Спеціальні потреби

Судові слухання про Голодомор почнуться вже восени?


Судовий процес над організаторами та виконавцями Голодомору-геноциду 30-их років в Україні може розпочатись уже восени цього року. Такий прогноз оприлюднив голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко під час зустрічі в середу з представниками закордонних ЗМІ в Україні. За словами очільника СБУ, в листопаді відомство планує завершити досудове слідство, підготувати обвинувальний висновок і передати справу до суду.

«Ми плануємо на листопад виходити вже на рішення в справі», – сказав Наливайченко журналістам. При цьому він наголосив: кримінальна справа про Голодомор слухатиметься саме в національному суді.

«Ми виключно підемо в український суд, це точно», – повідомив голова СБУ, уточнивши, що слухання відбудуться в котромусь із судів загальної юрисдикції.

Наливайченко підтвердив: на процесі будуть пред’явлені звинувачення конкретним організаторам та виконавцям геноциду. Коментуючи закиди опонентів про те, що вислухати вирок буде нікому – адже потенційних підсудних уже немає серед живих – керівник відомства заявив: для слідства це не перепона. Він послався на прецеденти – розслідування нацистських злочинів часів Другої світової війни, яке досі триває у світі; трибунали у справі Руанди та Югославії; зрештою, розслідування вбивства царської сім’ї, до якого вдалася Росія. Незалежно від того, живі злочинці чи ні, правова оцінка їхнім злочинам може і повинна бути винесена.

Очільник Служби безпеки, крім того, нагадав: міжнародне законодавство забороняє застосовувати строки давності до злочинів проти людства.

«Ми зобов’язані розслідувати злочини геноциду, а не думати, застосувати строк давності чи ні», – підкреслив Наливайченко. Він також вкотре наголосив: кримінальна справа за фактом штучного голоду 30-их років в Україні, від якого загинули мільйони людей, не пов’язана з політикою і не спрямована проти Росії. Наливайченко висловив переконання: розпочату справу буде доведено до судового вироку незалежно від того, як розвиватиметься політична ситуація в Україні:

«Ми наполягаємо, що це незворотний процес. Порушення кримінальної справи – досудове слідство – вирок суду. В цьому, я переконаний, вороття уже не буде», – запевнив голова СБУ.

Керівник Служби безпеки поінформував також представників закордонних ЗМІ про нинішній хід досудового слідства. Наразі слідчі СБУ встановили, що злочин геноциду мав місце в 17 областях України. (Щодо інших областей збір свідчень триває.) На сьогодні достеменно встановлені та долучені слідчими до справи імена 882 тисяч 510 жертв. Слідство володіє незаперечними доказами того, що геноцид в Україні мав три складові – вбивство штучним голодом, масові розстріли цивільного населення та примусова депортація. Як повідомив Наливайченко, розслідуванню депортацій СБУ планує приділити посилену увагу. За його словами, існує серйозна перспектива на виокремлення цього злочину, як окремого факту геноциду, в рамках загальної судової справи.

Цікаві судові перспективи, на думку керівництва СБУ, має і «комерційний» аспект справи. Якщо слідство вийде на докази того, що зерно та інші продукти, примусово вилучені в українських селян, потрапляли до певних іноземних компаній і продавалися, з великим зиском, за кордон – тоді, кажуть у Службі безпеки, це буде зовсім інший судовий процес.

Керівництво СБУ обіцяє: розслідування триватиме прозоро, і про його хід громадськість повідомлятимуть регулярно. Наступного тижня відомство представить новопризначеного керівника слідчої групи, який очолить розслідування в усіх 17 потерпілих від штучного голоду областях України. Як натякнув Валентин Наливайченко, це високий посадовець в СБУ, який відтепер на постійній основі працюватиме з пресою – щоб зняти зайву політизацію навколо цієї кримінальної справи та інформувати, як посувається слідство.

Нагадаємо: 22 травня Служба безпеки України порушила кримінальну справу за фактом Голодомору-геноциду 32-33-их років в Україні. Невдовзі було оголошено про те, що потенційними обвинуваченими у справі є 136 осіб із тодішнього партійного керівництва та каральних спецслужб.

XS
SM
MD
LG