Спеціальні потреби

В Україні вже діє закон про підвищення соцстандартів


Підвищення соціальних стандартів, про доцільність якого так довго сперечалися в Україні, відбулося. Поки що на папері. У середу 4 листопада газета «Голос України» оприлюднила закон «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати у 2009-2010 роках».

З офіційною публікацією цей закон, ухвалений Верховної Радою та підписаний президентом, набирає чинності. А відтак, уже з 1 листопада держава гарантує своїм громадянам нові, підвищені соціальні виплати. Прожитковий мінімум, який нині становить 625 гривень, уже з 1 листопада цього року збільшиться до 701 гривні і далі щоквартально підростатиме, досягнувши на 1 грудня наступного року 875 гривень на місяць. Крім того, мінімальна заробітна плата, яка нині встановлена на рівні 669 гривень, з 1 листопада зросте до 744 гривень і на 1 грудня наступного року досягне позначки в 922 гривні на місяць.

Утім, хоч закон гарантує, бюджет забезпечити не може. У Кабміні нові мінімальні зарплати поки що ігнорують. Як заявила у середу міністр праці та соціальної політики Людмила Денисова, зарплати і пенсії за листопад уряд рахуватиме по-старому. «Поки нараховуємо за старими стандартами. Буде прийнято інше рішення – ми перерахуємо», – пообіцяла вона журналістам.

А міністр юстиції Микола Оніщук підвів під це рішення уряду юридичну базу. Як він заявив, ніякого порушення закону тут нема. Навпаки, порушенням було б виплачувати гроші, не передбачені законом про Держбюджет. Як наголосив міністр, виконання закону про підвищені соцстандарти неможливе без внесення відповідних змін у головний кошторис країни – причому як у бюджет-2009, так і в проект бюджету-2010.

Урядовці повідомили також, що готують звернення до Конституційного Суду. Судді мають розтлумачити, котрий із законів «законніший» – чи про підвищену «соціалку», чи про держбюджет, -- і котрий із тих двох слід виконувати уряду.

Нагадаємо: 20 жовтня Верховна Рада ухвалила закон про підвищення соцстандартів, який передбачав збільшення прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати у 2009-2010 роках. На прийнятті цього закону наполягала опозиційна Партія регіонів. Своєю чергою, прем’єр-міністр Юлія Тимошенко назвала цей закон «атомною бомбою під фінансове становище країни» та закликала президента ветувати законопроект. Однак Віктор Ющенко відмовився скористатися своїм правом вето і 30 жовтня підписав закон. При цьому як він пояснив, мінімальна зарплата і пенсія не можуть опускатися нижче прожиткового мінімуму, а проблеми бюджету не повинні вирішуватися за рахунок найбідніших верств населення.

За розрахунками урядовців, для виплати нових, підвищених пенсій і зарплат необхідно понад 100 мільярдів гривень. Таких грошей у державі нема, -- твердять у Кабміні, -- і єдиним ресурсом для виконання цього закону називають емісію гривні.

Проти закону про підвищення соціальних стандартів виступив також Міжнародний валютний фонд. На думку експертів МВФ, закон не може бути профінансований без наслідків у вигляді високої інфляції та безробіття. За оцінками Фонду, на нові соцстандарти у 2010 році знадобиться додаткових 7% ВВП, що збільшить і без того значний дефіцит бюджету.

Раніше українські урядовці висловлювали припущення, що в разі набрання чинності законом про підвищення соціальних виплат МВФ може не надати Україні черговий транш кредиту.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG