Спеціальні потреби

У США розгорається скандал навколо найбільшої фінансової афери


Стають відомими нові й нові подробиці найбільшої в історії світової фінансової афери, яку здійснив на Волл Стріт відомий фінансист Бернард Медофф. Як кажуть слідчі, мова йде про 50 мільярдів доларів, які Медофф прокрутив, використовуючи досить нескладну схему фінансової піраміди. Завдяки своїй репутації фінансового генія і жадібності інвесторів, що розраховували на нереальні дивіденти зі своїх вкладів, Медофф десятки років дурив своїх клієнтів, і якби не фінансова криза – продовжував би це робити й далі.

70-ти річний Бернард Медофф керував своєю грандіозною фінансовою аферою в офісі на Мангеттені. На ринку він славився тим, що міг заробляти найбільші дивіденди з інвестицій, і ніхто не міг його в цьому перевершити.

Щомісяця клієнти Медоффа отримували деталізовані звіти про те, куди і як вкладають їхні інвестиції. Але, як з’ясувалося тепер, все це було фальшивкою. Юрист Джек Блум зазначає:

«Якісно виготовлений щомісячний звіт – це головний документ, який ви маєте підготувати клієнтам. Це переконує їх у стабільності їх інвестицій та надійності їх грошей».

Щодня виявляються нові жертви афери Медоффа. Європейські банки, благодійні організації, відомі люди, такі як режисер Стівен Спілберг і ньюйоркський мільярдер Морт Цукерман. Доброчинна оргнізація, що належала останньому втратила 30 мільонів доларів.

Влада каже, що Медофф обманював навіть своїх родичів та найближчих друзів, з якими проводив час на пляжі у Каліфорнії. Бізнес Медоффа кілька років тому навіть перевіряли урядові структури на предмет махінацій, втім тоді інспектори не виявили нічого підозрілого. Не запідозрили нічого не лише вони, але й тисячі інших вкладників, серед яких багато пенсіонерів, що довірили йому всі свої заощадження. Чимало компаній попереджали, що у цій справі щось не чисто.

Схема фінансової піраміди, відома у світі як схема Понзі, досить проста за своєю суттю. Інвесторам виплачують незвичайно високі дивіденти з коштів отриманих від інших інвесторів, яких щоразу потрібно все більше.

Цю схему вперше використав Чарльз Понзі – італійський іммігрант, який у 1903-му році торгував таким чином поштовими марками. Звичайно не той розмах що зараз, але для нього тоді це було прибутково.

Врешті кожна така піраміда розвалююється коли їй не вистачає нових інвесторів. Влада каже, що Медофф міг би ще роками крутити свою схему, якби не світова фінансова криза. Коли інвестори прийшли за своїми грошими – їх у Медоффа не було.

Зараз Бернарду Медоффу загрожує 20 років ув’язнення і мільйонні штрафи. Але його клієнтам це навряд чи допоможе повернути втрачене.

XS
SM
MD
LG