Спеціальні потреби

Троє депутатів відмовились підписати коаліційну угоду


Експерти не поспішають ставити хрест на демократичній коаліції. Різкі заяви Юрія Єханурова та відмову трьох депутатів від НУНС підписувати коаліційну угоду вони називають ознакою продовження торгів між двома “помаранчевими” блоками.

Загроза того, що демократична коаліція не відбудеться є, але це не доконаний факт, – вважає науковий директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексій Гарань:

“Симптоми є. Але крапку ставити рано”.

Як наголошує експерт, відмова Єханурова працювати в уряді Тимошенко це особиста справа політика:

“А от стосовно цих трьох депутатів, які не підписалися під ідеєю демократичної коаліції – тут дійсно виникають питання. Оскільки Іван Плющ, який є секретарем Ради з нацбезпеки і оборони, відомий своєю підтримкою ідей широкої коаліції.

Двоє інших депутатів-закарпатців є близькими до Віктора Балоги, і тому дійсно виникає питання, наскільки ці дії трьох депутатів узгоджуються з лінією, озвученою Президентом Ющенком, і яка буде позиція президента.

Але я думаю, що ще рано ставити крапку у формуванні демократичної коаліції. Це свідчить, дійсно, про ті суперечності, які є. Це свідчить про різні підходи всередині президентського Секретаріату. Однак я думаю, що цей процес ще триватиме. Тобто, можливо, це є частиною торгу і переговорного процесу в самій потенційній демократичній коаліції, а також між Ющенком і Тимошенко”.

Як ознаку триваючих політичних торгів сприймає те, що відбулося, й інший експерт, директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран. На його думку, основний предмет спору між союзниками – хто буде кандидатом від коаліції на майбутніх президентських виборах. Відсутність чіткої домовленості про це – найбільший камінь спотикання для майбутньої демкоаліції, – вважає Таран:

“Найбільша загроза це те, що немає чітко визначеного кандидата у президенти від коаліції. Блок Юлії Тимошенко не заявив чітко, що він буде підтримувати Ющенка на майбутніх президентських виборах, і навіть якби заявив, немає гарантій”.

Другою загрозою політолог називає відсутність у коаліції узгодженої програми:

“Як показує досвід першого помаранчевого уряду 2005-го року, саме відсутність єдиної програми у двох політичних сил призвела до того, що вони почали сваритися між собою і зрештою ця коаліція розпалася. Саме те, чи буде запропонована така системна чітка програма стратегічного розвитку країни, власне, і визначатиме в перспективі тривалість цієї демократичної коаліції. Поки що таких програм не було”.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG