Спеціальні потреби

Тимошенко не згодна з газовими домовленостями


Юлія Тимошенко не згодна з домовленостями у газовій сфері, досягнутими Президентами Росії і України. Про це український прем’єр заявила в листі, адресованому Віктору Ющенку. Лист став відповіддю на численні листи президента з критикою уряду та засвідчив поглиблення суперечностей у помаранчевій команді.

Слідом за президентом, прем’єр узяла на озброєння епістолярний жанр. Вона написала главі держави листа, розмістивши його на офіційному сайті Кабміну. Щойно залагодивши ситуацію в газовій сфері, Юлія Тимошенко звернулася до Віктора Ющенка з позиції переможця. Як підкреслюється в листі, “завдяки зусиллям уряду, постачання газу в Україну повністю відновлено. При цьому ми не відступили ані на крок від національних інтересів України”, – пише Тимошенко.

Після констатації перемоги – шпилька у бік президента. Як сказано в листі, Кабінет Міністрів не погоджується з деякими пунктами домовленостей, досягнутих 12 лютого між Ющенком і Путіним. Зокрема, уряд протестує проти ціни в 315 доларів, за якою український президент погодився купувати російський природний газ у першому кварталі цього року. Кабмін виступає також проти заміни одного посередника іншим для реалізації газу на внутрішньому ринку України. Як сказано в листі, “реалізація цих умов... призведе до збереження корупційних схем та зловживань”.

А відтак, повідомляє Тимошенко, уряд доручив “Нафтогазу” провести переговори про укладення прямих договорів про постачання газу без створення будь-яких додаткових спільних підприємств.

Водночас очільниця уряду запевнила главу держави, що підтримує і буде виконувати решту домовленостей президентів двох країн, які стосуються необхідності негайної нормалізації відносин України і Росії у газовій сфері. “Я як прем’єр цілком погоджуюся з Вами і підтримую Вас у Вашому прагненні нормалізувати ситуацію на газовому ринку України та виключити будь-які непорозуміння”, – пише Юлія Тимошенко в листі, адресованому Віктору Ющенку.

Новий епістолярний етап у взаєминах українських президента і прем’єра прокоментував професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань. За його словами, лист Тимошенко – це свого роду “попереджувальний контрнаступ”:

“Я думаю, що оця відповідь-лист Тимошенко це відповідь на той спосіб спілкування, який президент обрав протягом останнього часу, коли через пресу, через сайти друкувалися листи до прем’єра з гострою критикою дій уряду. Тому що в принципі ми розуміємо, що це ненормальний спосіб спілкування, який було обрано. І я думаю, те, що зараз зробила Тимошенко, це відповідь, яка показує – ми теж можемо так спілкуватися. Тобто зробила такий своєрідний попереджувальний контрнаступ.

Ті стосунки, які були – президент-уряд – не могли далі тривати. Коли секретаріат, коли будь-який клерк “строїв” уряд. І в якийсь момент було прийнято рішення – давайте покажемо, що так не можна діяти. І я думаю, що нинішній лист це і засвідчив.

Тимошенко чітко сказала, що ті домовленості, які були між президентами, є непрозорими, вони зберігають посередника, вони дають цьому посереднику доступ до внутрішнього ринку України. І, оскільки, вона заявила про це публічно, вона виносить цю дискусію в публічну сферу, тобто вона апелює безпосередньо до суспільства”.

Як зазначають експерти, попри декларовану єдність, суперечності між Ющенком і Тимошенко дедалі частіше виходять назовні, часом набираючи комічних форм. Абсурдним, зокрема, називають оглядачі останнє розпорядження президента, який своїм Указом зобов’язав прем’єрку зустрічати й проводжати його, при здійсненні поїздок, біля трапа літака. При цьому, як наголошують спостерігачі, протистояння у помаранчевій команді, здебільшого, ініціює президентська сторона, тоді як додаткові очки набирає прем’єр.

А тим часом на лист Тимошенко негайно зреагував президентський Секретаріат. Як заявив глава канцелярції Віктор Балога, прем’єр-міністр спотворила зміст домовленостей, досягнутих у Москві двома президентами.

Балога порівняв лист з “рекламним буклетом Кабміну” та “жестом на публіку”, що “дезінформує громадськість”. Як він наголосив, вирішення газового конфлікту – заслуга президента. Що ж до листа Тимошенко, то він “лише підтвердив давнє спостереження: у перемоги одразу знаходиться кілька авторів”, – пише Балога.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG