Спеціальні потреби

ЄС критикує Росію і Грузію за минулорічний конфлікт


У середу були оприлюднені результати звіту Міжнародної комісії Європейського Союзу, яка розглядала обставини російського-грузинського конфлікту минулого року. У звіті експерти ЄС критикують за ескалацію конфлікту обидві сторони. Документ стверджує що військові дії з боку Грузії розпочали конфлікт, але також називає дії росіян провокативними та неадекватними.

У доповіді крім цього зазначається, що грузинські, російські та південно-осетинські бійці допустилися порушень міжнародного гуманітарного права. У документі вказується на випадки свавільних страт, підпалів та пограбування південно-осетинських сіл, заселених етнічними грузинами. Слідчі не знайшли жодних доказів на підтримку звинувачень у геноциді по відношенню до осетинців.

У звіті звинувачується Росію у неспроможності запобігти або припинити порушення з боку південно-осетинських сил та воєнізованих формувань після укладення угоди про перемир’я.

Коментуючи доповідь, постійний представник Грузії при ЄС Саломе Самадашвілі заявила, що доповідь «підтверджує», що Росія вторгнулась у Грузію:

«У звіті доведено, що саме в Грузію вторгнулася стороння держава, що в суверенну країну вторгнувся наш сусід, порушуючи цим міжнародне право. Доповідачі дійшли висновку, що приводи, які подала сусідня країна для виправдання вторгнення на нашу суверенну територію, фактично, - кричуща брехня. Доповідь підтверджує, що Грузія ніколи не була причетною до кампанії етнічної чистки чи геноциду, як про це твердила Росія».

Тим часом постійний представник Росії при ЄС, Володимир Чижов, по-своєму привітав результати розслідування. Він зазначив, що доповідь підверджує відомі Росії факти, які вона підкреслювала у всіх своїх заявах, тобто: саме агресія з боку Грузії і напад грузинських військових на Цхінвалі в ніч з 7 на 8 серпня поклали початок конфлікту. Чижов запитав - «хто ж розпочав цей конфлікт?». На це запитання, заявив він, звіт дає недвозначну відповідь.

Внаслідок конфлікту у серпні 2008 року, зруйновано великі частини Південної Осетії і, після вторгнення російських військових сил, знищено дислоковані там грузинські військові частини.

Кілька тижнів пізніше, Москва викликала обурення урядів західних країн, визнавши Південну Осетію та Абхазію незалежними державами.

Свою доповідь експерти незалежної Міжнародної комісії підсумували попередженням, що триваючі напруження в Південній Осетії становлять реальну загрозу безпеці цілого регіону.


XS
SM
MD
LG