Спеціальні потреби

Аналітики зазначають зріст корупції в галузі освіти


В Україні катастрофічна ситуація з корупцією в галузі освіти. Про це заявляє польська неурядова організація Форум “Інтеграція-Демократія-Європа”, яка презентувала аналітичну доповідь за результатами експертного опитування, проведеного наприкінці травня.

За вступ до ВНЗ 40% випускників українських шкіл дадуть хабар, ще 20% розглядають таку можливість. Ці дані наводить аналітична доповідь “Про стан корупції в галузі освіти в Україні”, яку спільно представили польський громадський Форум “Інтеграція-Демократія-Європа” та київський Центр прикладної політики “Стратегема”.

Доповідь складено за результатами експертного опитування, в якому брало участь 60 фахівців – викладачів державних та приватних вищих шкіл. Із дослідження випливає невтішний висновок: за гроші в українських освітніх установах можливо усе.

Як твердить директор київського Центру прикладної політики Юрій Романенко, освітня система України побудована за феодальним зразком і знизу до верху – від середніх шкіл до вишів і навіть до Міністерства освіти – пронизана духом авторитаризму:

“Людину, яка пробує зайняти протилежну до цієї системи позицію, не отримувати хабарів, дуже швидко викидають із цієї системи. Чому? Тому що система високоприбуткова”.

За даними ЮНЕСКО на хабарі в українській освіті витрачають 300 мільйонів доларів на рік. Причому, як каже Романенко, йдеться не обов’язково про хабар як такий: існує система репетиторства та інші схеми вимагання грошей, пов’язані з університетами. За словами експерта, вступ на контрактну систему навчання до Київського інституту міжнародних відносин коштує 10 тисяч доларів, і списки вступників готові задовго до вступних іспитів. В інших популярних ВНЗ плата за вступ сягає п’ти-семи тисяч, загалом же найбільш корумпованими є державні навчальні заклади.

Що ж до антикорупційних кампаній, то під час них ловиться тільки “дрібна риба” – ті, хто бере 100 доларів за п’ятірку, – більші суми йдуть нагору. Як стверджує експерт, вищі школи завбачливо приймають дітей високопосадовців, щоб не виникало проблем з Генпрокуратурою і КРУ.

Те, що місце у вищому навчальному закладі можна купити, від початку руйнує довіру молодої людини до соціальних існтитутів, – каже голова польського Форуму “Інтеграція-Демократія-Європа” Петро Андрусечко:

“Корупція в освіті підриває позитивну перспективу будь-якого суспільства. Це видно в Україні, оскільки, як я знаю, першокурсники ще не є зрілими людьми, але вони відразу входять в корумповану систему. Тобто в мене виникає питання: якщо вони починають своє зріле життя з корупції, ну то що тоді далі? ”

На думку експертів, для подолання корупції необхідне підвищення зарплати викладачам, введення кримінальної відповідальності не лише для тих, хто бере, а й хто дає хабара, а також широкий розголос у мас-медіа кожного конкретного випадку корупції. Водночас експерти не поділяють надій нинішнього керівництва Міносвіти на зовнішнє тестування. У те, що це повністю усуне корупцію при вступі до вищого навчального закладу, вірить лише 10% опитаних.

XS
SM
MD
LG