Спеціальні потреби

МВФ вражений діями Нацбанку і Мінфіну України

Міжнародний валютний фонд у кінці минулого тижня погодився виділити Україні другий транш кредиту стенд-бай у сумі два мільярди вісімсот мільйонів доларів. Голова місії МВФ з питань України в інтерв`ю Голосу Америки після засідання висловила обережний оптимізм щодо стану української економіки і сказала, що іншим країнам буде корисно повчитись у Національного банку України, як справлятись з кризами. З Джейлою Пазабажалу розмовляла Мирослава Ґонґаде.

Мирослава Ґонґадзе: Чотири місяці поспіль ішли розмови, що Міжнародний валютний фонд не продовжить кредитування України, оскільки Україна не виконує умов, зафіксованих в документах, підписаних щодо надання кредиту. Що вдалось зробити українському уряду, що МВФ вирішив продовжити фінансування

Джейла Пазабажалу: Ключовим, на мою думку, було досягнення політичного консенсусу. На рівні президентської адміністрації діє високого рівня кризовий комітет, який зустрічається щотижня і включає представників опозиції, спікера парламенту. І якщо ви подивитесь на досвід інших країн, то побачите, що консолідація зусиль дуже важлива для того, щоб контролювати і долати кризу. По-друге, важливі дії уряду у запровадженні стриманої фіскальної політики, контролю за ситуацією, щоб забезпечити вчасну виплату пенсій та зарплат, контролю за тим, щоб надходження до бюджету були стабільними та відповідали бюджетним витратам. Третє - це робота таких інституцій як Міністерство фінансів та Національний банк, які довгий період часу не слухали один одного, але зараз разом готують проекти резолюцій. Це і були ключові компоненти для продовження програми. Уряд тепер, виглядає, має план для подолання кризи і готовий його виконувати.

Мирослава Ґонґадзе: Україна повинна отримати, згідно з домовленостями, 16 мільярдів доларів протягом двох років. Чи достатньо цих грошей? Чи ведуться розмови про можливе збільшення суми допомоги Україні?

Джейла Пазабажалу: На сьогоднішній день, згідно з нашим аналізом, програма фінансується достатньо, але звичайно ми будемо робити додаткову оцінку під час наступного аналізу щодо використання другого траншу. У великій мірі це залежатиме від глобальних процесів, економічної ситуації у регіоні, ситуації у країнах, які є ключовими торговельними партнерами України. Це також залежатиме від дій влади в Україні і вже точно це залежатиме від політичного консенсусу щодо імплементації програми МВФ і забезпеченні довготривалої і послідовної антикризової політики. Ключовим є міцні інституції, які забезпечать відновлення економічного зростання.

Мирослава Ґонґадзе: Чи могла б Україна обійтись без кредитів Міжнародного валютного фонду?

Джейла Пазабажалу: Так звичайно, але це означало б серйозні зміни. Українці відчули б на собі кризу набагато більше, падіння економіки було б набагато серйознішим. Очевидно, чим менше зовнішнього фінансування, тим у набагато складнішій ситуації опиняється приватний бізнес, внутрішній ринок фінансів. Уряд би вимушений був здійснювати набагато складнішу політику у контексті зарплат та інших соціальних виплат, пересічні громадяни опинились у набагато гіршій ситуації і в кінцевому результаті необхідно було б набагато більше часу для виходу з кризи. Саме тому МВФ готовий підтримувати Україну, якщо вона буде виконувати зобов’язання, щоб якнайшвидше вийти з кризи і відновити свій величезний потенціал.

Мирослава Ґонґадзе: Недавно Ви висловили сподівання, що Україна може бути прикладом для інших країн, як долати кризу. Що ви мали на увазі?

Джейла Пазабажалу: Я мала на увазі що Україна може бути прикладом того, як долати кризу банківської системи. На мою думку, треба привітати Національний банк України за їх аналіз банків та проведення стрес-тесту, який у США провели лише зараз. Український уряд зробив це ще у жовтні і це були дуже професійні дії. Стратегію, яку обрали Нацбанк та Міністерство фінансів, яку вони проводять зараз для підсилення банків, може послужити прикладом і я сподіваюсь так і буде.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG