Спеціальні потреби

Ющенко вдруге забракував закон щодо імпічменту


Закон, що уможливлює імпічмент президента, доведеться підписувати Голові Верховної Ради. Глава держави відмовився ставити свій автограф під нелюбим йому документом під назвою «Про тимчасові слідчі комісії, спеціальну тимчасову слідчу комісію і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України». Наперекір парламенту, який повторно проголосував за законопроект, подолавши президентське вето, Віктор Ющенко також затявся – і вдруге повернув законодавцям їхній витвір.

Більше того – президент пообіцяв оскаржити прийнятий закон у Конституційному Суді. Про це мовиться у супровідному листі з обґрунтуванням відмови. Послання зачитав під час погоджувальної ради у понеділок Голова Верховної Ради Володимир Литвин.

«Звертаючи увагу на невідповідність закону нормам Конституції України, створення ним правового підґрунтя для порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, не можу взяти його до виконання і у зв’язку з цим надсилаю закон без підпису, надаючи можливість опублікувати його в порядку, передбаченому частиною 4 Конституції України», – процитував Литвин слова з листа глави держави.

Тепер Голова Верховної Ради зобов’язаний опублікувати закон з власним підписом. Як зізнався Литвин, така честь його не надто тішить:

«Скажу вам відверто, що на моєму обличчі ви не побачите великого захоплення з цього приводу», – сказав спікер журналістам. За його словами, до закону про слідчі комісії, написаного «під політичний момент», він і сам має багато запитань. Литвин також укотре наголосив: провести процедуру імпічменту президента до виборів нереально. Що ж до педалювання теми деякими політичними силами, то на думку спікера, йдеться всього лише про пошук «стрілочників», на яких можна було б покласти всю вину за ситуацію в країні.

Як виглядає, ідея імпічменту Президента Ющенка наразі не викликає особливого ентузіазму ні в кого, окрім ініціаторів – комуністів. У Блоці Юлії Тимошенко тему навіть не обговорюють, – запевняє лідер фракції БЮТ Іван Кириленко. «Розмов на цю тему не було, не ведеться і не буде вестися», – сказав Кириленко журналістам у понеділок. У Партії регіонів так само вважають ідею неперспективною. Для її реалізації бракує кількох важливих законопроектів, – нагадав у понеділок лідер партії Віктор Янукович. «Тому починати процедуру імпічменту, не маючи законних механізмів, це значить забалакати питання», – заявив Янукович, коментуючи ініціативу Компартії.

Більшість експертів так само висловлює скепсис щодо можливості «запустити» процедуру імпічменту. Ідеться не про реальні наміри, а про психологічний тиск, – вважає професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань:

«Розмови про імпічмент – елемент психологічного тиску. Крім того, це спосіб набрати додаткові очки у пропагандистській війні. Зрозуміло, що ті, хто говорить про імпічмент, намагаються «розкрутити» тему відповідальності Президента Ющенка і відвернути увагу від власної політичної неспроможності», – сказав Гарань «Голосу Америки».

Водночас політолог позитивно оцінює факт появи закону, в якому юридично виписана процедура імпічменту глави держави:

«Стосовно ж самого закону – нічого поганого не бачу в тому, що такий закон нарешті з’явився. Адже це парадокс: Віктор Ющенко з 2002-го року, коли він ще тільки мріяв балотуватися на посаду президента, постійно говорив про необхідність законодавчо спростити процедуру імпічменту. І це є нормальний демократичний механізм. Інша справа, що в нинішній ситуації це виглядає просто як елемент тиску».

Як повідомлялося, 3 березня Верховна Рада України подолала вето президента на Закон «Про тимчасові слідчі комісії, спеціальну тимчасову слідчу комісію та тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України». Цей закон, зокрема, визначає процедуру імпічменту Президента України.

12 березня лідер КПУ Петро Симоненко оголосив про початок збору підписів, необхідних для «запуску» процедури імпічменту Президента Ющенка, та закликав решту парламентських фракцій підтримати ініціативу Компартії.

Відео - найголовніше

США наклали на Росію понад півтисячі нових санкцій. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:16 0:00
XS
SM
MD
LG