Спеціальні потреби

США планують скоротити допомогу країнам Східної Європи


Цього тижня базована у Нью-Йорку правозахисна організація “Дім свободи” розіслала листа, у якому б'є на сполох з приводу запланованого скорочення американської допомоги на розвиток демократії у Східній Європі та Росії.

На думку організації, Адміністрація Президента Буша не достатньо уваги приділяє країнам регіону, які лише стали на демократичний шлях розвитку і потребують значної як політичної так і фінансової підтримки.

Згідно з аналізом “Дому свободи” проекту бюджету США у 2008 році Білий дім пропонує значно скоротити фінансову підтримку Україні, Росії та ще низці країн, у той час як допомога країнам Азії та Близького Сходу значно збільшується.На таблицi № 1, де цифри подані у мільйонах доларів, можна побачити, що допомогу Україні на справедливе та демократичне урядування і розвиток громадянського суспільства пропонують зменшити на понад сім мільйонів доларів, Росії на понад 32 мільйони, а от Афганістану пропонують збільшити допомогу майже на 100 мільйонів доларів. За цими цифрами не так важко визначити прiоритети Адміністрації Джорджа Буша.


На таблиці №2, якщо подивитись окремо на Україну, то у бюджеті США пропонується зменшити допомогу Україні з понад 100 мільйонів доларів, якi було видiлено на 2006-й рiк, до 84 мільйонів наступного року. З них на справедливе та демократичне урядування пропонується виділити 20,5 мільйонів, на розвиток громадянського суспільства – майже шість з половиною мільйонів доларів.

Проект бюджету ще буде проходити складне обговорення у Конгресі і не гарантовано, що він буде ухвалений у запропонованому вигляді. Експерти, зокрема, які займаються Україною та Східною Європою, вважають такі пропозиції невідповідними до сьогоднішнього стану демократії у регіоні.

Так у статті Джексона Діла під назвою “Недофiнансування демократії в Україні”, надрукованій у газеті “Вашингтон Пост” автор критикує пасивність і відсутність належної уваги до України з боку Адміністрації США.

Джексон Діл порівнює часи дворічної давності, коли Адміністрація Буша ставила у приклад Україну як країну, у якій перемогла демократія, і практичну відсутність офіційної позиції США на сьогоднішню політичну кризу.

Цю тему у розмові з Мирославою Ґонґадзе продовжить Голова відділу Європи та Євразії Національного фонду демократії Надія Дюк. Пані Надія не лише відповідає за розподіл значної частини коштів бюджету США, призначених на регіон, але є й багаторічним експертом з питань України.

МҐ: Пані Надіє, чи погоджуєтесь Ви з думкою Джексона Дiла про те, що сьогоднішня адміністрація не приділяє достатньо уваги Україні?

НД: Я читала цю статтю і думаю, що тут до певної міри переплутані теми. Тому що фонди для підтримки демократії і загалом фінансову допомогу пострадянським країнам скорочують вже з 90-их років. І це відомо всім. Друга тема – це загальний контекст. Прагнення зрозуміти, як можна здійснити політику Адміністрації Буша, яку він виголосив щодо місії поширення та підтримки демократії на Близькому Сході. У статті цей аспект окреслений не достатньо чітко.

Щодо України, то, чесно кажучи, американська преса майже нічого не писала про кризу в Україні. Цей процес, на відміну від 2004-го року, був досить складним і не достатньо зрозумілим для американських журналістів. Також певні протиріччя виходять із самої України. У статті зазначено, що начебто Америка не дбає про Україну. Але нещодавно приїжджав міністр Яценюк сказав, що Україна сама може вирішити свої проблеми. Що підтримка США є бажаною, але не необхідною. Проблема в тому, що політичний естеблішмент України говорить не одним голосом.

МҐ: Як може вплинути таке скорочення допомоги на демократичні процеси у регіоні і наскільки допомога США є вагомою?

НД: Допомога США все ще дуже вагома. Але бажано, щоб Україна перейшла до такого етапу, як Польща і Чехія, які вже самі віддають свої фінанси, щоб підтримувати демократію в інших країнах.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG