Спеціальні потреби

Реакція арабського світу на візит президента Обами


Від Бейрута до Ер-Ріяда і Каїра араби обмірковують тему важливості візиту президента Барака Обами на Близький Схід. Незважаючи на деякі передчуття поганого, більшість людей, як здається, задоволена його відвідинами регіону.

Провідні арабські телевізійні станції від Північної Африки до Перської затоки у своїх програмах приділяють велику увагу візиту американського президента. Тон передач переважно позитивний, а коментарі, як здається – оптимістичні.

У кав’ярнях і чайовнях Бейрута, Дамаска, Багдада Ер-Ріяда і Каїра майже кожен, від інтелігентів до пересічних людей, як здається, говорить про візит Обами і довгоочікувану промову, з якою він виступить у четвер у Каїрі.

Головний редактор саудівського щоденника «Аль-Ватан» Джамаль Кашогі каже, що йому подобається те, що бачить:

«Цей візит – добра новина. Він відрізняється від того, що ми мали за часів Буша. Наші карикатури завтра в газеті «Аль-Ватан» розповідатимуть про все. Обаму вітають квітами, і він говорить: Чому вони люблять нас, тоді як Джордж Буш казав: Чому вони ненавидять нас. Отже Обама міняє предмет розмови, Обама не йде на конфронтацію, він простягає руку мусульманському світу. Я думаю, що громадськість в Саудівській Аравії дуже вітає його відвідини».

Кашогі вважає, що Обама і саудівський король Абдулла, а також багато інших арабських лідерів хочуть покласти край протистоянню між культурами і релігіями.

Уряд Судану має довгу історію поганих відносин із Сполученими Штатами, а Міжнародний кримінальний суд висунув його президентові Омару Гассану аль-Бешіру ордер на арешт. Проте у Хартумі багато людей говорять, що вони оптимістично наставлені до близькосхідного візиту Обами.

Сидиг Турабі вважає, що більшість суданців задоволена, що американський президент прибуває до Каїра і з нетерпеливістю очікують його промови:

«Я думаю, що люди сповнені надії з приводу його візиту так само, як була б і більшість мусульман і арабів, може навіть північних африканців, тому що Судан африкансько-арабська країна, тому ми очікуємо цієї промови. І я певен, що багато людей дивитимуться і слухатимуть його промову, а також спостерігатимуть події після неї».

Однак Турабі, син багаторічного суданського політика Гассана Турабі, додає, що він боїться реакції з боку уряду Судану, який, на його думку, не сприяє покращенню відносин з Вашингтоном, і може мати негативний вплив на можливості, які представляє візит президента Обами.

У Дамаску високопоставлений сирійський політичний експерт Імад Фавзі Шуейбі думає, що президент Обама намагається продемонструвати, що його адміністрація відрізняється від адміністрації колишнього президента Джорджа Буша:

«Я можу лише сказати, що цей візит позитивний, тому що пан Обама, можливо, зможе сказати щось проти поганої репутації адміністрації Буша, і, можливо, він може висунути план про відновлення миру в регіоні».

Однак Шуейбі незадоволений, що Обама відвідує Саудівську Аравію і Єгипет, а не Сирію. «Я думаю», - додає він, - «що це поганий вибір, що він відвідує лише Саудівську Аравію і Єгипет. Він повинен відвідати також Сирію».

У Бейруті президент місцевого університету Пол Гайдостіян думає, що багато арабів очікують чогось свіжого і відмінного від Обами, що відповідало б тому, що він обіцяв американському народу під час виборчої кампанії. Гайдостіян продовжує:

«Люди розраховують на те, що президент Обама запропонує щось свіже, щоб показати, що його перспектива і його кваліфікації, його особисті кваліфікації, і розмови під час кампанії виявляться правдою і принесуть щось, що більш мирне і збалансоване, що бере до уваги страждання всіх людей на Близькому Сході, а не лише частини цієї справи».

Гайдостіян каже, що більшість пересічних людей в арабському світі не шукає розв’язки гострих геополітичних чи державних питань. Більшість людей, додає він, очікує дійсних розв’язок реальних проблем реальних людей на Близькому Сході.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG