Спеціальні потреби

Патріарх Кирил: незалежна церква Україні непотрібна


Незалежна церква Україні не потрібна. Таку думку висловив патріарх Московський і всієї Русі Кирил, який перебуває з пастирським візитом в Україні.

Спілкуючись у середу в Києві з представниками духовенства, патріарх навів свої аргументи: ідея автокефалії невчасна, політизована і лише поглиблює існуючий церковний розкол.

«Нам необхідно об`єднуватися навколо спільної ідеї, а автокефалія сьогодні такою спільною ідеєю не є», -- заявив лідер російської церкви, виступаючи в Трапезному храмі Києво-Печерської лаври.

Як вважає московський першоієрарх, ідея церковної незалежності чужа українцям, і її штучно нав`язують суспільству політики-радикали.

«Усі ці радикальні заклики до автокефалії… адже вони ґрунтуються виключно на політичних аргументах», -- поділився своїм спостереженням патріарх Кирил.

Глава Російської православної церкви скритикував також аргументи прихильників автокефалії, які доводять: Україна як незалежна держава повинна мати незалежну церкву.

«Ніколи патріархати не були обмежені рамками однієї держави», -- заперечив Кирил. Як він додав, у православній традиції заведено, щоб патріархії поширювали свою юрисдикцію на кілька країн.

Порівнювати ж Україну з Чехією чи Албанією, Румунією чи Грузією, Сербією, Болгарією чи будь-якою іншою країною, що має свою автокефальну православну церкву, патріарх вважає недоречним.

«Адже Київ – це наш Єрусалим і наш Константинополь», -- повторив московський ієрарх свою претензію на духовну спадщину Києва.

А відтак, замість домагатися незалежності, московський патріарх порадив православним українцям молитися про повернення «розкольників» -- неканонічних з погляду Москви українських церков УПЦ-КП та УАПЦ – в лоно Української православної церкви Московського патріархату.

З тим патріарх Московський і всієї Русі Кирил відбув, для продовження візиту, із Києва в Донецьк.

Послання свого найвищого ієрарха сприйняли в УПЦ Московського патріархату. Автокефалія не актуальна. Про це заявили на прес-конференції в Києві представники УПЦ-МП. Як пояснив глава відділу зовнішні церковних зносин УПЦ архімандрит Кирило (Говорун), самі віруючі не хочуть незалежності Української православної церкви від Москви:

«Відсутність консенсусу в цьому питанні унеможливлює його розв`язання», -- наголосив архімандрит.

А тим часом експерти вказують на інші причини заяв Кирила про «неактуальність» автокефалії в Україні. Як зазначають вони, позиція патріарха зумовлена, не в останню чергу, економічними чинниками. Адже парафії УПЦ Московського патріархату складають майже половину усіх парафій Російської православної церкви, а доходи від цих українських парафій становлять левову частку усіх прибутків РПЦ.

Експерти зазначають також: категорична відмова Москви від самої ідеї автокефалії Української православної церкви може мати протилежний ефект. Збуривши невдоволення в середовищі про-українськи налаштованих віруючих та ієрархів УПЦ-МП, ця відмова може зрештою прискорити процес творення єдиної помісної православної церкви в Україні.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG