Спеціальні потреби

Влада Афганістану посилює безпеку напередодні виборів


Афганістан готується до проведення президентських виборів 20 серпня, які будуть другими після усунення Талібану від влади у 2001-му році. Проблеми безпеки є першочерговими, бо від Талібану очікують нових спроб зірвати їх проведення. У Вашингтоні ж сподіваються на чесні та прозорі вибори, що покладуть кінець насильству і забезпечать поступове виведення американських миротворців до кінця наступного року.

Оглядачі вважають, що загроза з боку Талібану є основним дестабілізуючим факторм перед виборами в Афганістані. Вибухи смертників, партизанські вилазки бойовиків – все це спрямоване на залякування населення з метою зірвати президентські вибори.

Присутність міжнародних миротворців також викликає підозри в Афганського населення, яке боїться, що іноземці, попри волю народу, призначать їх майбутнього президента. Сенатор США Джон Керрі, який очолює комітет Сенату з питань міжнародних відносин, каже, що Америка не втручається у вибори президента Афганістану:

«Ми займаємо нейтральну позицію. Це вибір афганців на благо афганського народу».

У цьогорічному списку претендентів налічується до 40 кандидатів у президенти, що є ознакою недосконалої системи, адже для участі у виборах необхідно було зібрати всього десять тисяч підписів. Найвагоміших кандидатів всього троє – теперішній президент країни Гамід Карзай, колишній міністр закордонних справ Абдула Абдула та Ашраф Гані, що в минулому працював міністром фінансів.

49-річний Абдула Абдула виступає за реформу Конституції, парламентську модель управління та прямі вибори місцевого керівництва.

Його суперник Ашраф Гані пропонує в першу чергу сконцентруватися на економічних реформах у сферах приватизації, оподаткування та у системі тарифів.

Хоч опитування громадської думки засвідчило перевагу теперішнього президента Гаміда Карзая, його постійно критикують за відсутність рішучості та неефективність у прийнятті рішень. Та в разі його перемоги на виборах, змін в Афганістані не відбудеться, твердять експерти.

Більш оптимістично дивиться на ситуацію посол США Карл Айкенбері:

«Афганістан – це наймолодша демократія світу. Досвід старих демократичних систем показує, що перші президентські вибори є критичними для встановлення демократичних ідеалів серед населення».

Попри всі перешкоди і недосконалості, експерти з оптимізмом дивляться на майбутні президентські вибори в Афганістані, сподіваючись, що вони відбудуться демократично і відображатимуть волю народу.

XS
SM
MD
LG