Спеціальні потреби

Базар-фестиваль у Нью-Мексико зібрав митців з усього світу


Місто Санта-Фе у штаті Нью-Мексико добре відоме поміж любителів мистецтва. Тут працює понад 200 художніх галерей, які відвідують колекціонери з усіх куточків Сполучених Штатів. Останні чотири роки тут відбувається значна подія – Міжнародний базар народного мистецтва. Організувати такий величезний захід вдається завдяки великій армії волонтерів.

Цього року участь у фестивалі взяли майстри із 40 країн світу. Тут можна було побачити кошики з Південної Африки та Панами, керамічні вироби з Польщі та Афганістану, тканини з Індії та Китаю, ляльки з Росії і посуд з Польщі, та інші вироби народного мистецтва подивитися та придбати які прийшло понад 20 тисяч людей. За чотири роки базар став відомим не лише поміж покупців, а й поміж митців по всьому світу.

Рангіна Гаміді приїхала продати мистецькі вироби жінок афганської провінції Кандагар:

“Мистецтво жінок Кандагару невідоме для світу. До нього ніколи не була прикута увага. Тож я хочу показати його світові і одночасно заробити гроші для цих жінок, щоб вони могли покращити своє життя”.

Матапело Нака з власного досвіду переконалась в авторитеті фестивалю у Санта-Фе. Вона приїхала з Південної Африки вже третій рік поспіль продати зроблені нею та іншими жінками тварини з намиста:

“Приїхати сюди до Санта-Фе дуже важливо для нас, оскільки завдяки продажу ми можемо покращити наше життя”.

Ілма Пашау з Бразилії представляє рідкісну професію виробників мережива: “Якби не було цього мистецького базару ми б не змогли працювати далі”.

У Санта-Фе Ілма продає блузки майстринь, які раніше заробляли від трьох до дев’яти доларів на місяць. Участь у фестивалі значно збільшує їхні прибутки:

“Якщо родина, в якій є майстриня, продасть всього одну блузку за 280 доларів, прибуток її сім’ї того місяця відчутно зросте”.

Цього року на фестивалі було продано товарів на суму понад мільйон доларів, 93% з цієї суми отримали митці та їхні організації. Деякі митці за три дні заробляють стільки, скільки за рік у своїх країнах.

Джойс Айс директор музею народного мистецтва Санта-Фе, який є спонсором базару, каже що головна мета цього фестивалю – допомогти митцям продати свої вироби. Однак, як говорить Джойс, є і інший, не менш важливий аспект:

“Я думаю, важливо дивитися на цей базар не лише як на місце продажу. Це своєрідна Організація Об’єднаних Націй у мініатюрі, де люди можуть зібрати і знайти багато спільного між собою”.

Організувати таку величезну подію вдається завдяки допомозі волонтерів, яких можна пізнати по яскраво червоних футболках. Адже базар організовує лише п’ять оплачуваних працівників, всі інші – волонтери. Вони знаходять митців по всьому світу. Допомагають заповнювати необхідні документи та показують як краще представити товар американському покупцеві. Багато добровольців навіть приймають у себе вдома митців, яким потрібне місце де зупинитися. Цього року в організації фестивалю взяло участь 720 волонтерів, 70 з них працювало цілий рік. Більшість добровольців віком за 50, однак поміж них з’являється і молодь. Чимало приїхало на час проведення базару з різних куточків США.

Джудіс Еспінард творчий директор фестивалю:

“Ми прагнемо надихнути організації по всьому світу, які сприяють економічному та соціальному розвитку народного мистецтва, проводити подібні базари-фестивалі”.

Чимало добровольців беруть участь в організації фестивалю вже кілька років. Геріет Крісшчен вже другий рік поспіль не лише сама допомагає, а і залучає свою родину:

“Після першого разу я розповіла про цей фестиваль своїй родині. Цього разу тут волонтерами працюють дві мої доньки, одна з яких приїхала з Сан-Антоніо, та дві онучки з Остіну. Загалом нас п’ятеро, наступного року можливо зберу ще більше людей”.

Завдяки міжнародному базару-фестивалю у Санта-Фе та його армії волонтерів чимало митців з усього світу мають змогу продовжувати своє мистецтво та передавати його іншим поколінням.

З колишніх країн СРСР на фестивалі були представлені Росія, Киргизстан, Туркменістан та Узбекистан. Для участі у базарі народного мистецтва наступного року, потрібно подати заявку до першого жовтня цього року. Інформацію про те, як потрапити на фестиваль можна знайти на офіційному веб-сайті www.folkartmarket.org.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG