Спеціальні потреби

Українсько-російські відносини в центрі уваги експертів США


В Інституті Карнеґі у Вашингтоні відбулося обговорення українсько-російських газових відносин та перспектив приєднання України до Плану дій щодо членства в НАТО. У дискусії взяли участь представники американського уряду, громадських організацій, експерти, колишні посли США в Україні та Посол України в США.

Предметом обговорення стала газова суперечка, яка в чергове виникла між Росією та Україною. Колишній посол США в Україні, а тепер старший експерт Центру Стратегічних та міжнародних досліджень Стівен Пайфер зазначив:

“Я не розумію, чому “Газпром” зробив те, що він зробив. З одного боку, це може бути суто фінансова суперечка. Але наскільки я розумію, більшість газу, який Україна імпортує, не російський, а туркменський. У вівторок “Газпром” знизив обсяги постачання на 50-60%, хоча не було жодних заяв з боку Туркменістану щодо неплатежів. З іншого, – борг був накопичений, коли прем’єром був Янукович, але таки речі не траплялися під час його урядування”.

Всі виступаючи підкреслили, що посередники у газових відносинах між Україною та Росією – зайві. Експерт інституту світової економіки Андерс Аслунд заявив:

“Суть боротьби між Україною та Росією щодо газу полягає в тому, скільки грошей може бути вкрадено – два чи три мільярди доларів – і хто їх отримує. Прем’єр-міністр Тимошенко робить правильну річ. Не потрібно мати посередників, оскільки вони висмоктують гроші, не потрібно ніяких спільних підприємств”.

Друга тема – перспективи України приєднатися до Плану дій щодо набуття членства в НАТО під час квітневого саміту цієї організації в Бухаресті. Стівен Пайфер налаштований на оптимістичний результат:

“Я вірю, що Україна має отримати схвальну відповідь щодо її запиту про приєднання до Плану дій щодо набуття членства в НАТО в Бухаресті. Коли ви подивитеся на політичні, економічні, військові реформи в Україні і порівняєте їх з прогресом таких країн як Болгарія, Румунія, Албанія в 1999-му році, коли вони розпочали приєднання до Плану НАТО, то можна сказати, що Україна попереду в цих реформах, ніж деякі з цих країн були тоді”.

Стівен Пайфер привітав досягнення узгодженої позиції уряду та опозиції щодо НАТО, але здивувався, чи варто було Партії регіонів взагалі зчиняти галас:

“Фактично Партія регіонів не давала Раді працювати цілий місяць, для того, щоб досягти резолюції, яка була позицією уряду з самого початку, – а саме референдум перед тим, як Україна отримує запрошення вступити до НАТО, що зовсім інше від Плану дій щодо набуття членства в НАТО”.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG