Спеціальні потреби

Конкурс з продажу ОПЗ закінчився повним скандалом


Парадокси приватизації по-українськи. На торги виставляють стратегічне підприємство, торгувати яким заборонив суд. Називають ціну, але потім кажуть: продешевили. Продають, але одразу ж передумують і забирають назад.

Саме за таким скандальним сценарієм у вівторок 29 вересня відбувся аукціон з приватизації Одеського припортового заводу. Як і обіцяла прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, торги відбулися у призначений строк, попри президентський указ і заборону суду.

За право володіти ОПЗ прийшли позмагатися троє претендентів – російська компанія, дочка «Газпрому» «Азот-Сервіс»; компанія «Фрунзе-Флора» російського бізнесмена Костянтина Григоришина та фірма «Нортіма», пов’язана з відомим українським бізнесменом Ігорем Коломойським. Саме останній і виграв конкурс, запропонувавши за завод найбільшу ціну – п’ять мільярдів гривень при стартовій ціні у чотири мільярди.

«Продано!» – лунає фінальна фраза. Однак тішитися новим придбанням переможцю судилося недовго. Конкурсна комісія Фонду держмайна України виносить рішення: результати свого власного конкурсу скасувати, покупцем Коломойського не визнавати. Як пояснили продавці, їх не влаштовує виручка, яка виявилась не набагато вищою за заявлену ними стартову ціну.

Коментуючи рішення комісії, в.о. голови Фонду держмайна Дмитро Парфененко наголосив: адекватною ціною за Одеський припортовий він вважає вісім – десять мільярдів гривень.

«Ми жодного кроку не зробимо, щоб продавати такий значущий об’єкт за заниженими цінами», – запевнив Парфененко. Він також висловив припущення: покупці змовились, аби знизити ціну на цей об’єкт.

У змові звинуватила учасників конкурсу і прем’єр-міністр України.

«Зараз було видно у прямому ефірі, як відбувалася змова трьох учасників конкурсу для того, щоб за безцінь купити Одеський припортовий завод», – обурилась Юлія Тимошенко. «Я такого не дозволю зробити», – пообіцяла прем’єрка, яка раніше наполягала на необхідності продажу ОПЗ.

У провалі конкурсу Тимошенко звинуватила також президента. За її словами, це він завадив «красиво» провести приватизацію, коли видав указ про заборону продажу заводу і тим відлякав «справжніх» інвесторів.

Натомість президент України заявив: відповідальність за згубні наслідки поспішної та незаконної приватизації Одеського припортового заводу лягає на уряд. Заявлену Фондом держмайна стартову ціну в чотири мільярди гривень Віктор Ющенко назвав ганебною і нагадав: ще рік тому за підприємство пропонували понад два мільярди доларів. За словами глави держави, уряд Тимошенко ладен за мінімальною ціною розпродати стратегічні для держави об’єкти, аби лиш залатати бюджетні дірки.

Ющенко також запідозрив прем’єрку у приватизаційних маніпуляціях. «Коли в ході конкурсу не вдалося реалізувати домовленості уряду щодо продажу акцій ОПЗ визначеному покупцеві, конкурсна комісія не визнала результати аукціону», – припустив президент, слова якого цитує прес-служба. Глава держави, крім того, звернувся до генпрокурора з проханням дати правову оцінку діям посадових осіб Фонду держмайна та притягти винних до відповідальності.

А тим часом нещасливий «переможець» приватизаційного конкурсу Ігор Коломойський не поспішає складати зброю. Український бізнесмен, якого вважають наближеним до Юлії Тимошенко, заявив, що відстоїть у суді своє право володіти Одеським припортовим заводом. При цьому як наголосив Коломойський, він вимагатиме віддати йому завод за тією ціною, за якою він виграв конкурс, тобто за п’ять мільярдів гривень.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG