Спеціальні потреби

Секретаріат заперечує намір переглядати газові угоди


У Секретаріаті президента і не думали розривати газові угоди з Росією і повертати на український ринок посередника. Щоб довести це і спростувати закид Юлії Тимошенко – мовляв, лише заради повернення «РосУкрЕнерго» скликали РНБО – Секретаріат президента вирішив оприлюднити «секретні матеріали», ухвалені 10 лютого за зачиненими дверима. Зі змістом рішення про енергетичну безпеку України ознайомив на брифінгу в середу заступник глави канцелярії Богдан Соколовський. Як він наголосив, ішлося про газовий баланс України та фінансовий стан «Нафтогазу». Ні про яке розірвання угод та повернення посередника не було мови, – підкреслив Соколовський:

«Такого питання про перегляд положень контракту цього чи будь-якого іншого, контрактів усіх разом взятих не розглядалося, і це питання не за адресою. Контракти укладалися конкретними юридичними особами, і справа перегляду або не перегляду насамперед у компетенції цих юридичних осіб – у даному випадку йдеться про компанію «Газпром» Російської Федерації і компанію НАК «Нафтогаз України»».

Ще однозначніше висловився перший заступник секретаря РНБО Степан Гавриш. За його словами, Тимошенко перекрутила суть засідання, а її заява «не відповідає дійсності і є брехнею».

Скептично поставились у президента і до наміру прем’єрки залучити до аналізу газових угод Євросоюз. Заступник глави канцелярії Андрій Кислинський висловив припущення: справа обмежиться гучними обіцянками. Він також порадив очільниці уряду проводити експертизи «до підписання контрактів, а не через місяць після цього». Кислинський, крім того, піймав Тимошенко на неправдивій, на його думку, заяві про звернення по кредит до кількох країн. За його даними, з таким проханням Кабмін звернувся лише до Росії.

Відповідь на всі ті закиди президентської сторони прем’єрка планувала дати на прес-конференції в середу. Проте анонсований захід скасували. Натомість Юлія Тимошенко взялася реалізувати свою обіцянку щодо європейської експертизи газових угод. З таким проханням очільниця уряду звернулася до послів країн Великої сімки, з якими зустрілась у середу в Києві. Тимошенко поскаржилась, що підписані нею газові контракти не всім подобаються в Україні, і закликала європейських експертів дати свій висновок про їх прозорість та ефективність.

Український прем’єр попросила також представників Великої сімки про кредит. Вона назвала суму в п’ять мільярдів доларів, необхідну Україні для покриття бюджетного дефіциту. При цьому Тимошенко зауважила: іще в листопаді минулого року її уряд листом звернувся за кредитною допомогою до низки країн, у тому числі Росії, США і Європейського Союзу.

А тим часом Сполучені Штати заявили про готовність надати матеріальну допомогу Україні. Про це повідомив представник Держдепартаменту США Роберт Вуд. При цьому урядовець зробив застереження: він не володіє інформацією про те, що Україна вже звернулася до США з таким запитом.

Нагадаємо: на «газовому» засіданні РНБО 10 лютого відбулася публічна пересварка президента і прем’єр-міністра. Віктор Ющенко жорстко розкритикував контракти, підписані Юлією Тимошенко в Москві, назвавши їх загрозливими для безпеки України і такими, що ведуть до втрати газотранспортної системи країни. Глава держави висловив також обурення таємними переговорами про кредит у п’ять мільярдів доларів, які прем’єрка веде з Росією, та порівняв їх з пактом Молотова-Рібентропа. Своєю чергою, Юлія Тимошенко заявила, що нападки на підписані нею угоди спричинені наміром повернути на український газовий ринок корумпованого посередника в особі компанії «РосУкрЕнерго».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG