Спеціальні потреби

ООН закликає запобігти зникненню недержавних мов


Представники Форуму ООН з питань корінних народів кажуть, що тисячі мов світу опинилися сьогодні на межі зникнення. Організація Об’єднаних Націй минулого року схвалила декларацію про захист прав корінних народів світу, кількість яких на цей час складає майже 370 мільйонів осіб. ООН закликає уряди країн, де ще живуть групи, що спілкуються своїми традиційними мовами, долучитися до цієї декларації. Це може зберегти для людства самобутні культурні особливості, що передаються з покоління в покоління за допомогою мови.

Згідно з даними ООН, 96% мов світу розмовляють лише 3% населення планети. Експерти ООН також вважають, що 90% недержавних мов світу вимре у цьому столітті, якщо не вжити заходів для їх збереження.

Минулого року Генеральна Асамблея ООН схвалила історичну декларацію про права корінних народів і проголосила 2008-ий рік – Міжнародним роком мов.

На недавньому триденному засіданні в Нью-Йорку агентство ООН схвалило список мовних прав. Серед них – право на освіту на рідній мові, право на користування корінною мовою на офіційних заходах і доступ до засобів масової інформації цими мовами.

Агентство також вказало на важливість ведення навчання в школах на мовах корінних народів, оскільки у світі постійно зменшується кількість людей, що розмовляють корінними мовами.

На погляд експертів найбільшою проблемою є те, що уряди країн світу дискримінують корінні мови на користь державних мов.

Рекомендації агентства не зобов’язуючі. До того ж Сполучені Штати, Австралія, Канада і Нова Зеландія – країни в яких живуть корінні племена – проголосували проти цієї Декларації ООН в питанні прав корінних народів. А це поганий знак для тисяч мов, які можуть зникнути назавжди.

XS
SM
MD
LG