Спеціальні потреби

Кабмін каже, що дефолту НАК 'Нафтогаз' не буде


Український уряд заперечує можливість оголошеня дефолту за борговими зобов'язаннями найбільшої енергетичної компанії країни НАК «Нафтогаз України». У цьому запевнив міністр палива та енергетики України Юрій Продан. Він переконаний, що компанії вдасться домовитися із кредиторами про реструктуризацію боргу 500 мільйонів доларів, які вона має сплатити до кінця вересня. Побоювання про оголошення дефолту стали висловлювати після того, як уряд продовжив до 20 жовтня термін для ведення переговорів із кредиторами.

Оглядачі попереджають про серйозні наслідки у випадку, якщо НАК все ж не зможе вчасно домовитися із нинішніми кредиторами. По-перше, компанії буде дуже важко знайти нові джерела фінансування. Адже за прогнозами, найближчими місяцями витрати монополії будуть більшими за її доходи. Оголошення дефолту також означатиме зниження рейтингу компанії. Відтак, нові кредити для неї можуть виявитися значно дорожчими за взяті у минулому.

Постраждає від оголошення дефолту й кредитний рейтинг України. Адже уряд видав гарантії на запозичені НАКом два мільярди доларів і несе відповідальність за невиплачені боргові зобов'язання корпорації. На це також будуть зважати кредитори, з якими Кабмін веде переговори про отримання фінансування.

Експерти дають невтішні прогнози розвитку компанії навіть за умови владнання нинішньої ситуації і прогнозують небезпеку оголошення нових дефолтів і наступного року. НАК досі змушений субсидувати постачання газу населенню країни та комунальним теплогенеруючим підприємствам. І хоча уряд пообіцяв МВФ щоквартально збільшувати ціну палива на 20%, вона ще тривалий час залишатиметься нижче від тієї, за якою газ закуповується у «Газпрому». Останній також може в будь-який момент виставити НАК багатомільярдні штрафні санкції за невиконання контрактів. Через скорочення споживання Україна стала закуповувати значно менше палива, ніж вказано в угодах. «Газпром» поки що погодився не застосовувати санкцій, але відмовився зафіксувати відсутність претензій у документальній формі.

XS
SM
MD
LG