Спеціальні потреби

Актуально

Блок Юлiї Тимошенко виконав ультиматум Ющенка

Блок Юлiї Тимошенко виконав ультиматум глави держави і скасував закони, які спричинили розвал демократичної коаліції. Проте президент ставить нові вимоги та погрожує уже сьогодні розпустити Верховну Раду.

Мертва коаліція ожила. У четвер на електронному табло Верховної Ради раз-по-раз висвічувалась цифра 226 – фракції БЮТ і НУНС знову голосували разом.

Напередодні, у вечірньому ефірі 5-го каналу, Юлія Тимошенко зробила сенсаційну заяву: пообіцяла, йдучи назустріч президенту, скасувати закони, прийняті 2 вересня спільно з Партією реґіонів. Як вона заявила, хоч незгодна з ультиматумами глави держави, проте приймає їх заради України. Своє слово бютівці дотримали і сумлінно натисли на кнопки. А відтак 5 законів, які не подобались президенту, парламент «зарубав». Це - законопроекти про державну службу, про СБУ, про Конституційний Суд, про тимчасові слідчі комісії та про Кабінет Міністрів України.

«Коаліційний результат відновлений», – задоволено констатував результати спільного голосування БЮТ і НУНС спікер Арсеній Яценюк. Скасування законів, які розвалили демократичну більшість, може стати першим кроком до її відродження, -- заявив голова Верховної Ради і оголосив про початок нових коаліційних переговорів. Як очікується, оновлену коаліцію можуть створити три фракції – БЮТ, НУНС і Блок Литвина. Проте не виключено і повернення до старого формату у складі Блоку Тимошенко і Нашої України-Народної самооборони.

«Регіонали» таким поворотом подій розчаровані. Вони вже заявили, що не вірять в одностайне скасування БЮТом і НУНСом антипрезидентських законів, і зажадали перевірки електронної системи «Рада» на предмет можливих махінацій. А один зі «стовпів» Партії регіонів удався навіть до оргвисновків. Про свій вихід із біло-синього табору заявив Тарас Чорновіл. Свій вчинок він пояснив незгодою з діями керівництва, яке, як він сказав, «кинуло БЮТ» і не вело з ним коаліційних переговорів. Партія регіонів пропустила шанс створити надпотужну коаліцію, – заявив журналістам народний депутат.

Як виглядає, примирення БЮТ і НУНС не вельми потішило й самого президента. «Здавалось би, має бути задоволення», – сказав Віктор Ющенко, коментуючи виконання поставлених ним ультиматумів. Проте за його словами, немає гарантії, що «роман на стороні завершився» і що скасовані закони за кілька днів не будуть ухвалені знову.

На прес-конференції у Львові Ющенко нагадав Тимошенко про ще один «боржок» – спільну резолюцію по Грузії. Він також висунув вимогу підтвердити створення нової коаліції на папері. Якщо ні – вже сьогодні розпустить парламент:

«Я дав можливість, щоб політичні сили провели відповідні консультації, переговори і могли заявити в найшвидший час про готовність формувати коаліцію. Якщо такої заяви не буде зроблено, я використаю своє конституційне право».

Нагадаємо: у п`ятницю 3 жовтня добігає кінця місячний термін, визначений Конституцією на створення нової коаліції. Після цього президент здобуває право розпустити Верховну Раду та оголосити дострокові парламентські вибори.

Всі новини дня

“Підтримка Заходом України політизована. Це те, чого хоче Путін" - аналіз експертів

Україна потребує західної допомоги для успішного протистояння російській агресії. (Фото: AP Photo/Мстислав Чернов)
Люди, які стверджують, що їх турбує вартість, насправді не піклуються про гроші. По суті, вони є ворогами демократії як за кордоном, так і вдома
Пол Круґман

Теперішній період у війні в Україні є одним з найбільш критичних, важають західні аналітики й оглядачі. Саме зараз стають більш відчутними коливання і розбіжності серед західних партнерів і громадськості щодо підтримки України “стільки, скільки буде потрібно”. То ж потреба зберегти й посилити цю підтримку для України сьогодні актуальна як ніколи, вважають оглядачі.

"Це стало б руйнівним для українців", якби допомога США припинилася, зазначає Марк Канчіан, старший радник Центру стратегічних і міжнародних досліджень, якого цитує агенція AFP.

“Українські війська ослабнуть, а потім, зрештою, можуть зазнати краху”, хоча вони “можуть просто тримати оборону”, — додав він.

“Це найнебезпечніші часи для України, чиї солдати замкнені у критичному військовому наступі, а цивільне населення стоїть перед лицем ще однієї жорстокої зими, коли Росія намагатиметься заморозити їх, щоб скорити, атакуючи енергетичну інфраструктуру [країни]. Але саме західна, а не українська, рішучість демонструє найбільш тривожні ознаки хитання”, - пише Ґебі Гінсліф у статті для британського видання The Guardian, аналізуючи настрої у Великій Британії щодо України.

Припинення допомоги малоймовірне

Конгрес США у суботу, 30 вересня, погодив тимчасовий бюджет країни на 45 днів, що дозволило уникнути так званого “шатдауну” або закриття уряду. Однак, цей бюджет не містить додаткового фінансування для України, що викликало хвилю занепокоєння щодо американської підтримки як серед українців, так і серед союзників, а також у самих Сполучених Штатах.

Втім, оглядачі та експерти загалом погоджуються, що повне припинення допомоги України з боку західних партнерів, зокрема США, є малоймовірним. Дотепер Сполучені Штати надали Україні тільки безпекової допомоги на більш як 43 мільярди доларів, що становить більше половини від усієї безпекової допомоги, наданої західними країнами. Навіть без урахування додаткового фінансування для України, США ще не вичерпали обсяги вже погодженого фінансування допомоги, як повідомляв Голос Америки.

Своєю чергою, країни Євросоюзу також підтвердили свою готовність продовжувати допомагати Україні, зокрема, це було озвучено під час зустрічі глав МЗС у Києві 2 жовтня.

“Це не означає, що Сполучені Штати залишають Україну. Більшість у Конгресі, включаючи майже всіх демократів і багатьох республіканців, все ще підтримує подальшу допомогу Україні, і є способи схвалити цю допомогу шляхом окремих заходів фінансування”, - зауважує у своїй статті “Профінансуйте Україну” Рік Ньюман, старший оглядач Yahoo Finance.

Політизація українського питання

На погляд Ньюмана, з яким погоджуються і деякі інші оглядачі, головна небезпека для довготривалої допомоги Україні з боку США і Заходу загалом полягає не тільки у фінансовій площині.

“Оскільки допомога США, ймовірно, матеріалізується, проблема не в перерві надходження американської зброї до українських сил. Проблема в тому, що підтримка України США зараз політизована, як і майже все інше в країні. Це саме те, чого хоче Путін, і це, ймовірно, означає, що брехня та дезінформація про Україну переслідуватиме виборців в міру того, як вибори 2024 року набирають обертів”, – зазначає у своїй статті Ньюман.

Про загальну втому від війни у суспільстві, зокрема, про відносне небажання консервативних і правих політиків у США та Великій Британії продовжувати підтримувати Україну у війні, пише і Ґебі Гінсліф.

“Союзники України екзистенціально зацікавлені в тому, щоб зупинити російську агресію в Європі, але вони не хочуть ризикувати життям власних військ, натомість їх переконали дістати чекову книжку – як для [фінансування] зброї, так і для поглинання наслідків підвищення цін на нафту і газ для власної економіки. Це була негласна угода, але [колишній міністр оборони Великої Британії Бен] Воллес не самотній, мабуть, коли побоюється, що вона може почати розвалюватися з настанням важких часів”, - зауважує Гінсліф.

Своєю чергою, оглядач видання The New York Times Пол Круґман також поділяє думку про те, що небажання американських правих у Конгресі продовжувати підтримувати Україну мотивоване здебільшого ідеологічними, а не фінансовими, причинами. Круґман зазначає, що загальна допомога США Україні за 18 місяців від початку війни сягнула 77 мільярдів доларів, що становить менш як 1% федеральних видатків за цей самий час, і менш як 0,3 відсотка ВВП США.

“Зважаючи на те, наскільки маленькою статтею бюджету є ця допомога, твердження, що допомога Україні якимось чином унеможливлює інші необхідні речі, наприклад, охорону кордону, є нісенітницею”, - додає Круґман.

Загравання з Путіним

Натомість “що б не говорили [консервативні] республіканці, вони хочуть перемоги Путіна. Вони вважають жорстокість і репресії режиму Путіна чудовими характеристиками, які Америка повинна наслідувати. Вони підтримують потенційного диктатора вдома і прихильно ставляться до справжніх диктаторів за кордоном. Тому не звертайте уваги на всі ці скарги про те, скільки ми витрачаємо в Україні. Вони не виправдовуються фактичною вартістю допомоги, а люди, які стверджують, що їх турбує вартість, насправді не піклуються про гроші. По суті, вони є ворогами демократії як за кордоном, так і вдома”, - підсумовує у своїй статті оглядач The New York Times Круґман.

У березні 2022 року конгресвумен від Республіканської партії Марджорі Тейлор Ґрін в ефірі консервативного радіо “Голос сільської Америки” рішуче захищала російське вторгнення в Україну, пояснюючи, що Україна “дратує ведмедя”.

“Виграшу для України тут немає. Росія досягає успіху у своєму вторгненні”, - заявила тоді Ґрін.

А у січні 2023 року конгресмена штату Флорида Метта Гейтца критикували за те, що він підтримує президента Росії Путіна після того, як законодавець запостив твіт, в якому назвав президента України Володимира Зеленського "лузером". Про це, зокрема, писало видання Newsweek.

Оскільки вічна війна стає впорядкувальним принципом “пізнього путінізму”, вона виправдовує — навіть вимагає — посилення репресій, необхідних Путіну для збереження контролю над нацією.
Марк Ґалеотті

Концепція “вічної війни” полягає у тому, щоб підтримувати й розвивати такі настрої серед західних політиків і суспільств, підсилювати розкол і втому від війни, вважає Марк Ґалеотті, виконавчий директор консалтингової компанії Mayak Intelligence та почесний професор Університетського коледжу Лондона.

У своїй статті для агенції CNN Ґалеотті зазначає, що в очах Путіна війна проти України є тільки частиною глобального протистояння з країнами Заходу, яка стала “новим кредо його режиму” - “екзистенційною боротьбою з ворожим Заходом, якій не видно кінця”, і де нема “ні чіткого бачення майбутнього, ні навіть реальної надії”.

З цієї точки зору, “вічна війна”, яка має негативне значення у західній свідомості, є можливістю, з точки зору Путіна. “Оскільки вічна війна стає впорядкувальним принципом “пізнього путінізму”, вона виправдовує — навіть вимагає — посилення репресій, необхідних Путіну для збереження контролю над нацією”, - пояснює Ґалеотті.

Врешті-решт, каже Ґалеотті, незрозуміло, чи Путін справді сподівається на певну перемогу в Україні, чи намагається пережити своїх супротивників за відсутності кращої альтернативи. Однак, “з точки зору Путіна, розмови про “вічну війну” мають для нього одну останню перевагу — це деморалізує його ворогів”.

Що стосується можливої української перемоги й тривалого миру після неї, стратегічне уявлення про них ще треба артикулювати. Адміністрація президента США Джо Байдена ще не зробила цього, і це може бути навмисне, зазначає Рік Ньюман.

Однак, за таких обставин, адміністрації Байдена варто врешті-решт більш чітко сформулювати для громадськості, чому підтримка України важлива для Америки та американських платників податків, додає Ньюман, адже “ці гроші витрачені надзвичайно добре”.

У Держдепі прокоментували нові розробки іранських дронів та можливе нарощування їхнього експорту до Росії

Запуск дронів під час загальнонаціональних навчань ВПС Ірану у провінції Семнан, 3 жовтня 2023 року (Iranian Army via AP)

Будь-який новий прилад, розроблений Іраном, створює потенційний ризик погіршення насильницьких та дестабілізуючих дій, у яких бере участь іранський режим. Про це на брифінгу у вівторок, 3 жовтня, заявив заступник речника Державного департаменту США Ведант Пател, коментуючи запитання журналістів про нові моделі іранських дронів та потенційне нарощування їхнього експорту до Росії.

"Використання іранської військової техніки, якою б вона не була, створює ризик того, що вона продовжить відігравати більшу роль у вже існуючих, зловмисних і дестабілізуючих діях іранського режиму," - сказав Пател.

Він зазначив, що протягом цього й минулого року у світі багато говорили про поглиблення військової співпраці між іранським режимом і Російською Федерацією "і тому, звісно, будь-яка нова потенційна система, безумовно, створює потенційний ризик погіршити ці вже глибоко насильницькі та дестабілізуючі дії, в яких, як ми знаємо, планує брати участь іранський режим."

Заступник речника Держдепу додав, що США будуть продовжувати "використовувати наявні інструменти, щоб притягнути іранський режим до відповідальності" у взаємодії з союзниками та партнерами, зокрема, з Європейським Союзом та безпосередньо з союзниками E3 (Німеччиною, Францією та Британією).

За повідомленнями іранських ЗМІ, армія Ірану представила нову розробку в технології безпілотних літальних апаратів під час спільних навчань безпілотників у вівторок - дрон Kaman 19. Як зазначається, ця модель безпілотників буде офіційно використовуватися іранською армією після презентації. ​

За даними іранських видань, безпілотники класу Kaman оснащені різноманітними системами бойової, оптичної та електронної боротьби, "що робить їх ідеальними для проведення спеціальних операцій".

Як повідомляла агенція Defence Express, за вересень по Україні запустили рекордну кількість дронів-камікадзе Shahed-136/131, а саме 503 безпілотники. 396 одиниць вдалося збити силами та засобами ППО.

Наприкінці вересня Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США наклало санкції на 5 юридичних та 2 фізичних осіб з Ірану, Китаю, Гонконгу, Туреччини та Об’єднаних Арабських Еміратів, що були задіяні у закупівлі критично важливих компонентів для іранської програми безпілотників серії Shahed.

Трампа можуть позбавити можливості займатися бізнесом в штаті Нью-Йорк

Колишній президент США Дональд Трамп розмовляє з журналістами за межами зали суду у Верховному суді штату Нью-Йорк у перший день судового процесу щодо цивільного шахрайства в Нью-Йорку, 2 жовтня 2023 року.

Колишній президент Дональд Трамп постав у понеділок перед судом штату Нью-Йорк, де суддя розглядає справу, яка може призвести до ліквідації його значних ділових інтересів у цьому штаті та заборони Трампу та двом його дорослим синам будь-коли знову вести там бізнес.

Справу, яка тривала на попередніх слуханнях з січня, порушила генеральна прокурорка штату Нью-Йорк Летіція Джеймс. Трамп та його сини, Дональд-молодший та Ерік, The Trump Organization (Організація Трампа — це група з близько 500 бізнес-структур, єдиним або головним власником яких є Дональд Трамп, – ред.) та кількох інших осіб звинувачують у численних злочинах за шістьма «підставами для позову» (підставою для позову є сукупність фактів, достатніх для виправдання позову, – ред.).

До них належать фальсифікація ділових записів, змова з метою фальсифікації ділових записів, видача неправдивих фінансових звітів, змова з метою фальсифікації неправдивих фінансових звітів, страхове шахрайство та змова з метою вчинення страхового шахрайства. Серед іншого, Джеймс стверджує, що обвинувачені неодноразово надавали неправдиві та оманливі фінансові відомості своїм фінансовим контрагентам, у тому числі банкам, у яких вони хотіли отримати позики.

Судовий процес розпочався лише через кілька днів після того, як суддя Артур Енгорон виніс спрощене судове рішення для штату (спрощене судове рішення є рішенням, ухваленим судом для однієї сторони та проти іншої сторони в спрощеному порядку, тобто без повного судового розгляду, – ред.) щодо важливого елементу справи. У рішенні Енгорон встановив, що штат настільки чітко продемонстрував, що Трамп і його співвідповідачі вчиняли «неодноразове та постійне шахрайство», розкриваючи фінансову інформацію, що від нього не вимагалося обстоювати цей елемент своєї справи під час судового розгляду.

У результаті спрощеного судового рішення Енгорон наказав анулювати всі бізнес-сертифікати штату Нью-Йорк, подані Трампом і його співвідповідачами, і постановив, що пов’язані корпорації будуть передані до конкурсного провадження (це засіб правового захисту, що дає можливість кредиторам отримати непогашені суми, якщо компанія не виконує свої платежі за позикою, – ред.).

Це означає, що управління великими активами Трампа в Нью-Йорку, включаючи Трамп-тауер, Уолл-стріт, 40, а також багатьма іншими об’єктами та підприємствами буде поза повсякденним контролем колишнього президента.

Трамп заявляє про невинуватість

Трамп оголосив про свою невинуватість за всіма звинуваченнями. При цьому, він звинувачує генеральну прокурорку, яка є темношкірою, у расизмі, а її рішення висунути йому звинувачення називає політично мотивованим. Трамп також звинуватив і суддю Енгорона, кого він звинувачує у «переслідуванні».

У своїй публікації в соціальній мережі Truth у неділю колишній президент написав: «Я йду до суду завтра вранці, щоб боротися за своє ім’я та репутацію проти корумпованої та расистської генеральної прокурорки Летиції Джеймс, яка проводила передвиборчу кампанію з обіцянкою «притягнути Трампа», і суддю, що ненавидить Трампа, який є несправедливим, безглуздим і злісним у намаганні переслідувати мене».

Трамп заявив, що застереження, включені в документи, які він надав кредиторам, означають, що його не можна звинуватити в будь-якій неправдивій інформації, включеній у них. Він також сказав, що оскільки всі кредити, які він отримав у результаті неправдивих повідомлень, були повернуті вчасно, шкоди не було завдано. Суддя неодноразово відхиляв ці позови як такі, що не мають юридичних підстав.

Трамп і його сини використовували соціальні мережі, щоб стверджувати, що їхні оцінки вартості різних активів були більш точними, ніж ті, яким довіряє суд. У неділю, також на Truth Social, Трамп написав: «Енгорон старанно працює над тим, щоб спотворити дані про мене та мої активи, значно більше, ніж показано в моїх фінансових звітах, із повним «застереженням» (У застереженнях аудитора йдеться про те, що він не зміг скласти точний аудиторський звіт про фінанси компанії, – ред.).

Розпуск бізнесу

Спрощене рішення Енгорона щодо питання шахрайства ґрунтувалося на розбіжності в оцінках вартості активів, які Трамп і його співвідповідачі надавали їм, залежно від мети звітування про них.

Наприклад, держава стверджувала, що, подаючи заявку на кредит, Трамп завищував вартість своїх активів, щоб отримати кращі умови позики. В одному прикладі, наведеному суддею, Трамп представив позикодавцю документи, в яких зазначено, що площа квартири, якою він володіє в Trump Tower, становить 30 000 квадратних футів, хоча насправді вона була трохи менш як 11 000. Це спотворення призвело до того, що оцінка вартості майна була завищена на суму «між 114-207 мільйонами доларів», як показують судові протоколи.

Як інший приклад суд навів заяву Трампа у фінансовій звітності за 2014 рік про те, що поле для гольфу, яким він володіє в окрузі Вестчестер у Нью-Йорку, коштує 261 мільйон доларів, попри три нещодавні професійні оцінки, які встановили, що воно коштує не більше 30 мільйонів доларів.

Висновок про те, що Трамп і його співвідповідачі винні в постійному шахрайстві, викликає рідко застосовуваний елемент закону штату, який дозволяє повністю ліквідувати всі нью-йоркські підприємства, що належать Трампу та його співвідповідачам.

Інші покарання, які вимагала Джеймс під час судового розгляду, включали б вилучення близько 250 мільйонів доларів прибутку, який, як вона стверджує, було отримано шляхом шахрайства, і заборону будь-кому з обвинувачених працювати на посадах посадовців чи директорів компаній у Нью-Йорку.

Незвичайні покарання

Селія Бігонесс, директорка Центру права підприємництва Блассберга-Райса Корнельської юридичної школи, сказала Голосу Америки, що їй відомо лише про чотири інші випадки в історії Нью-Йорка (деякі з них датуються кінцем 1800-х років), у яких було винесено судовий наказ про ліквідацію бізнесу.

За її словами, це покарання зарезервовано на «випадки постійного заподіяння шкоди суспільству через шахрайство чи незаконність, тобто не за одноразові обставини, а за постійну шкоду».

Бігонесс сказала, що згідно з розпорядженням Енгорона, усі нью-йоркські підприємства Трампа будуть передані до конкурсного провадження, тобто вони будуть під повним контролем призначеного судом експерта, якому буде доручено продати їх тому, хто запропонує найвищу ціну.

За словами Бігонесс, Трамп неминуче оскаржить це рішення, а це означає, що продаж може не відбутися.

«Однак тим часом цілком зрозуміло, що одержувач матиме повний контроль над цими активами, — сказала Бігонесс. – І будь-які доходи — поточні доходи — які отримані від цих активів, будуть утримуватися керівником конкурсу, а не потраплять до кишень Дональда Трампа».

Нападки на Енгорона

Дорогою до зали суду в понеділок Трамп зробив паузу, щоб поговорити з репортерами, які чекали на нього, і продовжив свої атаки на суддю та генеральну прокурорку.

«Це корумповані люди», — сказав Трамп. Він також назвав Енгорона «суддею-ізгоєм», а Джеймс — «жахливою, жахливою» генеральною прокуроркою.

Це стратегія, яку колишній президент використовував під час попередніх виступів у суді, і вона досі спантеличує юристів.

Нью-йоркський адвокат Даня Перрі, яка представляє інтереси колишнього радника Трампа Організації Майкла Коена, свідка у справі, сказала Голосу Америки, що ніколи б не радила жодному з її клієнтів поводитися таким чином.

«Я не знаю, чому він вважає, що це виграшна стратегія, — сказала вона. – Але він уже втратив (прихильність, – ред) цього судді, тому я не знаю, що ще гіршого для нього може статися в цій залі суду».

Міжнародний фонд підтримає журналістів в Україні, а головний офіс Голосу Америки відзначать як "історичне місце для журналістики"

З ініціативи Товариства професійних журналістів штаб-квартиру Голосу Америки поблизу Капітолію у Вашингтоні буде названо "історичним місцем для журналістики". AP Photo/Andrew Harnik

Міжнародне товариство професійних журналістів (The Society of Professional Journalists) оголосило про створення фонду для підтримки українських журналістів, які створюють репортажі під час російського вторгнення.

SPJ нагадує, що російські війська, які вторглися в Україну, обстрілювали журналістів із безпілотників та снайперського вогню, за їх інформацією 66 українських журналістів загинули.

А російська таємна поліція прибула в нещодавно окуповані регіони України зі списками журналістів, яких потрібно заарештувати. 22 журналістів були викрадені. Більшість досі утримуються на окупованих територіях. Вторгнення також змусило закрити 233 видання: деякі через обстріли, інші телевізійні приміщення та редакції були захоплені, включно з усім обладнанням, необхідним для репортажів.

З огляду на це новостворений фонд допоможе придбати нове обладнання для журналістів, щоб надати змогу відновити роботу (у червні до Києва вже прибуло перше обладнання від міжнародного журналістського товариства на суму понад 15 000 доларів США). А також буде надано екстрені виплати журналістам, чиї квартири були зруйновані під час недавніх ракетних атак Росії.

У Вашингтоні вшанували пам'ять продюсерки Радіо Свобода Віри Гирич. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

"Ключовою частиною місії SPJ є вдосконалення та захист журналістики та заохочення середовища, у якому журналістика може практикуватися вільно. Це досить складно в зоні бойових дій, але вдвічі складніше, коли журналісти стають мішенями лише за те, що виконують свою роботу", – сказала президентка SPJ Foundation Гаґіт Лімор.

Кошти буде розподілено за сприяння Національної спілки журналістів України, пожертви будуть звільнені від сплати податків, тож 100% допомоги надійде безпосередньо місцевим журналістам.

Зробити внески на потреби фонду можна на сайті SPJ.

Крім того, з ініціативи Товариства професійних журналістів штаб-квартиру Голосу Америки поблизу Капітолію у Вашингтоні буде названо "історичним місцем для журналістики". 17 жовтня з цієї нагоди відбудеться офіційна церемонія у рамках програми SPJ Historic Sites.

Ця програма вшановує людей і місця, які відіграли важливу роль в історії американської журналістики.

"Протягом 80 років Голос Америки є джерелом надійної та чесної журналістики. З самого початку в 1942 році, попри те, що це була державна установа США, через звичаї, статути та закони редакційна незалежність журналістів Голосу Америки не порушувалася", – написав Ден Кубіске, співголова SPJ International Community.

З виходом в етер у 1942 році Голос Америки мав кредо: "Сьогодні й щодня відтепер ми будемо з Америки говорити з вами про війну. Новини можуть бути хорошими чи поганими для нас, але ми завжди говоримо вам правду".

Китайський нафтовиробник, індійський експортер діамантів, тютюнові корпорації – НАЗК поповнило список "міжнародних спонсорів війни"

НАЗК повідомило про нових учасників переліку міжнародних спонсорів війни. На архівному фото: українці протестують через відкриття російської міжнародної бізнес-місії, Йоганнесбург, Південна Африка, 20 липня 2022. AP Photo/Themba Hadebe

Національне агентство з питань запобігання корупції України (НАЗК) внесло три найбільші китайські нафтогазові компанії до переліку міжнародних спонсорів війни.

Йдеться про China National Offshore Oil Corporation (CNOOC Group), China Petrochemical Corporation (Sinopec Group) та China National Petroleum Corporation (CNPC).

За повідомленням НАЗК, компанії продовжують реалізовувати спільні проєкти з РФ та фінансувати стратегічну галузь Росії сплатою податків. А від початку повномасштабного вторгнення Росії до України компанії лише продовжували активно нарощувати співпрацю з РФ.

Спонсори війни - компанії з Китаю, США, Греції та інших країн

Цього місяця до списку внесено також двох провідних німецьких виробників високоточних верстатів SPINNER та DMG MORI, що продовжують роботу на російському ринку. Туди ж потрапила індійська (одна з найбільших у світі) компанія з виробництва та експорту діамантів Shree Ramkrishna Exports, турецька компанія з виробництва та експорту скла Sisecam Group, а також дві потужні тютюнові компанії Philip Morris International та Japan Tobacco International.

Найбільше компаній у списку "міжнародних спонсорів війни" - з Китаю (12), 7 із них - з США, 5 із Греції, 4 з Франції, 3 з Німеччини, по 2 з Італії, Індії, Великої Британії, а також австрійська, бельгійська, бермудська, естонська, швейцарська, турецька компанія і бізнес з ОАЕ.

Конфіскація пива Кремлем

Попри вихід із російського ринку значної кількості світових брендів, у Росії продовжують працювати низка міжнародних виробників.

Нині компанія Carlsberg CARLb.CO заявила, що розірвала ліцензійні угоди в Росії після рішення Москви на початку цього року взяти під контроль пивоварні та указом президента РФ націоналізувати компанію "Балтика".

Корпорація Carlsberg назвала дії Росії "незаконним поглинанням бізнесу", а також звернулася до суду через фактичну конфіскацію активів компанії Кремлем.

Carlsberg мав вісім пивоварень і близько 8400 співробітників у Росії, а в 2022 році після вторгнення Росії в Україну описав вартість свого підрозділу "Балтика" у 1,39 мільярда доларів.

Тим часом Burger King повідомив, що залишається відкритим у звичайному режимі в Росії, попри те, що власник бренду пообіцяв покинути країну у березні 2022 року, повідомляє Guardian.

Стівен Тіан, член групи дослідників Єльського університету, які відстежують дії компаній у відповідь на війну Росії проти України, заявив ВВС, що "продовжуючи вести бізнес у Росії через 18 місяців після вторгнення Путіна в Україну, вони підтримують режим Путіна".

Натомість найбільший конкурент Burger King – McDonald's – залишив РФ, наголошує ВВС.

Серед співвласників франшизи Burger King у Росії – українська інвестиційна компанія ICU Group, що володіє 35% акцій. ICU Group повідомила BBC, що не контролює спільне підприємство чи операції в Росії та інших країнах, на які поширюється угода про франшизу. Компанія також заявила, що перебуває "на завершальному етапі виходу" з франчайзингової угоди на умовах, погоджених з покупцем. Компанія додала, що не отримувала жодних дивідендів від франшизи з початку війни.

Більше

Відео - найголовніше

Врятовані з України коти знайшли дім у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:31 0:00
XS
SM
MD
LG