Спеціальні потреби

Екосистемам у США загрожує чужорідна флора і фауна

Рослини та тварини, які потрапляють до Сполучених Штатів нелегально, можуть заподіяти значну шкоду місцевим екосистемам і тим самим економіці країни.

На боротьбу з чужорідними видами тварин США витрачають мільярди доларів щороку. Частина з них йде на боротьбу з нутріями в затоці Чесапік.

Останні сім років Маріо Юсі провів у районі болотистих вод затоки Чесапік, намагаючись обмежити розповсюдження одного з найбільш агресивних видів чужорідних тварин у США – нутрії. Зі своїм партнером Майком Вулсордом вони скрізь наставили пастки.

Протягом останнього десятиліття було знищено близько 15 тисяч нутрій на території у понад шість тисяч гектарів. Але фахівці кажуть, що пройдуть роки перш, ніж нутрію буде повністю знищено. Біолог Стів Кендрот, який відповідає за програму охорони диких тварин Міністерства сільського господарства США, говорить:

«Це програма з повного знищення. Ми не намагаємося ловити та кудись переселяти ці тварини, тому що, на жаль, місця для них немає».

До заповідника в затоці Чесапік нутрія вперше потрапила у тридцятих роках минулого століття. Тварин завезли з Південної Америки для розведення на фермах заради їхнього хутра. Але деякі з нутрій з неволі втекли та почали активно розмножуватися на болотах. Доросла нутрія важить до чотирнадцяти кілограмів та не має природних хижаків в цій місцевості. Нутрії риють нори та підгризають корені рослин на болотах. Ден Мерфі, відповідальний за знищення нутрії в заповіднику, каже, що цей гризун перетворився на основну загрозу болотистим водам затоки Чесапік. Він каже, що там, де колись були болотисті води повні рослин, нині лише залишились води. Все знищили нутрії.

Мерфі каже, що зростання рівня води в океані, зміна клімату та нутрія разом відповідальні за знищення понад 20 тисяч гектарів болотистих вод у цьому регіоні. І втрачено не лише осокір. Болотисті води – багаті екосистеми, де плодиться чимало видів риб та птахів. Раніше продовженням боліт були дрімучі ліси. Але корені цих дерев, які потрапили у прямий контакт з солоною водою океану, ледве жевріють. Болотисті води формують прибережну лінію, яка захищає узбережжя від штормів та ерозії. Її знищення матиме ефект доміно на місцеву флору та фауну. Із цього регіону в затоці Чесапік нутрія розповсюдилася у 16 штатів та завдала величезної шкоди екології США.

Розповідає Леопольдо Міранда зі Служби рибного та мисливського господарства США:

«Ця шкода оцінюється в понад двісті мільйонів доларів США і зараз ми витрачаємо близько півтора мільйона доларів на зусилля зі знищення нутрії».

І нутрія в цьому відношенні не унікальна. Близько п’ятдесяти тисяч чужорідних рослин та тварин плодяться по всій території США. Шкода, яку вони наносять, оцінюється в майже сто 20 мільярдів доларів щороку. Вони потрапляють до Сполучених Штатів зі всього світу. Або легально – в якості екзотичних домашніх тварин, які потім втікають від своїх господарів – або нелегально – у вантажних відсіках літаків та пароплавів. Один з них – бірманський пітон, завезений у якості домашнього улюбленця – не на жарт розлютив американського сенатора-демократа Біла Нельсона, який говорить:

«Ця змія розплодилася до понад 150 екземплярів у національному парку у Флориді».

Протягом останніх 10 років бірманський пітон, який виростає до п’яти метрів у довжину, атакував кілька людей, вбивши семеро з них. Сенатор Нельсон закликає до змін у законодавстві, щоб контролювати ці та інші види чужорідних тварин, які не мають природних хижаків.

«Все, що знає змія, яка походить з Бірми, так це те, що їй подобається вологий, теплий клімат. Це не обмежується лише південною чистиною флоридського півострова. Якщо ця змія продовжуватиме розмножуватися, то ви її побачите на всій території півдня Сполучених Штатів».

Під час слухань у Конгресі з питання чужорідних тварин експерти погодилися, що деякі з них перетнули поріг, за яким їх вже неможливо повністю знищити. І поки конгресмени та експерти розмірковують, що робити, ендогенні види тварин та птахів, як, наприклад, білоголовий орел, ледве виживають у конкуренції з чужаками.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG