Спеціальні потреби

У США деякі літні люди тепер можуть водити авто довше

Розумова і фізична здатність блискавично реагувати в екстремальних умовах є життєво-необхідною для кожного, хто сідає за кермо автомобіля. І ще більш важливо це є для людей похилого віку. З уваги на велику кількість літніх водіїв у США створено спеціальну програму, яка допомагає таким людям водити авто якомога довше.

Доріс Клей більшість свого життя їздила дорогами штату Нью-Йорк. Але як довго вона ще сідатиме за кермо? Їй - 89 років, і у неї початкова стадія хвороби Альцгеймера. Серед занепокоєних – її невістка Джоан Вулфарт.

«Ми всі переживали, що вона все ще сідає за кермо. Але вона завжди казала – це останнє, що дозволяє мені почуватися незалежною, будь-ласка не забирайте його у мене».

У США зараз більше двадцяти мільйонів водіїв, яким за сімдесят. І дедалі більше родин звертаються до так званих «фахівців з відновлення навичок водіння» - терапевтів, які працюють з водіями похилого віку. От наприклад Доріс проходить поглиблений тест на сприйняття інформації, периферійне бачення, здатність сприймати кольори, розпізнавати знаки дорожнього руху і випробовує швидкість своєї реакції.

Як каже фахівець з відновлення навичок водіння Мері Бет Маєр, вона допомагає літнім водіям
розпізнавати їхні сильні і слабкі сторони. Її кінцева мета – допомогти їм залишатись на дорозі, поки вони здатні на це.

Часом це значить прилаштувати ширококутні дзеркала, чи посадити водія вище на сидінні. Для вісімдесяти-дворічного Біла Емріча це був курс повторення правил проїзду перехрестя, і розпізнавання знаків. Він каже, що навчання йому дуже допомогло і що він став уважнішим на дорозі.

А от у Доріс виявили надто багато проблем, серед яких – погана пам’ять. І тепер спеціалісти центру реабілітації вирішують чи забирати у Доріс ключі від автомобіля.

Мері Бет Маєр гадає, що це дуже допоможе родині. Адже вони тепер будуть не єдиними хто каже – «Доріс, ви більше не можете їздити». Адже результати тесту – вони об’єктивні, і з цим важко сперечатися.

Джоан Вулфарт каже, що так спокійніше для родини, краще для самої Доріс і для інших водіїв на дорозі. Краще і безпечніше, адже Доріс тепер не їздить… її возять.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG