Спеціальні потреби

КС заборонив президентові призначати й звільняти суддів


Відтепер глава держави не зможе призначати й звільняти суддів. Статтю Закону про судоустрій, яка надавала це право президенту, визнали не відповідною Конституції. Такий вердикт оприлюднив сьогодні Конституційний Суд України. Рішення, прийняте за поданням Вищої ради юстиції, стосується голів та заступників голів судів загальної юрисдикції. Це рішення остаточне і оскарженню не підлягає.

Водночас у президентському Секретаріаті ухвалу назвали “нікчемною” – себто такою, що не тягне за собою жодних правових наслідків. Про це заявив на брифінгу заступник глави Секретаріату Ігор Пукшин. На його переконання, подібне тлумачення Конституції хибне, оскільки президентський контроль над керівництвом судів прямо випливає з його конституційного обов’язку захищати права та свободи громадян.

Ігор Пукшин зазначив: “Якщо ми на сьогоднішній день ще паралізуємо судову гілку влади – про яку правову державу і про який захист прав і свобод ми можемо говорити в цьому суспільстві. Яким іншим чином президент може гарантувати права і свободи громадян?”

Пукшин зауважив також, що рішення прийняте з порушенням процедури. Адже для ухвалення вердикту Конституційного Суду необхідно щонайменше 10 голосів “за”, тимчасом як у даному випадку десятим був голос звільненої судді Станік.

Сумнівним з правової точки зору назвав сьогоднішню ухвалу Конституційного Суду і керівник президентського Секретаріату Віктор Балога:

“Закон про судоустрій був прийнятий ще п’ять років тому, однак рішення про його конституційну вразливість прийнято саме сьогодні, коли окремі корумповані судді стали офіціантами на брудній політичній кухні”.

Глава канцелярії порадив Конституційному Судові, передусім, подбати про повернення собі легітимності. Дотого ж говорити про чинність будь-яких його ухвал не доводиться, – наголосив Балога.

Прокоментували сьогоднішній вердикт і лідери опозиційних партій. Юлія Тимошенко заявила, що Конституційного Суду на сьогодні в країні не існує, а рішення суддів-самозванців - незаконні.

Представник президента у парламенті Роман Зварич також назвав рішення нелегітимним, пославшись на статтю 106 Конституції, яка гласить, що саме президент утворює суди.

Зварич підкреслив: “Якщо посадова особа утворює суд, очевидно, вона повинна мати повноваження призначати на адміністративні посади суддів. До того ж КС вже настільки себе дискредитував через політичний тиск, не спростовані факти корумпованості окремих суддів, що весь його склад повинен піти у відставку”.

А тим часом, з перемінним успіхом, тривають бої райсудів навколо трьох звільнених президентом суддів КС. До донецьких і луганських судів, які по черзі поновлювали і знову звільняли цих суддів, долучилися районні суди столиці. У вівторок Голосіївський районний суд відмовився розглядати позов президента Віктора Ющенка про заборону звільненим суддям Конституційного Суду здійснювати судочинство.

У середу стало відомо, що звільнені судді оскаржили президентський указ у Печерському райсуді Києва. А пізніше надійшла звістка про те, що Шевченківський районний суд таки визнав їх звільнення. За поданням нашоукраїнця Миколи Оніщука суд виніс ухвалу, якою заборонив суддям Пшеничному, Станік та Іващенку здійснювати повноваження суддів Конституційного Суду, оскільки вони звільнені з посад.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG