Спеціальні потреби

За побиття журналістів Калашнікова так і не покарали


Чи буде покараний Олег Калашніков? Через рік після того, як народний депутат від Партії регіонів застосував фізичне насильство до журналістів, питання залишається відкритим. Попри те, що побиття знімальної групи СТБ відбулося серед білого дня при численних свідках, Калашнікову досі вдавалося вийти сухим із води. Його не виключили з фракції, як обіцяв лідер регіоналів Віктор Янукович, а днями, 6 липня відмовили і в порушенні кримінальної справи. Генпрокуратура не знайшла достатніх доказів для притягнення до відповідальності нападника з депутатським значком. Щоправда, після протестів журналістської спільноти під Генпрокуратурою, що відбулися в річницю інциденту, 12 липня, очільник відомства Олександр Медведько доручив переглянути справу ще раз та перевірити підстави відмови. Не сподіваючись, однак, на вітчизняне правосуддя, потерпілі журналісти СТБ учора заявили, що шукатимуть правди у Європейському суді з прав людини.

А тим часом багато хто з експертів не вірить у перспективу кримінального переслідування Калашнікова. Єдино реальним покаранням може бути невключення депутата 5-го скликання до нових виборчих списків Партії регіонів, – вважає головний редактор інтернет-видання “Телекритика” Наталя Лігачова:

“Я думаю, що у журналістів є єдиний шанси добитися того, щоб все ж таки Калашнікова не було у списках Партії регіонів на майбутню дострокову виборчу кампанію. Мені здається, що це – реально, і саме на це мають бути спрямовані зусилля, хоча треба звертатись до Генпрокуратури, і щоб ця справа мала і кримінальні дії. Але в те, що це матиме більш суттєві наслідки в нашій державі, я не вірю, на жаль. Але от примусити Партію регіонів відмовити цій людині у тому, щоб вона потрапила принаймні в прохідну частину списку – а можна добитися, щоб її взагалі не було в списку – то це, власне, вже справа честі українських журналістів”.

З таким проханням – виключити одіозну фігуру зі списків – днями звернулася до лідера регіоналів Віктора Януковича правозахисна організація “Міжнародна ліга захисту прав громадян України”. Свою позицію журналісти збираються відстоювати під час з’їзду Партії регіонів, що відбудеться 4 серпня. Політолог Сергій Таран каже, що доля Калашнікова – це показник того, чи здатна Партія регіонів модернізуватися:

“Адже зараз партія має дві внутрішні етики, які суперечать одна одній. Перша етика – це та, за якою Партія регіонів завжди звикла працювати: “свого не віддамо, який би він не був”. Така корпоративна етика регіонів, віддалених від центру, де свої закони, які дуже близькі до законів мафії на Сицилії. Тобто, свого не віддамо за будь-яких обставин. А друга етика – це те, якщо Партія регіонів претендує на модерну політичну силу, яка здатна проводити реформи в країні, то безумовно, їй треба брати до уваги думку громадянського суспільства, розуміти, що права людини мають домінувати в цій країні. Але ці логіки зараз працюють одночасно всередині Партії регіонів.

Калашніков це та фігура, яка якраз і є показником, чи зможе Партія регіонів змінитися. На сьогодні, на жаль, домінує логіка: “свого не віддамо”. І саме тому в Партії регіонів не розглядають можливості виключення Калашнікова зі списку, і саме тому Калашніков сам неодноразово підкреслював, що він “боєць партії”, тобто він не є особою, яка захищає себе, він захищає партію, тими методами, які знає”.

Ці методи “боєць партії” знову продемонстрував під час вчорашнього вечірнього ефіру на 5-у каналі. З нагоди річниці справи Калашнікова було порушено журналістський мораторій на спілкування з ним. Народного депутата запросили до слова і він вкотре заперечив, що бив журналістів, назвав їх “мерзотниками”, а щодо потерпілої кореспондентки СТБ зауважив: “Вона не є журналісткою. Вона до інших, може, професій належить, але не до цієї професії”.

Водночас присутня у студії депутат-регіонал Ганна Герман заявила, що має в сейфі зізнання, власноруч написане Калашніковим одразу після інциденту рік тому, і пообіцяла винести цей документ на обговорення з”їзду. Обурена словами свого однопартійця, Герман закликала не голосувати за таких політиків, як він.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG