Спеціальні потреби

Дубина: зупинився транзит російського газу Україною


Такого в українсько-російських газових відносинах іще не було. Вентилі закручені, засувки закриті, потік блакитного палива зі Сходу на Захід вичах. Про те, що російський Газпром повністю припинив поставки природного газу в українському напрямку, повідомив у середу голова правління НАК «Нафтогаз України» Олег Дубина:

«Сьогодні, 7 січня, о сьомій сорок п`ять, без попередження української сторони, російська сторона закрила останній перехід російського газу в Україну «Суджа-Велика» і таким чином зупинила експорт російського газу в Європу», -- заявив Дубина. А відтак, додав він, українська газотранспортна система змушена перейти на роботу в автономному режимі і сьогодні працює лише на внутрішні потреби.

Натомість у росіян власна версія, кардинально протилежна. Росія хоче постачати природний газ до Європи, але Україна не дає, -- заявив у середу заступник голови правління Газпрому Олександр Медведєв:

«Минулої ночі Україна перекрила абсолютно всі експортні газогони. Таким чином, від сьогоднішнього ранку Газпром не має жодної фізичної – я підкреслюю, фізичної – можливості постачати газ територією України європейським споживачам», -- поскаржився Медведєв, назвавши «особливо цинічними» заяви української сторони про те, що Росія припинила поставки газу для Європи.

На такі закиди в українців є зустрічний аргумент. Усі вхідні газовимірювальні станції розташовані на російській території, а тому закрити засувки та блокувати транзит з території України неможливо. Про це заявили у Нафтогазі, спростувавши заяву Медведєва.

А поки Газпром і Нафтогаз сперечалися, хто ж із них двох перекрив трубу, російський прем`єр освятив це рішення своїм наказом. Володимир Путін у середу скомандував припинити транзит газу Україною. Пропозицію озвучив при зустрічі з прем`єром глава Газпрому Олексій Міллер. Мотивація така: за версією російської сторони, Україна до сьогоднішнього дня продовжувала отримувати газпромівський газ, але замість транспортувати його в Європу, крала для себе.

Так чи інакше – транзит газу українською територією повністю зупинено.

А тим часом президент України Віктор Ющенко написав листа до президента Росії Дмитра Медведєва, де закликав відмовитись від обмежень поставок газу українською територією для європейських споживачів. Президент категорично відкинув звинувачення в крадіжках газу, наголосивши: для своїх власних потреб Україна не використовує ані кубометра транзитного палива. Ситуацію, пов`язану з припиненням поставок російського газу для європейських споживачів, Віктор Ющенко планує також обговорити зі своїм російським колегою в середу у телефонній розмові.

Своєю чергою, прем`єр-міністр України Юлія Тимошенко мала у середу телефонну розмову з канцлером Німеччини Анґелою Меркель. Як повідомляє прес-служба Кабміну, Тимошенко запевнила Меркель: Україна забезпечить безперебійний транзит газу, щойно Росія відновить постачання блакитного палива для країн ЄС.

Російсько-український газовий конфлікт не залишив байдужим і лідера опозиції Віктора Януковича. Головний регіонал заявив у середу, що наполягає на негайному розгляді «газової» проблеми на найближчому засіданні Верховної Ради. Утім, найближче засідання має відбутися ще не скоро. У будівлі під куполом народні обранці зберуться лише у вівторок 13 січня.


XS
SM
MD
LG