Спеціальні потреби

Президент та прем’єр борються за зміцнення нацвалюти


Курс гривні остаточно розсварив президента і прем’єра. Рубікон перейдено, і двоє найвищих посадовців уже не добирають висловів.

«Керівник злочинного угруповання, що заробляє на кризі» – так схарактеризувала Ющенка Тимошенко, виступаючи в суботньому ефірі телеканалу «Україна». «Злодійка», – парирував президент у неділю на телеканалі «Інтер».

Обмінявшись такими далекими від політкоректності заявами, президент і прем’єр узялися навипередки витягати гривню з прірви. При цьому обидвоє звинувачують одне одного у падінні національної валюти і кожен наполягає: рятівник саме він.

У руках очільниці уряду – бюджет. У проекті державного кошторису на наступний рік Тимошенко заклала курс 7 – 7,5 гривень за долар. Прогноз інфляції теж доволі оптимістичний як для кризових часів – 9,5%. Документ внесуть у Верховну Раду у вівторок і тоді ж планують розглянути у першому читанні. А вже на цьому пленарному тижні – орієнтовно в четвер – уряд розраховує мати затверджений Держбюджет-2009.

Що ж до глави держави, то під його орудою – Національний банк. Віктор Ющенко зажадав від головної фінансової установи зміцнити національну валюту настільки, щоб вона не падала нижче 8 гривень за долар. «Це тактичне завдання до кінця нинішнього року», – сказав на брифінгу в понеділок перший заступник очільника президентського Секретаріату Олександр Шлапак. За його словами, президент зобов’язав також Нацбанк публічно оголосити: його політикою до кінця цього року буде зміцнення гривні. «Жодних економічних підстав для падіння курсу гривні немає», – нагадав Шлапак.

А глава Секретаріату Віктор Балога позбавив прем’єрку надій замінити Володимира Стельмаха на посту очільника Нацбанку. Президент ніколи на це не погодиться, – повідомив Балога в заяві, поширеній у понеділок прес-службою глави держави. За його словами, нападками на голову НБУ Юлія Тимошенко намагається приховати власну відповідальність за обвал національної валюти, а відставки Стельмаха вимагає, аби замінити своїм ставлеником.

Ще далі у своїх припущеннях зайшов сам глава Нацбанку. Володимир Стельмах. У понеділок глава Нацбанку заявив: Юлія Тимошенко добивається його відставки задля того, аби самій заробити на курсі валют. «Добре розумію, що спонукало її навалитися на Національний банк. Це невпинне бажання поставити всю державу під особистий контроль та на службу собі», – стверджує Стельмах. І натякає на буцімто змову Тимошенко з відомими світовими фінансовими спекулянтами з метою нажитися на гривні через курсову різницю. Серед цих «відомих фінансових спекулянтів» президентська сторона називає, зокрема, Джорджа Сороса, з яким Тимошенко начебто мала таємні переговори.

А тим часом в українських банках нововведення. Тепер валюту в них можна буде купити лише у строго визначений час. З 10-ї ранку до 14-ї дня. Таку постанову схвалив у понеділок 22 грудня Нацбанк України.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG