Спеціальні потреби

У Києві підбивають підсумки візиту Джо Байдена


В Україні підбивають підсумки візиту віце-президента США Джозефа Байдена, який завершився у середу 22 липня. «Надзвичайно успішним» назвав цей візит президент України Віктор Ющенко. Як він заявив в інтерв’ю газеті «Сільські вісті», одним із результатів стало підтвердження стратегічного характеру двосторонніх відносин України та Сполучених Штатів Америки. Глава держави привітав створення Українсько-Американської комісії зі стратегічного партнерства, яка має розпочати роботу вже восени.

Важливим підсумком візиту президент назвав також чіткі запевнення американської сторони в тому, що «перезавантаження» американсько-російських відносин не відбуватиметься на шкоду Україні. «Український інтерес не постраждає жодним чином від так званої перезарядки американсько-російських відносин», – наголосив Ющенко. За його оцінкою, «Україна отримала ясні, чіткі сигнали і гарантії».

Так само успішним вважає візит і більшість українських експертів з питань міжнародних відносин. При цьому експерти роблять застереження: це був нормальний робочий візит, від якого не очікували якихось проривів в українсько-американських відносинах.

«Жодних сенсацій. Просто успіх і виконані цілі», – у таких категоріях оцінює візит американського гостя перший заступник секретаря РНБО України Володимир Огризко.

«Я особисто як дипломат, як професіонал дуже задоволений результатами цього візиту, тому що досягнуто тих результатів, які, власне, були очікувані. Ми вже до приїзду Джозефа Байдена фактично анонсували ті меседжі, які він озвучив. І чому так відбулося – тому що і ми, і американська сторона стоїмо на одній позиції. На позиції розвитку демократії. У нас немає ні психологічних, ні ціннісних протиріч.

Ось коли такої бази нема – тоді доводиться «перезавантажувати» стосунки, як у випадку США і Росії. Тому що в цих країн різні цінності, різні погляди на природу міжнародних відносин.

А у нас вона є – єдність у базових речах. Тому наші з Америкою стосунки не потребують сенсаційних заяв чи драматичних проривів – а лише того, що називається “поглиблення” і “наповнення реальним змістом”».

Що ж до підозр, що інтересами України могли пожертвувати задля нової російсько-американської дружби, то у цьому питанні Байден, як від нього й чекали, розставив усі крапки над “і”, – вважає Огризко:

«Віце-президент сказав ясно, ясніше просто неможливо. Тому я переконаний: жодного «перезавантаження» за рахунок України не відбудеться. Україна є доволі важливим елементом безпеки в Європі, щоб нею можна було так просто знехтувати».

Водночас інший експерт, директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін, далі сумнівається. Заяви, виголошені у Києві Джозефом Байденом, не переконали його, що після московського турне Обами в українсько-американських стосунках все залишиться, як було. Візит Байдена експерт називає «вітринним», а меседжі занадто відстороненими:

«Ми не почули відкритих послань про реальні проблеми України. Взяти хоча б проблему НАТО. Нам кажуть – народ повинен підтримати. Але як народ може підтримати, якщо народ не поінформований, а уряд порушує свої зобов’язання за державним цільовим планом і не виділяє жодної копійки ні в цьому році, ні в наступному на те, щоб вести інформаційну кампанію? Про це ми нічого не почули з боку віце-президента».

Соскін вважає знаковим і те, що досі в Україні немає посла Сполучених Штатів, – на його думку, це означає, що концепція політики нової адміністрації щодо України досі не сформована:

«Якщо усі ці знаки проаналізувати, то тоді виходить, що Україну перевели в розряд другорядних країн, а не визначальних, і що все-таки відбувся торг між Обамою і Медведєвим-Путіним. Тобто Росія допомагає Сполученим Штатам вирішити питання Іраку, Ірану, Афганістану, Північної Кореї, а за це Америка самоусувається від українських проблем. Дозволяє, щоб тут на теренах України відбувалися стохастичні події – куди винесе волею випадку, так і буде».

Натомість директор міжнародних програм Центру Разумкова Валерій Чалий нагадує слова Байдена про несприйняття Сполученими Штатами навіть самих розмов про розподіл сучасного світу на сфери впливу.

«Байден це стільки разів повторював, що думка закарбувалася, мабуть, не тільки у свідомості політиків, але й простих громадян», – каже Чалий. А відтак, на думку експерта, у медійній дискусії про те, чи, бува, не торгували у Москві інтересами України, слід поставити крапку.

Чалий поділяє думку про успішність українського візиту віце-президента США. Експерт називає знаковими сигнали, отримані Україною від нової адміністрації: підтвердження гарантій територіальної цілісності та суверенітету України, раніше надані Сполученими Штатами, та незмінність курсу на підтримку євроатлантичних устремлінь України.

«Позиція США для нас цінна і підтримка важлива. Зрозуміло також, що меседжі, висловлені віце-президентом, – це не є фінальний акорд. Я думаю, що наступна зустріч президентів України і США, яка відбудеться, швидше за все, вже після президентських виборів, надасть імпульс розвитку стосунків уже в новому політичному циклі – як для України, так і для Сполучених Штатів», – підсумував Чалий.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG