Спеціальні потреби

Секретаріат шукає шляхи скасування газових угод


У президентському Секретаріаті не полишають надії скасувати газові угоди, підписані прем’єркою. Підставу для денонсації домовленостей, досягнутих у Москві, знайшов уповноважений глави держави з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський. Як він заявив на брифінгу в понеділок, контракт між російським «Газпромом» та «Нафтогазом України» може бути визнаний недійсним, якщо буде доведений факт тиску на керівника української компанії.

«Є всі підстави сумніватися в тому, що такий досвідчений фахівець і переконаний український державник, як Олег Дубина, міг з доброї волі, усвідомлено підписати згадані документи», – заявив Соколовський. Як він припустив, на очільника «Нафтогазу» в ніч підписання контрактів 19 січня здійснювався тиск. На думку представника президента, саме це спричинило до раптового погіршення здоров’я Дубини і його госпіталізації відразу ж після повернення до Києва.

Соколовський закликав провести перевірку обставин підписання «згубних для України контрактів» – з’ясувати, зокрема, чому їх текст явно складений нашвидкуруч і розходиться з директивами президента. Водночас, як він визнав, об’єктивну інформацію про те, що ж сталося в ніч 19 січня, може надати лише сам Дубина; отож доведеться дочекатися, поки очільник «Нафтогазу» одужає і вийде з лікарні.

У Києві кажуть, що юридична норма про денонсацію підписаних угод при встановленні факту тиску діє як в українському, так і в російському законодавстві. Натомість у Москві критику газових угод називають «безпідставною і безпардонною». Таке заявив в ефірі російського телеканалу «Вісті» заступник голови правління «Газпрому» Олександр Медведєв. Як він додав, критичні висловлювання з боку Президента України з приводу російсько-українських газових контрактів «викликають не тільки розчарування, але й велике занепокоєння».

Щоб вгамувати усіх невдоволених підписаними документами, «Газпром» оголосив також Україні новий ультиматум. Як заявив у понеділок той-таки Олександр Медведєв, через припинення поставок газу в Європу його компанія втратила близько двох мільярдів доларів. Ці збитки «Газпром» може відшкодувати з України, подавши на неї позов, – пригрозив заступник голови правління концерну.

А тим часом здоров’я Олега Дубини, який після «газових» переговорів у Москві потрапив на лікарняне ліжко, нормалізується. Голова «Нафтогазу України» був госпіталізований 22 січня у передінфарктному стані. Йому ввели зонд у спазмовану артерію, що дало змогу уникнути хірургічного втручання.

23 січня, в ефірі телеканалу «Україна» Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко повідомила, що очільник «Нафтогазу» переніс операцію на серці.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG