Спеціальні потреби

Вiдбулися першi теледебати мiж кандидатами у президенти США


У п`ятницю в мiстечку Оксфорд, штат Мiссiссiпi, вiдбулися першi iз трьох прямих теледебатiв мiж кандидатами у президенти США – республiканцем Джоном Маккейном та демократом Бараком Обамою. Словесний двобiй мав бути присвячений виключно питанням зовнiшньої полiтики, однак у зв`язку iз фiнансовою кризою у США претенденти майже половину iз видiлених їм 97 хвилин говорили про економiку. У другiй частинi дебатiв обидва кандидата згадали i про Україну.

Дебати через фiнансову кризу мало що не вiдбулися. Вiдкласти їх запропонував сенатор Джон Маккейн, мотивуючи такий крок необхiднiстю сфокусуватися на зусиллях для врятування американської економiки. Однак за кiлька годин до дебатiв Маккейн таки змiнив думку.

В центрi економiчної частини дебатiв стояв план адмiнiстрацiї Буша видiлити 800 мiльярдiв доларiв на подолання кризи у фiнансовому секторi країни. В принципi, як Маккейн так i Обама були однозгiднi щодо необхiдностi такого пакету, однак роздiлилися у поглядах коли мова зайшла про їх iндивiдуальне бачення економiчних негараздiв та необхiдних фiскальних iнiцiатив для оздоровлення економiки загалом.

Маккейн звинувачував свого опонента в тому, що той не готовий скороти деякi державнi витрати, тодi як Обама закинув свому супернику, що той пропонованими податковими пiльгами пiдтримує лише найбагатшi верстви населення.

У частинi, присвяченiй зовнiшнiй полiтицi, Маккейн намагався представити Обаму як недосвiдченого полiтика. «Я боюсь Обама не розуміє різниці між стратегією і тактикою... це не просто наївно – це небезпечно», -- серед iншого сказав вiн.

На що Обама закликав американцiв подивитися на статус кво. «Все що ми бачимо – це результат восьми років хибної політики Буша, яку підтримує Маккейн».

Цікаво, що обидва кандидати згадали і про Україну. Тут вони погодилися, що дверi до НАТО для України повиннi бути вiдкритими, при чому Маккейн згадав про Україну ще i в контекстi росiйсько-грузинського конфлiкту. «Не залишайте поза увагою Україну. Я тут бачу чималий зв`язок з Україною, з Кримом, з базою росiйського флоту в Севастополi». Маккейн також висловив серйозне занепокоєння конфлiктом мiж Вiктором Ющенком та Юлiєю Тимошенко, а українцiв запевнив у тому, що Сполученi Штати – їх друг i союзник.

Загалом кандидати говорили обережно, намагаючись не допуститись помилок, якi могли б бути використанi другою стороною. Експерти погоджуються, що зробити це в основному їм вдалося i що жоден iз кандидатiв не здобув рiшучої переваги над своїм опонентом.

Перед виборами 4-го листопада кандидатам необхідно буде пройти ще два випробування прямим ефіром. При чому під час останніх теледебатів, за тиждень перед балотуванням, запитання їм ставитимуть не журналісти, а аудиторія в залі та телеглядачі.

Єдинi теледебати мiж кандидатами у вiце-президенти США -- демократом Джосефом Байденом та республiканкою Сарою Пейлiн вiдбудуться 2-го жовтня.
XS
SM
MD
LG