Спеціальні потреби

Корупція – головна перешкода розвитку економіки (ВІДЕО)


Економічна політика в Україні привертає увагу американських фахівців. Один з провiдних у США аналітичних центрiв Ренд Корпорейшн підготував доповідь “Заохочуючи торгівлю та прямі іноземні інвестиції в Україну”.

За словами одного із авторів доповіді Кіфа Крейна, Україна, маючи значний економічний потенціал, за обсягом інвестицій значно поступається своїм сусідам. І як наслідок – падає рівень життя її населення:

“Україна залишається бідною країною. Якщо ви порівняєте стандарти життя в Україні навіть з Естонією, ви побачите, що вони в п’ять разів гірші, ніж в цій країні”.

Експерт каже, що основна причина цього – корупція на всіх рівнях:

“Останній уряд мав стандартну практику, коли для того, щоб отримати повернення ПДВ, компанії мали платити 25-30% від цієї суми юридичній конторі, на яку вказували чиновники. Західні компанії цього робити не можуть! За це можна втратити роботу або потрапити до в’язниці”.

Політичне рішення, яке, на думку західного дослідника, завдало найбільшої шкоди репутації країни в очах інвесторів, – ембарго на продаж зерна:

“Справжня трагедія української економічної політики за останні 15 років полягає в тому, що люди при владі свідомо карають та завдають шкоду найбіднішим людям в Україні. Український уряд свідомо прийняв рішення не дати фермерам отримати заслужені прибутки від своєї важкої праці, забороняючи їм продавати зерно тому, хто більше за нього заплатить”.

Кіф Крейн вважає, що катастрофічної нестачі зерна на внутрішньому ринку України не було. Якщо б зерна дійсно бракувало, то цивілізованою практикою було б закупити нестачу за бюджетні кошти:

“Чому уряд це зробив? По-перше, вони сподівалися тримати ціни на хліб низькими напередодні виборів. А по-друге, є група осіб, які ніколи не експортували зерно, але намагалися контролювати ринок експорту. Вони сподівалися через свої зв’язки отримати дозволи на продаж зерна закордон, які вони могли потім продавати реальним експортерам зерна”.

Все це – проблеми, з яким зіштовхуються експортери. Ті, хто хоче в Україну імпортувати, також налякані корупцією:

“Коли щось вже стандартизовано в ЄС, то чому імпортер має проходити через процес стандартизації, сертифікації? Чому він має витрачати гроші, щоб зробити стандартизацію наново? Цього не треба робити в Польщі, Угорщині, Великобританії. Чому в Україні? Чим вона така особлива? І споживач за це платить – не експортер”.

Хоча в Україні, як каже Крейн, мільярд проблем, дослідження містить з десяток пропозицій, які порівняно швидко можуть принести відчутне покращення. Вступ до СОТ – один з найважливіших кроків. Це допоможе великим українським компаніям уникати бар’єрів на імпорт з боку інших країн. Відчують ефект на власних кишенях і пересічні українці:

“Це створить умови справедливої конкуренції, коли митниця чи конкуренти не зможуть перешкоджати імпорту певних товарів. Споживачам це дасть можливість купувати більш різноманітні товари за дешевшу ціну”.

Дослідник каже, що рекомендаціями, які містяться в його дослідженні, вже зацікавилися політичні лідери. Він сподівається, що, на відміну від більшості порад західних економістів, хоча б деякі з його пропозицій будуть втілені в життя.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG