Спеціальні потреби

Мусульманські активістки борються за свої права


Організація Об’єднаних Націй повідомляє, що у світі щороку понад п’ять тисяч дівчат і жінок стають жертвами так званого вбивства за честь. Їх покарали члени родини за нібито невідповідну поведінку, яка зганьбила родину. Вбивства за честь найчастіше відбуваються у суспільствах на Близькому Сході, у Північній Африці та у Південній Азії – регіонах, де панують суворі традиції. Утім, випадки жорстоких розправ з жінками стаються і на Заході.

Шазія Каюм п’ять років прожила у лондонських притулках. Вона не могла звернутися по допомогу до членів своєї родини, оскільки саме від них переховувалася:

“Спочатку, я побоювалася, що мене вб’ють. Мої батьки ніколи мені не погрожували смертю, але все одно я боялася”.

Злочин Каюм у рішенні розлучитися зі своїм кузеном, за якого її батьки змусили вийти під час сімейної подорожі до Пакистану:

“Це було одним з найважчих рішень, яке мені у житті довелося зробити. Я усвідомлювала, що коли піду, батьки, брати та сестри ніколи вже зі мною не спілкуватимуться”.

Каюм почувалася самотньо, ізольовано і думала про самогубство. Аж поки не познайомилася з жінкою на ім’я Ясвіндер Санґгера. Батьки також намагалися змусити її вийти заміж проти її волі, але вона втекла і роками переховувалась від родини. Відколи її сестра – Робіна вчинила самогубство, бо не витримала знущань чоловіка, Санґгера стала поборницею прав жінок:

“Вона благала, просила допомоги, бо терпіла удома знущання. Але з кожною спробою звернутися до родини вона чула лише одне: повернися до чоловіка заради честі сім’ї. Врешті вона не витримала і спалила себе”.

Санґгера написала книжку про пережите, заснувала притулки та відкрила гарячу лінію для допомоги жінкам у Великобританії, які не підкорилися примусовим шлюбам та переховувалися, бо ризикували загинути за честь своїх власних родин.

Врешті на цей прояв насильства почала звертати більшу увагу громадськість. У 2007-му році ЗМІ повідомили про смерть курдської дівчини в Іраку Дуа Халіл, яку члени родини закидали камінням, бо вона бачилася з хлопцем іншої віри. Трагедія дійсно стала глобальною каже активістка Міжнародної кампанії проти вбивств за честь Діяна Наммі:

“Кількість убивств за честь повсякчас зростає. На мою думку, це пов’язане із поширенням фундаменталізму, зокрема ісламського фундаменталізму у світі, особливо у близькосхідних країнах”.

У Великобританії сталося декілька резонансних випадків. 16-річну Гешу Йонс батько вбив за те, що вона зустрічалася з хлопцем-християнином.

Багаз Махмуд потрапила в лікарню після того, як на неї напали члени родини. У відеозаписі, зробленому за допомогою її друга, вона заявила, що її батько і дядько намагалися її вбити, бо вона покохала чоловіка, якого не хотіла її родина. Згодом, поліція знайшла її тіло у валізі. За убивство були засуджені батько і дядько.

У Британії щороку стаються понад десять вбивств за честь. Влада започаткувала програми, аби навчити поліцейських, лікарів і вчителів пізнавати можливі ознаки домашнього насильства. Тепер Шазія Каюм переконана, що не одна:

“Для мене дуже важливо, щоб молоді люди знали: можливість одержати допомогу і підтримку є. У школах ми вивішуємо відповідні плакати, так само як і плакати проти алкоголю. Чому ми непокоїмось, що можливо ображаємо батьків? Це не питання коректності, це питання людських прав”.

Шазія Каюм та інші активісти вірять, що їхня діяльність переконає батьків та громадськість, що вбивства за честь – це злочин, якому слід покласти край.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG