Спеціальні потреби

Як фінансова криза позначиться на економіці України


Майже на 3% у середу впала в ціні українська національна валюта. На міжбанківському ринку за 100 американських доларів нині дають 494 гривні – менше ніж офіційний курс НБУ. Вартість гривні залишалася стабільною практично все літо. Знецінення аналітики пов`язують із підвищенням попиту на іноземну валюту. Його пов`язують із необхідністю проводити розрахунки за спожиті нафту і газ. Додатковим фактором стала політична криза в країні та фінансова у світі. В умовах нестабільності інвестори виводять свої капітали із ринків, що розвиваються. Нацбанк поки що не втручався в ситуацію на валютному ринку. Хоча в минулому в ситуаціях нестабільності неодноразово вдавався до інтервенцій.

Український фондовий ринок у середу не приніс поганих новин. Рекордні щоденні обвали цінних паперів українських компаній не повторилися. Вартість більшості акцій залишилася на рівні поперднього дня. Напередодні був зафіксований рекордний обвал. Порівняно до показників початку року індекс ПФТС, який складається із вартості акцій провідних українських компаній знизився майже втричі.

Відтік іноземного капіталу з України призведе до подальшого подорожчання кредитів та іпотечних позик. Підвищення вартості фінансових ресурсів вже відчув на собі бізнес. З подорожчанням кредитів значно впав попит на автомобілі та нерухомість. Кількість проданих у серпні в Україні авто виявилася значно меншою від прогнозованої. Стимулювати попит автосалонам не допомогло ні значне зниження цін, ні проведення різноманітних акцій.

Будівельники також відзначають значне падіння попиту на житло. Одна з найбільших російських девелоперських компаній «Міракс» повідомила, що розглядає можливість замороження деяких із своїх проектів в Україні, зокрема спорудження найвищої будівлі у Києві – офісного центру «Міракс Плаза». Економіст Олег Соскін вважає, що нинішня криза вплине на характер української економіки:

«Час кредитів на купівлю дорогих авто минув. Ми повинні перейти від карнавальної моделі економіки до рутинно накопичувальної економіки. Час бездумних витрат грошей минув. Наступає час економії і збирання грошей усіма верствами населення і економії з боку держави і з боку лідерів фінансово-корпоративного сектора».

Аналітики сподіваються, що Україні вдасться уникнути банкрутств банківських установ. Вони розраховують, що НБУ в разі необхідності надасть комерційним банкам фінансову допомогу.

Наступного року, кажуть оглядачі, світова коньюнктура матиме значний вплив на економіку України. Позитивним фактором може стати подальше падіння цін на нафту і газ. У той же час існує небезпека падіння на світових ринках попиту на продукцію металургії. Вона ж складає значну частину ВНП країни і є одним із основних джерел надходження валюти.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG