Спеціальні потреби

Практичні інтереси російсько-українських стосунків


У лютому під час візиту Президента України Віктора Ющенка до Росії Президент Володимир Путін застеріг, що Росія буде вимушена націлити свої ракети на Україну, якщо та приєднається до НАТО:

“Страшно не лише сказати, але навіть подумати, що така передислокація НАТО, яку не можна виключати в теорії, змусить Росію направити свої ракети на Україну. Ви можете собі таке уявити, хоча б на секунду”.

Державний секретар Кондоліза Райс негайно засудила цю заяву, натякаючи на недружність та тиск з боку Росії:

“Ми завжди були віддані ідеї незалежної і суверенної України та інших держав, що були колись частиною Радянського Союзу. Час, коли усі ці країни були частиною СРСР, пішов назавжди”.

Незалежний військовий експерт Олександр Коновалов каже, що Росія це розуміє. Називаючи погрозу Путіна крайньо емоційною, експерт зазначає, що Росія таки має конкретні практичні інтереси в Україні ще з радянських часів. Серед них ракети СС-18, складові яких будуються на українському Южмаші:

“Южмаш здійснює нагляд за СС-18, які перебувають на озброєні Росії. Україна має документацію, про ці ракети, запасні частини, а також може ремонтувати їх у разі потреби”.

Україна також виробляє двигуни для російських гелікоптерів та військових кораблів. До цього списку Коновалов також додає російський чорноморський флот, який дислокований в Севастополі і має там перебувати згідно з двосторонніми угодами до 2017-го року:

“Наскільки я розумію правилами НАТО заборонено приймати нових членів на території яких розміщені іноземні військові сили. У цій ситуації або ми повинні вирішити проблему передислокації флоту раніше, або Україна не може ще вступити у НАТО”.

Передислокація флоту, на думку аналітика, коштуватиме мільярди і забере декілька років. Росіяни також остерігаються, що встановлення жорсткіших правил на кордонах з Росією, у зв’язку з вступом України в НАТО може негативно вплинути на родинні та економічні взаємини між країнами.

Члени Альянсу на квітневому саміті у Бухаресті розглядатимуть заявку України щодо приєднання до Плану дій з набуття членства в Альянсі. І російських істеблішмент явно демонструє своє негативне ставлення до перспективи наближення НАТО до своїх західних кордонів.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG