Спеціальні потреби

Чи рухатися Українi до НАТО? – думки експертiв


Звернення української влади про приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО активно обговорюють в експертному середовищі. Приєднання України до ПДЧ суперечить волі народу, -- кажуть одні експерти. План дій – ще не членство, і питати на це дозвіл в народу – абсурд, -- кажуть інші. Проте й одні, і другі заявляють про неспроможність аргументів Партії регіонів, яка опротестувала звернення Ющенка, Тимошенко і Яценюка до керівництва НАТО.

Так, відомий політолог, категоричний противник євроатлантичної інтеграції, Михайло Погребинський називає дурницею тезу регіоналів про те, буцімто лист “владної трійки” суперечить Конституції: «Ні, я не згоден, він не суперечить Конституції. Це такі “грамотні” консультанти в Партії регіонів, всякі дурниці пишуть.

Погребинський також визнає: План дій щодо членства в НАТО, бажання приєднатись до якого висловила влада, корисний для України:

«Там дуже багато речей, які, на мою думку, не тільки бажані, але просто конче потрібні українському суспільству, українській державі. Насамперед вони пов`язані з розбудовою правової держави – незалежного суду, вільних засобів масової інформації і так далi».

В той-таки час, експерта не влаштовує процедура подання звернення: за його словами, спікер Яценюк не отримував на те повноважень від парламенту, а прем`єра Тимошенко не уповноважував уряд. Погребинський обурений також способом, у який народу сповістили про наміри влади:

«Це, звичайно, принизливо для України як для незалежної держави. Ви, мабуть, знаєте, що українська громадськість дізналася це спершу з вуст пана Луґара, і лише потім з`явилась інформація на сайті президента».

Проте головне заперечення політолога полягає у тому, що на його думку, приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО нехтує волею народу та підриває добросусідські відносини з Росією:

«Там є ще один нюанс, який слухачам Голосу Америки було б важливо розуміти. Справа в тому, що в самому листі є посилання на те, що автори листа діють згідно з українським законодавством, яке нібито передбачає членство України в НАТО. Йдеться про закон про безпеку (точну назву не можу пригадати, він досить давно був прийнятий). Там дійсно є фраза, що Україна розглядає як мету членство в НАТО. А далі через кому сказано: при збереженні добросусідських відносин з Росією. Абсолютно очевидно, що досягти обох цілей – і стати членом НАТО, і зберегти добросусідські дружні стратегічні стосунки з Росією неможливо. Тому підписуючи такого листа, вони, фактично порушують закон, а не діють згідно з законом. І діють всупереч інтересам українського суспільства, які чітко демонструють всі дослідження громадської думки, що від 70 до 80% українських громадян не підтримують ідею членства України в НАТО».

Прихильники євроатлантичної інтеграції наводять свої резони. Директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України Олександр Сушко критикує позицію, яку зайняла стосовно приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО Партія регіонів:

«Вражає демонстративна недбалість і некомпетентність укладачів цієї заяви, які послалися на ті речі, яких не існує в природі. Мабуть, брак аргументів призвів до того, що в цій заяві міститься два аргументи проти цього кроку, і обидва з них не відповідають дійсності. Один із них щодо Конституції, другий щодо того, що ПДЧ треба виносити на референдум, що само по собі є абсурдом, оскільки це не є питання членства, а є питання розвитку співпраці.... Що стосується трактовки волі народу – ми так можемо дуже далеко зайти. По-перше, мені невідомо жодне опитування громадської думки, де б громадськість питали щодо такого явища, як ПДЧ. Більше того, я впевнений, що 90% громадян України не знають, що таке ПДЧ. Так, нам відомо ставлення громадської думки до членства України в НАТО, але кожен експерт знає, що приєднання до ПДЧ зовсім не тотожне набуттю членства, між цими двома явищами величезна може бути відстань».

А чи справді посвариться Україна з Росією, якщо приєднається до Плану дій щодо членства в НАТО? Сушко радить не драматизувати відмінності в поглядах двох країн-сусідів і дбати передусім про власні національні інтереси:

«Ні для кого не є секретом, що співпраця України з НАТО активна дратує Росію. Виходячи з цього, чи потрібно Україні відмовитися від активної співпраці з НАТО? На мою думку, відповідь негативна», -- вважає Олександр Сушко.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG