Спеціальні потреби

Нобелівську премію миру отримав екс-президент Фінляндії


Колишній Президент Фінляндії Марті Ахтісаарі отримав Нобелівську премію миру. Церемонія вручення відбулася у міській ратуші Осло, 10-го грудня в день смерті засновника премії швецького підприємця Альфреда Нобеля. Ахтісаарі присудили премію за його зусилля у врегулюванні міжнародних конфліктів на кількох континентах упродовж трьох десятиліть.

Однією із найбільших заслуг лауреата вважають його внесок у врегулювання конфлікту у Косові. Будучи спеціальним представником ООН, саме йому належала ініціатива розв’язання балканського конфлікту, шляхом відокремлення Косова від Сербії. Прем’єр-Міністр Косова Гашім Тачі зазначив:

«Нагородження Нобелівською премією Марті Ахтісаарі є найвищим визнанням його заслуг. Це людина, яка багато зробила для становлення миру у світі. Він зробив неоціненний внесок для Косова під час втручання сил НАТО, і після цього. А особливо тоді, коли запропонував документ, що визначав Косово, як незалежну, суверенну і демократичну державу. Тому нагорода є заслуженим визнанням цієї людини».

Край Косово проголосив незалежність 17 лютого 2008-го року після майже дворічних переговорів, які відбувалися під пильним наглядом світової спільноти.

Мешканець молодої незалежної держави Ібрагім Рексепі каже: «Він довів, що знає як діяти. Він має неабияку витримку у переговорах і проводить їх доти, доки не буде досягнуто миру. Він неймовірна людина не лише через те, що він зробив для Європи. Він людина світового масштабу».

Серед інших заслуг Ахтісаарі – укладення мирної угоди у 2005-му між урядом Індонезії та повстанцями провінції Ачех.

Не залишаються поза його увагою і сьогоднішня кризова ситуація у Зімбабве, з якої Ахтісаарі бачить вихід лише при підтримці самої африканської нації.

Коментуючи останні події у Греції, нобелівський лауреат висловлює сподівання, що конфлікт вдасться розв’язати найближчим часом:

«Думаю, скоро все затихне. Сподіваюся,що будуть серйозні переговори і ніхто не використає цієї ситуації у якихось політичних цілях».

Отримуючи нагороду у присутності тисячної аудиторії і норвезької королівської родини Ахтісаарі зазначив:

«Це найбільше визнання, яке може отримати той, хто працює у цій галузі. Те що я відчував зараз можна порівняти лише з тою радістю, яку я переживав, коли бачив зміни, які мир приніс у життя людей».

Окрім визнання, лауреат отримав 10 мільйонів шведських крон, що становить майже 1,2 мільйона доларів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG