ЄС щодо Росії і проти військової допомоги Україні.

Риторика лунає чітко проросійська з усім тим, як каже Орбан: що треба припинити війну і досягти миру, але майже не критикуючи те, що робить Росія.
Андрей Матішак

Від початку російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року Словаччина була серед країн, які надавали велику допомогу українцям, відкривши свої кордони для біженців, підтримуючи санкції ЄС проти Росії, і постачаючи Україні зброю.

Але Роберт Фіцо подібно до Віктора Орбана каже своїм співвітчизникам, що зростання цін та інші економічні труднощі словаків є наслідком політики Європейського Союзу і обіцяє «боротися з Брюсселем».

Смер виступає за більшу роль держави в економіці, а також проголошує соціальний захист «вразливих груп населення».

Роберт Фіцо наприклад доводить в дописах у Фейсбуку, що «антиросійські санкції» ЄС, а також європейські програми захисту клімату з обмеженнями викопних джерел енергії, призвели до того, що, як він стверджує, «Росія економічно зростає, а ЄС йде в рецесію».

Словацький журналіст Андрей Матішак говорить, що партія Смер стала «відкрито антиукраїнською і навіть можна сказати проросійською».

«Вони, наприклад, кажуть, що якщо вони урядуватимуть, то не надаватимуть Україні жодної військової допомоги. Це легка обіцянка, бо на цей час ми вже передали все, що мали і не готові віддавати нещодавно отримані від Німеччини танки Леопард. Але риторика лунає чітко проросійська з усім тим, як каже Орбан: що треба припинити війну і досягти миру, але майже не критикуючи те, що робить Росія», - розповідає Андрей Матішак зі словацької щоденної газети «Правда».

Роберт Фіцо та його соратники подібно до Орбана та угорської партії Фідес також критикують США, а однією з найнагальніших загроз для Словаччини називають імміграцію.

Партія Смер у вересні закликала закрити кордон з Угорщиною через те, що було названо напливом нелегальних мігрантів.

Спроба повернення до влади

Роберт Фіцо - один з найвідоміших політиків у Словаччині, який був прем’єр-міністром 2006-2010, а згодом 2012-2018 року.

Він пішов у відставку вимушено внаслідок масових протестів після вбивства в лютому 2018 р. журналіста Яна Куцяка, який розслідував корупцію, та його нареченої.

Ян Куцяк співпрацював з OCCRP - Organized Crime and Corruption Reporting Project (Проект висвітлення організованої злочинності та корупції), досліджуючи інтереси італійського мафіозного угрупування “Ндранґета” у Словаччині.

Оцінюючи виборчу кампанію, словацький аналітичний центр Globsec пише, що партія Смер викликає «серйозну стурбованість щодо пов’язаності членів партії з корупцією, поширенням дезінформації та прокремлівських тверджень, водночас з виступами за припинення військової допомоги Україні».

У разі успіху на виборах партія Смер напевне була б змушена створювати коаліцію і можливо після запальної кампанії під впливом союзників в уряді Роберт Фіцо приглушив би свою проросійську, антиукраїнську та критичну риторику щодо НАТО і ЄС.

Андрей Матішак вказує, що подальша підтримка Словаччиною України буде певною мірою залежати від того, які ще партії увійдуть в уряд.

«Але я вважаю, що реалії такі, що підтримка України з боку Словаччини напевне буде меншою», - прогнозує журналіст.

Соціологічні дослідження показували, що у Словаччині і досі були досить поширені настрої скептичні щодо підтримки України.

В одному з останніх опитувань служби Євробарометр у відповідь на запитання, чи згодні вони з тим, що Європейський Союз повинен і далі підтримувати Україну більшість словаків 51% відповіли ствердно, але цей показник нижчий ніж у багатьох інших країнах ЄС.

Словаччина перебуває в нижчій частині показників підтримки України у порівнянні з такими кранами як, наприклад, Португалія і Фінляндія, де згоду з тим твердженням підтримали відповідно 90% португальців і 88% фінів.

Слідча комісія ООН продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних Кремлем. Відео

У новому звіті слідча комісія ООН з розслідування порушень в Україні зосередила увагу на порушеннях у тих районах Херсонської та Запорізької областей, які довгий час перебували під російською окупацією.

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

Володимир Зеленський підтвердив, що перша партія танків Abrams вже прибула до України. Про те, що танки надійдуть цього тижня оголошував президент США Джо Байден під час зустрічі з Зеленським у Вашингтоні.

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

В українському командуванні заявили, що внаслідок атаки на штаб Чорноморського флоту Росії у Севастополі загинув командувач Чорноморським флотом адмірал Віктор Соколов. Крім цього, загинули 34 російських офіцерів, ще 105 військових поранено.

Шатдаун у США може вплинути на темпи постачання зброї Україні - Держдеп

Будівля Капітолію у Вашингтоні, 25 вересня 2023 р. США загрожує шатдаун, якщо Конгресу не вдасться ухвалити бюджетну резолюцію до 30 вересня. (AP Photo/J. Scott Applewhite)

Часткова зупинка роботи уряду США, так званий "шатдаун", може позначитися на швидкості постачання озброєння партнерам Сполучених Штатів. Про це на брифінгу в понеділок, 25 вересня, заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер.

Водночас Міллер наголосив, що США мають змогу продовжувати постачати зброю союзникам у разі шатдауну, і такі випадки вже траплялися в минулому.

"Але, звичайно, коли є люди в Державному департаменті, міністерстві оборони та інших відділах уряду, які не можуть прийти на роботу, очевидно, це може вплинути на темпи постачанн. Не йдеться про якусь окрему країну, але загалом це може вплинути на темпи доставки зброї, тож це викликає занепокоєння. Ви можете бути впевнені, що наші супротивники будуть спостерігати. Тож це одна з причин, чому ми вважаємо, що Конгрес має вжити заходів, аби зберегти фінансування уряду," - сказав Міллер.

На уточнення журналістів щодо того, чи може ймовірний шатдаун позначитися на постачанні зброї саме Україні, речник Держдепу наголосив, що "така ж відповідь стосується й України".

"Ми можемо продовжувати надавати допомогу, військову допомогу, безпекову допомогу в разі шатдауну. Але коли у вас є кілька людей, яким заборонено приходити на роботу, це може вплинути на швидкість постачання. Ось чому ми вважаємо, що припинення роботи буде настільки тривожним, і ось чому ми закликаємо Конгрес профінансувати уряд", - уточнив Міллер.

Проголосувати за бюджетні питання і не допустити "шатдауну" Конгрес закликали і в Білому домі.

"Цього тижня хаос республіканців у Палатів представників продовжує вести нас до глибокого шатдауну, спричиненого республіканцями. Ми заявляємо, що шатдаун зашкодить економіці та нашій національній безпеці. І ми будемо вважати республіканців у Палаті представників відповідальними, ми будемо вважати їх відповідальними за необачні скорочення," - сказала на брифінгу 25 вересня речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

"Шатдаун" у США може настати з 1 жовтня в разі, якщо Конгрес не ухвалить бюджетні питання на наступний фінансовий рік до 30 вересня. Втім цього можна буде уникнути, ухваливши бюджетну резолюцію, яка дозволить профінансувати урядові видатки, поки законодавці не приймуть закон про бюджет.

Більше

XS
SM
MD
LG