Спеціальні потреби

Скiльки у США коштує виховати дитину?


Сполучені Штати – одна з небагатьох індустріальних країн, де існує порівняно високий рівень народжуваності. Тут у середньому на одну жінку приходиться більше, ніж дві дитини. В Україні, для порівняння, цей показник становить лише 1,2 дитини. І народжуваність у Сполучених Штатах продовжує зростати. Минулого року тут було встановлено новий рекорд народжуваності – чотири мільйони триста п’ятнадцять тисяч немовлят, що на п’ятнадцять тисяч більше попереднього рекорду, встановленого 1957 року. Діти, звичайно, безцінні. Але згідно з останніми підрахунками Міністерства сільського господарства, американська родина із середнім достатком витратить на дитину від її народження до закінчення середньої школи понад чверть мільйона доларів.

Чимало американців, коли вирішують поповнити родину, першим ділом йдуть не до лікаря, а до фінансового консультанта. Таким працює уродженка України Ольга Рижук. Вона каже, що перше, що вона радить родинам, які мріють про нащадків, - застрахувати власне життя. Як правило, в американців це питань не викликає. Інша справа, - додає вона, іммігрантські родини, в тому числі з України. «Не знаю чому, але люди вважають, що вони будуть жити вічно. Багато було випадків, коли люди потім жалкували, що вони цього не зробили».

Другий крок – медичне страхування для жінки. Перші витрати, каже Ольга, почнуться із візитів до лікаря:

«За перебування в лікарні треба плати десь 4-5 тисяч доларів. А лікарям треба заплатити окремо ще десь 5-6 тисяч доларів. І це за нормальну стандартну процедуру пологів. А якщо йдуть якісь ускладнення, то це коштуватиме дорожче. Таким чином ми нарахували до 20 тисяч доларів, які можуть коштувати вагітність і пологи».

Втім, за наявності гарного страхового полісу, про медичні витрати можна особливо не турбуватися. Так само молоді батьки можуть суттєво зекономити на речах для дитини. Все – від ліжка до одягу – можна купити на розпродажі. Також навіть заможні американці не гребують купувати речі, що вже були у використанні.

Родину Бік, що мешкають на околиці Вашингтона, можна зарахувати до категорії родин із достатком вище середнього. Вони отримали чимало iграшок вiд сiмей, в яких дiти старшi за їхнi. Також існують місцеві групи мам, які обмінюються та дешево продають речі для дітей.

Інша американська традиція – так звані «бейбі шауер». Молоді батьки реєструються на Інтернет-сторінці в дитячій крамниці, де самі обирають собі подарунки. А потім організують вечірку, куди гості приносять обрані ними подарунки. Справжні витрати починаються вже після народження дитини.

У Сполучених Штатах немає такого поняття як декретна відпустка. Жінки, як правило, працюють до самих пологів, а потім, за законом, їм дозволено взяти три місяці для нагляду за дитиною. Деякі компанії оплачують цю відпустку повністю чи частково, але не всі. Отже, втрата прибутку одного члена родини може стати першим серйозним ударом по бюджету родини.

Ольга Рижук каже, що чимало американських жінок, якщо чоловік заробляє достатньо, вирішують взагалі не працювати. А от жінки, що приїхали з України, на роль домогосподарки погоджуються рідко:

«І як я помітила в наших українських жінок, то вони завжди прагнуть працювати, незалежно від того, чи є в них чоловік, чи ні, який їх забезпечує, але вони завжди прагнуть йти на роботу».

Мами в родинi Бiк так само вирішила працювати, і в них за дитиною доглядає няня, але допомагають в цьому i родичi. Однак, як говорить Ольга, загалом бабусі та дідусі в Сполучених Штатах беруть мало участі у вихованні онуків:

«Вони переважно з’являються на якийсь свята і купують подарунки для дитини. А таку безпосередню участь у вихованні дитини вони не приймають, бо в них – своє життя, і вони не хочуть витрачати свій час на чиєсь інше життя, навіть якщо це твої рідні діти, онук чи онучка».

А от в родинах іммігрантів, якщо старше покоління живе поруч, - ситуація зовсім інша. Бік працює рієлтором з продажу нерухомості і чимало її клієнтів іммігрували до США нещодавно. За словами Ольги, вони завжди мають допомогу через родину. Це куди вони спочатку йдуть - ще до того як вони подумають найняти няню чи віддати дитину до садочку.

В середньому у США професійний догляд за дитиною до чотирьох років обійдеться від чотирьох з половиною до чотирнадцяти з половиною тисяч доларів на рік. Навіть, коли дитина вже пішла до школи, треба оплачувати опікуна, який доглядатиме за дитиною після уроків. Залишати маленьку дитину саму вдома у Сполучених Штатах карається законом. Навіть серед дітей у віці дванадцяти-чотирнадцяти років тільки третина коли небудь залишається без догляду дорослих.

Інша стаття витрат – відкладення грошей на вищу освіту – десь п’ятдесят-сто доларів на місяць. Американцям із середнім прибутком та вище краще не сподіватися на те, що їхня дитина виявиться генієм та її візьмуть до Гарварду безкоштовно. Як зазначає Ольга, стипендії на навчання мають жорсткі фінансові вимоги:

«Для американців, які дуже талановиті, та мають багато можливостей, вони як правило повинні платити багато грошей за ту ж саму освіту, що талановиті діти з інших країн можуть отримати безкоштовно».

І, звичайно, чимало грошей йде на проживання, харчування, транспорт, освіту, розваги, одяг та медичні витрати. Єдине, чим американські батьки можуть втішитися, окрім радощів материнства та батьківства, – зниження податкового тягаря. Ольга каже, що держава допомагає батькам, повертаючи податки. І як правило, ця сума складає кiлька тисяч доларів на дитину в рік.

Як Ольга, так і сiм`я Бік дають родинам, що планують заводити дітей одну пораду, - не поспішати та відкласти наперед достатню суму грошей. А ще, якщо це можливо, не слідувати прикладу американських родин та не соромитися просити про допомогу власних батьків та родичів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG