Спеціальні потреби

Новий парламент не принесе великих змін, – кажуть експерти


Для новообраної Верховної Ради експерти не передбачають безхмарного майбутнього. Як зазначають аналітики, навіть якщо буде створена коаліція і сформований уряд, ситуація залишатиметься хиткою, і для проходження важливих законопроектів часто не вистачатиме голосів. Радикальних законодавчих реформ від нового парламенту не слід очікувати також з огляду на одну просту причину – вибори президента, які наближаються, – каже керівник Лабораторії законодавчих ініціатив Ігор Когут:

“Через наближення цих виборів ми не побачимо тих найбільш необхідних реформ, проведених парламентом у законодавчій формі. Лише через те, що часом вони вимагають непопулярних рішень, непопулярних дій, а перед президентськими виборами ніхто цього особливо робити не хоче. Всі будуть знову ж таки вдаватися до соціального популізму, приклади такого популізму ми мали на цих виборах”.

Даремно чекати від цієї Верховної Ради і яскравих зовнішньополітичних ініціатив, – вважає інший експерт, директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександр Сушко:

“Я не думаю, що йдеться про якісь нові ініціативи. Було б непогано, якби старі ініціативи були доведені до кінця, зокрема вступ до Світової організації торгівлі, ратифікація статуту ГУАМ, який давно вже знаходиться у Верховній Раді, і депутати минулого скликання зволікали з його ратифікацією. Якщо це було проблематично в минулому парламенті, то чому ми маємо передбачати, що це буде непроблематично в цьому парламенті?”.

А тим часом історичну місію цього парламенту можна буде вважати виконаною, якщо він закріпить етичну норму про неможливість переходу депутатів з фракції у фракцію, – вважає директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран:

“Насамперед хочеться очікувати, що депутати зрозуміють, що переходити з однієї фракції до іншої – це не європейська норма, і, зрештою, призводить до кризи парламентаризму в країні. І дуже хочеться, щоб саме в цій Верховній Раді нарешті відбулась політична структуризація, тобто чітке відокремлення влади і опозиції і чітка відповідальність влади за свої дії і опозиції як конструктивного критика і контролера цієї влади. Оце є те, що ця Верховна Рада може зробити найкраще.

Звичайно, можна очікувати і те, що ця Верховна Рада буде нарешті ухвалювати пакет реформаторських законів і ухвалить пакет законів стратегічного розвитку країни, але це вже той максимум, на який ми можемо розраховувати. А мінімум очікувань – щоб ми мали нарешті дуже чітку владу і дуже чітку опозицію у парламенті”.

У будь-якому разі, зазначають експерти, позитивом є те, що сьогодні Верховна Рада нарешті запрацювала. Якщо буде створена коаліція, яка матиме достатньо мандатів для ухвалення законодавчих рішень, і сформований дієздатний уряд, це будуть важливі кроки для подолання політичної кризи в країні.

XS
SM
MD
LG