Спеціальні потреби

Стосунки Росії та Грузії загострюються через питання Абхазії


Грузія і Абхазія звинувачують одна одну в провокаціях, які можуть призвести до війни в кавказькому регіоні. Росія також бачить свої інтереси у суперечці, яка виникла через намагання Абхазії відокремитися від Грузії. Тим часом, міжнародна громадськість закликає до мирного врегулювання конфлікту.

Абхазькі сепаратисти заявляють, що у квітні і травні збили кілька грузинських безпілотних літаків-розвідників над своєю територією. Тбілісі твердить, що втрачено лише один такий літак і пропонує відео-матеріал як доказ, що його збив російський винищувач. Із свого боку Міністерство закордонних справ Росії звинувачує Грузію в нагромадженні своїх військ біля кордону з Абхазією. Президент Грузії , як і інші сторони, заявив про наміри захищати свої інтереси і територію у випадку агресії:

“Ми не є великою країною, але ми маємо боєприпаси і, що найважливіше, ми готові подолати будь-якого потенційного агресора, будь-якого потенційного завойовника і потенційного окупанта. І не лише потенційного окупанта, але й поточного окупанта, бо частина Грузії є під окупацією одного з найбільших агресорів”.

У відповідь на це Міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров заявив:

“Хочу сказати про крайню тривогу, яку ми переживаємо, у зв’язку з тенденцією до конфронтації з боку Грузії, і, судячи з дедалі більшої кількості тривожних фактів, що виникають, її намаганням розв’язати цю справу силою”.

Як відомо, на початку 1990-их Абхазія відокремилась від Грузії, в склад якої вона входила як автономна республіка, і домагається формального визнання її незалежності Росією. Грузія намагається зберегти свою територіальну цілісність. Натомість Москва розгорнула в Абхазії миротворчі війська і почала видавати абхазцям російські паспорти.

Російський військовий аналітик Павло Фелґенгауер вказує на те, що російський батальйон в Абхазії озброєний артилерією, що є несумісним з його миротворчою місією:

“Спостерігачам ООН не дозволено оглянути позиції батальйону. Одначе російське телебачення там було і показало, що він оснащений важкою зброєю, а це означає, що він не миротворчий”.

За словами експерта, Москва стурбована намірами Грузії приєднатися до Північноатлантичного альянсу, який з точки зору Кремля, становить загрозу Росії.

ООН висловила свою стурбованість зростаючою напруженістю в Абхазії. Нещодавно у регіоні побували представники Сполучених Штатів і Європейського Союзу з метою сприяти мирному вирішенню проблеми.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG