Спеціальні потреби

Чи може Конгрес зупинити військову кампанію в Іраку?


Цього тижня Сенат США вирішуватиме, чи накладати обмеження на Джорджа Буша у веденні іракської військової місії. Представники демократичної партії вже давно публічно критикують президента і вимагають від нього затвердити чіткі терміни виведення американських військ з Іраку. Відповідно до Конституції, і президент, і Конгрес розділяють повноваження у військових питаннях. Але деякі експерти кажуть, що ініціативою зараз володіє саме Буш.

У п’ятницю головнокомандувач США разом з морськими піхотинцями пообідав на військовій базі під Вашингтоном. Джордж Буш вибрав солдатську компанію саме того тижня, коли командувач військами в Іраку Дейвид Петреус та посол до цієї країн Раян Крокер запропонували Конгресу розпочати незначне скорочення військ. Вони виступили проти швидкого виведення. Навіть, не зважаючи на заклик Буша прийняти цей план, парламентарі-демократи заявили, що вони цього не зроблять.

Професор університету Вірджинії Леррі Сабато каже, що демократи хоча й мають більшість, але не зможуть отримати дві третини голосів, щоб прийняти відмінне від президента рішення.

Експерти кажуть, що люди висловили свою незгоду з президентським планом ведення війни на парламентських виборах 2006. А двома місяцями пізніше, Буш зажадав збільшення армії в Іраку. Сабато пропонує внести зміни у Конституцію, аби надати Конгресу повноваження припинити війну простою більшістю голосів:

“Нам треба перебалансувати розподіл влади, щоб Конгрес мав однакову з президентом силу навіть під час воєн”.

Конституція наділяє Конгрес повноваженнями оголошувати війну, як він це зробив після бомбардування японцями бази Перл-Харбор у 1941-му році. Сабато говорить, що обидвом палатам парламенту потрібно надати право простою більшістю голосів припиняти військові дії.

Чарльз Стівенсон два десятиліття працював радником Сенату з питань оборони та закордонної політики. Він вважає, що Конгрес і так є достатньо сильним щоб перемогти президента. У 1973-му році, наприкінці В’єтнамської війни, Конгрес проголосував за припинення бомбардувань, на яких наполягав Президент Ніксон:

“Вони просто обрізали бюджет, і Ніксон мусив з цим змиритися”.

Стівенсон каже, що подібне сталося в Сомалі, коли після того як збили американський вертоліт і 18 військових загинули, Білл Клінтон погодився з обмеженням Конгресу на військову присутність там:

“Президенти мусили погоджуватися з рішеннями Конгресу, бо він розподіляє фінансування. Але це досить крайні ситуації, і я не думаю, що противники війни зараз мають достатньо голосів щоб прийняти щось подібне”.

Джордж Буш відправив війська в Ірак після того, як Конгрес підтримав військову кампанію п’ять років тому. Зараз, навіть якщо Конгрес проголосує проти війни простою більшістю голосів, Президент Буш все одно продовжить вести воєнну кампанію тим шляхом, яким вважатиме за потрібне.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG