Спеціальні потреби

У Конгресі обговорюють план Адміністрації США щодо врятування економіки


У понеділок в Конгресі розпочалися дебати щодо плану врятування американської економіки вартістю щонайменше в 700 мільярдів доларів. Адміністрація Буша наполягає на терміновості запропонованих заходів та сподівається, що Конгрес зможе прийняти цей план вже до кінця тижня.

В основі плану – викуп урядом іпотечних боргів банків. Це має дати банкам можливість, очистивши свій платіжний баланс, продовжувати видавати кредити, тримаючи на плаву американську економіку. Але в той же час бюджетний дефіцит країни значно зросте, а уряд володітиме десятками тисяч поганих кредитів.

Демократи вимагають включити до плану обмеження зарплат та компенсацій керівникам фірм, борги яких викуповує уряд. Конгресмен-демократ Барні Френк зазначає:

«Ми говоримо, що це обмеження має бути умовою надання допомоги. Якщо міністр на це погодиться, то ми можемо рухатися дуже швидко. Але якщо він наполягатиме, що це чомусь – погана річ, то це трохи уповільнить процес».

Але Білий дім наполягає, що ця умова може значно затримати прийняття плану. Міністр фінансів Генрі Полсон та голова Управління федеральною резервною системою США Бен Бернанке застерігають, що через кілька днів економіка США може зазнати повного колапсу. Але конгресмени не хочуть поспішати. Конгресмен-республіканець Кріс Шейс каже, що метою плану є допомога платникам податків, а не керівникам компаній чи акціонерам.

Запропоновані 700 мільярдів доларів платників податків будуть витрачені у додаток до 29 мільярдів доларів, заплачених за інвестиційний банк «Берс Стерн», 200 мільярдів, що пішли на врятування від банкрутства іпотечних компаній «Фенні Мей» та «Фредді Мак», 400 мільярдів, виділених на лінію надзвичайного кредитування та 102 мільярдів, якими можуть скористатися власники будинків, що опинилися на порозі втрати житла. Це – понад вдвічі більше, ніж всі гроші, які були витрачені на війну в Іраку з самого її початку. Платити будуть пересічні американці.

Економіст Кріс Форнберґ каже: «Вони не притягають до відповідальності тих, на кому лежить вина за все це. І хоча платники податків мають за це платити, жодна частка цих коштів не буде використана на допомогу власникам житла, які опинилися на порозі банкрутства».

Однак республіканці наполягають, що виділення коштів на безпосередню допомогу американцям сповільнить процес прийняття плану порятунку економіки.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG