Спеціальні потреби

Чейні підтримав прагнення Грузії приєднатися до НАТО


У четвер віце-президент США Ричард Чейні вилетів із Тбілісі до Києва. Під час свого візиту до Грузії він засудив російські дії в Південній Осетії та Абхазії і запевнив у повній підтримці прагнень Грузії приєднатися до НАТО.

Основний сигнал візиту Ричарда Чейні полягає у тому, що Сполучені Штати мають намір розвивати тісні зв’язки із Грузією та її сусідами, незважаючи на тиск з боку Росії. Перебуваючи у Грузії, Ричард Чейні зазначив:

«Після того як ваша нація завоювала свободу під час Трояндової революції, Америка допомогла цій сміливій молодій демократії. І ми це робимо знову в той час, коли ви працюєте, щоби подолати агресію на вашу суверенну територію, а також незаконну, одноосібну спробу змінити кордони вашої країни, спробу, яка була засуджена всім вільним світом».

Також він подякував Грузії за допомогу у війні в Іраку. До початку кризи на Кавказі грузинський контингент був третім за чисельністю коаліційних сил. Президент Михаїл Саакашвілі запевнив, що Грузія віддана ідеї мирного вирішення кофлікту з Росією:

«Грузія – миролюбна нація. Ми робимо все можливе, щоби уникнути насилля. Ми за мирне вирішення всіх питань, а також за діалог з усіма, всередині країни чи за її межами, в регіоні та у світі».

Напередодні Білий дім оголосив про надання мільярда доларів на допомогу у відбудові країни. Також Чейні наголосив на продовженні підтримки Грузії у вступі до НАТО:

«Америка повністю підтримує надання ПДЧ Грузії та її майбутнє членство в альянсі. Сполучені Штати дуже задоволені тим, що нещодавно була заснована комісія НАТО – Грузія. І, як заявили сучасні країни-члени НАТО під час саміту у Бухаресті, Грузія буде у нашому альянсі».

Експерт Центру міжнародних та стратегічних досліджень Кіф Сміт каже, що ситуація у Грузії напряму зачіпає інтереси Сполучених Штатів:

«Це зачіпає США, тому що основна мета Росії – розколоти США та Європу щодо російської та світової політики. Росіяни хочуть посіяти серед європейців думку, що Європа та Росія разом можуть бути противагою США. Також це спроба послабити НАТО».

Найефективнішою політикою, на думку експерта, була б об’єднана та жорстка позиція країн Європейського Союзу щодо Росії:

«Ви маєте Європу, яка залежить від російської енергоджерел та боїться вдатися до жорстких заходів. Я вважаю, якщо б Європа зайняла більш жорстку позицію щодо Росії, вимагаючи від неї більшої поваги до її сусідів, то Росія б послухалася. А так росіяни думають, що Європа слабка, США занадто багато ресурсів витрачають в Афганістані та Іраку, в країні відбуваються вибори, і люди не будуть багато уваги звертати на їхні дії. Для Росії це оптимальний час чинити тиск на сусідів».

XS
SM
MD
LG