Спеціальні потреби

Вимирання бджіл завдає великих збитків


Американські вчені та фермери занепокоєні несподіваним скороченням популяції бджіл, які почали масово гинути або зникати. Уряд США намагається з'ясувати, що призвело до величезного зменшення кількості бджіл на території Північної Америки. Поки що існує багато версій, але ніхто не може сказати напевно, в чому проблема.

Як відомо, бджоли є не лише виробниками меду, але і основними запилювачами певних сортів рослин. Тож від них залежить доля врожаю на загальнонаціональному рівні. Проблема настільки серйьозна, що питання зникнення бджіл розглядали навіть у Конгресі США.

Зникнення бджіл загрожує серйозною кризою, попереджають американські фермери. Дейвід Гекенберг власник пасіки на околицях міста Темпа, штат Флорида. Лише за останні кілька тижнів, каже він, дві третини його вуликів опорожніли:

“Це щось нове. У минулому зникали цілі рої, однак, цього разу ми залишилися з порожніми рамками. Таке враження, що хтось просто повитрушував з них бджіл”.

Явище зникнення бджіл науковці назвали вимиранням колонії. Бізнес Гекенберга – це не тільки вироблення меду, але і постачання своїх бджіл місцевим фермерам для запилення майбутнього врожаю.

Бджоляр Дейвід Гекенберг каже: “Ми втрачаємо 300 – 500 тисяч доларів. Саме стільки нам коштуватимуть нові бджоли, плюс те, що ми втратили за контрактами із запилення та неврожай медових рослин. Так що ми говоримо про великі втрати”.

Причина вимирання колонії бджіл не відома. Однак, науковці Пенсильванського державного університету намагаються її з’ясувати. Робоча група із вивчення цієї проблеми каже, що недостатнє харчування, посухи та пестициди можуть завдати бджолам значної шкоди. Через це страждає їх імунна система на зразок того, як впливає на організм людини вірус СНІДу. Вчені ж Міністерства сільського господарства США покладають вину за зникнення бджіл на жуків-паразитів, які передають віруси. Джеррі Тернер – власник пасіки біля Орландо, штат Флорида. Він каже, що жуки виробили стійкість до інсектицидів, які раніше були здатні знищити паразитів:

“Ти вирощуєш бджіл, вкладаєш багато грошей, часу та енергії, а вони починають гинути. Ці жуки переносять хвороби, від яких бджоли помирають. Ти якось намагаєшся цьому зарадити, але нічого не виходить”.

Однак, від цієї ситуації страждають не лише пасіки. Дослідження Корнельського університету показало, що бджоли запилюють рослини, які дають врожай на загальну суму 14 мільярдів доларів.

Карл Ґрум, який є власником овочево-фруктової ферми у місті Плінт Ситі, каже:

“Якщо ми не зможемо поставити орендовані вулики поряд з нашими гарбузовими грядками, ми навіть не будемо висівати гарбузи, оскільки диких бджіл недостатньо для їх запилення. У цій місцевості багато людей вирощують кавуни та дині. Так що нам дуже швидко наразі доведеться вирішувати, чи засівати ці культури цього року”.

Нещодавно Конгрес США провів слухання у цій справі. Законодавці погодились виділити більше кошів на вивчення проблеми. Під час слухань, експерти Пенсильванського університету заявили, що можливо, американські бджоли заразилися від завезених минулого року австралійських бджіл. На обговоренні проблеми у Вашингтоні побував і Дейвід Гекенберг. Він каже, що для проведення дослідження потрібні мільйони доларів. За останні ж два роки уряд штату Флорида виділили на цю справу лише 300 тисяч. Поки бюрократи надають гроші, сотні пасік, застерігає Гекенберг, можуть закритися назавжди.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG