Спеціальні потреби

Лідери країн Великої двадцятки провели двосторонні зустрічі

У Лондоні, напередодні саміту Великої двадцятки, лідери цих країн провели серії двосторонніх зустрічей. Однією з найбільш знакових серед них була зустріч президентів США та Росії. За словами Барака Обами, розмова з Дмитром Медведєвим була досить конструктивною і стосувалася в основному відновлення добрих взаємин між країнами. Втім головне випробування чекає на Обаму у четвер, коли він представлятиме перед великою двадцяткою свій план виводу світової економіки з кризи.

Під час прес-конференції британський прем’єр дав зрозуміти, що його країна цілком підтримує політику нової американської адміністрації:

«Ви дали нам та світові нову надію. І я хочу подякувати за ваше лідерство, відвагу, хочу привітати вас з досягненнями. За 70 днів президентства вам вдалося змінити Америку та змінили відносини США зі світом».

Втім у наступні дні перед делегатами саміту стоїть непросте завдання – знайти компроміс щодо шляхів вирішення глобальної економічної кризи.

Президент Обама наголошує, що треба зосередитися на спільній меті, а не на окремих розбіжностях. Для подолання кризи США пропонують збільшення обсягів урядової допомоги. Втім, більшість європейських країн, які витрачають великі кошти на соціальні програми та вже надали приватному сектору значні суми допомоги, ризикують опинитися з бюджетними боргами, яких не можуть собі дозволити.

Міністер фінансів Пер Стайнбрук переконаний, що немає сенсу вкладати більше грошей у нашу економіку, якщо ми нема довіри до фінансового сектора.

Замість того, щоб виснажувати бюджети, варто зосередитись на посиленні регулювання фінансового сектора, вважають європейці. Зокрема Президент Франції Саркозі погрозив, що залишить саміт, якщо делегати не погодяться запровадити жорсткіші правила для фінансистів. Однак, навіть якщо країни погодяться встановити спільні правила діяльності фінансового сектора, виникає інше питання – налагодження механізму міжнародного контролю за їх застосуванням.

Прем’єр Ґордон Браун вважає, що це найбільша проблема – створити систему міжнародного нагляду, так щоб фінансові сектори всіх країн дотримувались законів однаково, щоб банки та ринки позбулися старих механізмів роботи.

У нинішній кризі чимало країн звинувачують саме США. Відтак лідери Росії та Китаю пропонують альтернативні шляхи подолання кризи та зменшення залежності від Америки – замінити американський долар новою міжнародною валютою для розрахунку на світовому ринку.

Барак Обама мав окрему зустріч з Президентом Росії, на якій сторони погодились почати побудову російсько-американських відносин у новому руслі. Президент Дмитро Медведєв зазначив:

«Останніми роками, на жаль, ми спостерігали певне ускладнення наших відносин. У певній мірі вони дрейфували у неправильному напрямку, відбувалась їх деградація і це не на користь ні Росії, ні Сполученим Штатам, ні планеті вцілому. І ми домовились перезавантажити наші відносини. Відкрити нову сторінку, маючи на увазі прийняття спільної відповідальності за ті процеси, які відбуваються у світі».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG